Український ігристий стиль: чому варто відкрити для себе локальні бренди вина
Мінагрополітики підтримує зменшення вартості оптової ліцензії для малих виробників пива. Відповідь на звернення учасників Всеукраїнського Форуму пивоварів та рестораторів
31 березня 2016 року у місті Київ відбувся перший Всеукраїнський Форум пивоварів та рестораторів, який об’єднав пивоварів-крафтовиків з усієї України. Захід організував спеціалізований проект «Напої. Технології та Інновації».
Форум став майданчиком для обговорення актуальних проблем галузі, адже зміни до Податкового кодексу України, які набрали чинності в липні минулого року і прирівняли пиво до алкогольного напою, стали справжнім ударом по малих і середніх виробниках пива. Одна тільки ліцензія на оптову торгівлю пивом тепер обходиться в півмільйона гривень на рік незалежно від обсягів виробництва. Багато крафтових пивоварень країни, які виготовляють оригінальні сорти пива за власними рецептурами, виявилися на грані закриття. Деякі підприємства зупинили роботу пивоварних цехів.
Запрошена до участі у дискусійній трибуні народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна ЮЖАНІНА підтримала пивоварів та поінформувала учасників Форуму, що готова захищати інтереси малих виробників і вважає нерозумним відсторонення від їх проблем.
За результатами обговорення учасники форуму підготували відкритий лист-звернення, адресований Президенту України П. Порошенку, Голові Верховної Ради України А. Парубію, Прем’єр-міністру України В. Гройсману, Міністерству аграрної політики та продовольства України, та надіслали у відповідні інстанції.
Зокрема, пивовари висловили такі вимоги до представників влади:
• запровадження диференційованого підходу до визначення вартості ліцензії на оптову торгівлю пивом залежно від обсягів виробництва;
• введення мораторію на підвищення ставок акцизу на пиво протягом 5-ти років;
• максимальне спрощення процедур ліцензування, отримання дозволу на виробництво, атестації пивоварні;
• налагодження ефективної співпраці Міністерства аграрної політики та продовольства України, профільних комітетів Верховної Ради України з галузевими об’єднаннями малих пивоварів, посилення ролі асоціацій виробників;
• підвищення культури відповідального вживання пива серед населення України шляхом популяризації правильного споживання напою.
Редакція міжнародного науково-аналітичного професійного журналу «Напої. Технології та Інновації» отримала лише одну відповідь з Міністерства аграрної політики та продовольства України» за підписом директора департаменту Миколи Мороза.
Зокрема, у відповіді йдеться: «На виконання доручення Секретаріату Кабінету Міністрів від 26.04.2016 № 6800/0/2-16 Міністерство аграрної політики та продовольства України разом з Міністерством фінансів України розглянуло відкритий лист-звернення учасників першого Всеукраїнського Форуму пивоварів та рестораторів від 20 квітня 2016 № 20.04 щодо заходів, спрямованих на підтримку галузі малого пивоваріння, і в межах компетенції повідомляє.
Щодо запровадження диференційованого підходу до визначення вартості ліцензії на оптову торгівлю пивом залежно від обсягів виробництва, то зазначене питання може бути вирішене шляхом прийняття Верховною Радою України проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання виробництва та обігу пива» (реєстр. № 2971-д від 01.07.2015). Зокрема, в редакції проекту акта, підготовленого до другого читання, пропонується зменшити плату за ліцензію на оптову торгівлю пивом виробникам пива, обсяг власного виробництва та продажу якого не перевищує 3000 гектолітрів за рік (25000 літрів у місяць) з 500 тис. грн до 30 тис. гривень.
Крім цього, народний депутат України Дроздик О.В. вніс до Верховної Ради України проект Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (реєстр. № 4146 від 24.02.2016), яким пропонується внести зміни до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», доповнивши встановлення річної плати за ліцензії на право оптової торгівлі пивом для виробників з обсягом виробництва до 2 000 000 літрів на рік – 50 000 грн, від 2 000 001 літрів на рік і більше – 500 000 грн.
Мінагрополітики загалом підтримує запропоноване проектами актів зменшення вартості оптової ліцензії для малих виробників пива. Водночас вважаємо, що встановлення необґрунтовано високого рівня плати за ліцензію є заміною її функції як регулятора на зайняття певним видом господарської діяльності, що, відповідно до законодавства, підлягає обмеженню, на фіскальну функцію, яку повинні виконувати законодавчо встановлені податки і збори.
З огляду на те, що статтею 105 підрозділу І частини 5 глави 6 розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом зазначено, що будь-яка плата за ліцензування має бути обґрунтованою та пропорційною вартості зазначених процедур ліцензування, Мінагрополітики вважає, що плату за ліцензії доцільно змінити до рівня компенсації наданих державою послуг із урахуванням витрат на їх виготовлення.
Щодо введення мораторію на підвищення ставок акциз на пиво протягом 5-ти років, то, за інформацією Мінфіну, відповідно до абзацу восьмого пункту 4 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України, щорічно до Верховної ради України Уряд вносить законопроект щодо перегляду на індекс споживчих цін ставок акцизного податку, визначених в абсолютних значеннях».
Від редакції: На жаль, питання державної підтримки малого пивоваріння «зависло в повітрі». 15 вересня у місті Львів відбудеться другий Міжнародний форум пивоварів та рестораторів, на якому пивовари повторно проаналізують ситуацію і вимагатимуть від влади країни дієвих кроків. В рамках Асоціації України з Європейським Союзом це особливо актуально, адже економічна стратегія Європейського Союзу якраз спрямована на підтримку малого бізнесу. Проект «Технології та Інновації» та інші ЗМІ країни готові всіляко сприяти формуванню відповідної державної політики в Україні.