На Житомирщині вирощують 75 % всього хмелю в Україні

 На Житомирщині вирощують 75 % всього хмелю в Україні

Житомирщина – головний виробник хмелю в Україні. У регіоні вирощують 75 % усіх площ хмеленасаджень країни. Про це повідомляє Житомирська ОВА.

У Житомирі розташований єдиний в Україні завод з виробництва гранул хмелю, сертифікований за міжнародними стандартами. Вигідне географічне розташування та сприятливі ґрунтово-кліматичні умови сприяють вирощуванню високоякісного хмелю, що дозволяє регіону нарощувати експортний потенціал.

Протягом останніх років загальна площа під насадженнями хмелю становила 0,3–0,4 тис. га, а валове виробництво хмелю досягало 400 тонн із середньою врожайністю 14–16 ц/га. У 2022 році через воєнні дії та складне фінансове становище виробництво знизилося до 200 тонн, але у 2023 році вже зібрано 390 тонн із середньою врожайністю 13,3 ц/га.

У 2024 році хміль вирощують у 13-ти господарствах Бердичівського, Житомирського та Коростенського районів. Найбільші площі зосереджені у ТОВ «ТНХ-Агро Сервіс», ТОВ «Вертокиївка Хміль», ФГ «Еліта-хміль», ТОВ «Хміль України», ПП «Гальчин» та ПАФ «Дружба». Валове виробництво у 2024 році очікується на рівні не менше ніж у 2023 році.

Розвиток галузі хмелярства підтримує держава. Протягом 2018–2021 років підприємствам Житомирської області було спрямовано 11,3 млн грн на придбання садивного матеріалу, спорудження шпалери, лінії товарної обробки та механізми. Проте через воєнні дії фінансування тимчасово призупинено.

– Ключовим фактором для відродження галузі є вирішення проблеми збуту продукції на внутрішньому ринку та використання вітчизняної сировини компаніями з іноземним капіталом. Наявність внутрішніх каналів збуту забезпечить стабільність виробникам і сприятиме розвитку галузі, – йдеться в повідомленні.

Житомирщина має потенціал повністю забезпечити попит на сировину для пивоварних підприємств України та експортувати хмелепродукцію за кордон, забезпечуючи стабільні фінансові надходження підприємствам.

Читайте також:
Kleпка brewery: нова мініпивоварня з’явилася у Львові
У Великій Британії – більше як тисяча виноградників

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті