Маленький бізнес – великі перспективи: ефективна модель сімейного садівничого господарства

 Маленький бізнес – великі перспективи: ефективна модель сімейного садівничого господарства

Нерідко з вуст європейців можна почути вислів про українських аграріїв «люди з зеленими кінчиками пальців». І це справді влучна характеристика, яка уособлює працелюбство, витривалість, любов до землі й традиції землеробства, які, мабуть, закарбовані в ДНК наших людей. Гарний тому приклад –родина Семерогів, яка заснувала та трудиться у сімейному фермерському господарстві «Валентина». Ферма знаходиться в селі Святопетрівське Києво-Святошинського району Київської області. На площі 9,5 га розташовані яблуневий та сливовий садки, складське приміщення, установка для виготовлення соку прямого віджиму та фермерський магазинчик. Свій невеличкий агробізнес Валентина та Петро Семероги починали з вирощування овочів, потім висадили сад, і вже сьогодні разом із дочками Віталіною та Інною справу трансформували в ефективну бізнесмодель, започатковану на власному досвіді та досвіді західних господарств.

Сад ФГ «Валентина» був закладений у 1996 році, з часом родина досаджувала нові дерева власними силами та за власною технологією. Зараз тут вирощують яблука сортів Хані Крісп, Чемпіон, Сапфір, Гала, Флоріна, Голден, Муцу, Еліза, Айдаред, Ред Делішез, Спартан. Є декілька основних сортів, інші – для асортименту, адже плоди першого сорту йдуть на свіжий ринок – у власний магазин, де покупцю хочуть надати вибір. Дерева карликові та середньорослі.

Голова родини Петро Семерог – агроном, тому сам підбирає схему обприскувань та догляду за садом. Оскільки плоди вирощує як для себе і своєї родини, то обробка засобами захисту максимально щадна для рослин.
– Спочатку сад був без крапельного зрошення, що відповідно впливало на врожаї – то більші, то менші, та якість. А зараз ми вже пересаджуємо все більш-менш за інтенсивною технологією, з крапельним зрошенням, шпалерою, купуємо саджанці нових сортів, які затребувані на ринку, – розповідає Петро СЕМЕРОГ.

Загалом яблуневий сад займає 6 га, ще 2 га, які були закладені ще в 1996 році, зараз розкорчовані і відпочивають під наступну посадку, і 1 га під крупноплідною аличею сорту Комета Кубанська. Саме слива раніше рятувала господарство від затяжного міжсезоння:

– Коли яблук немає і доводиться працювати «в нуль», ми вирішили привчити своїх покупців до свіжої сливи у шпонкових кошиках. Позаминулого року почали виготовляти з неї компот – у 3- та 0,5-літрових баночках, а також джеми, – каже Віталіна СЕМЕРОГ. – Джеми так сподобалися клієнтам, що ми почали робити їх з ягід, які купуємо у партнерів з сусідніх господарств.

Соки прямого віджиму: з саду – до споживача

Власна продукція ФГ «Валентина» – свіжі яблука різних сортів, алича та яблучні соки прямого віджиму. Господарство продає свою продукцію відразу кінцевому споживачеві. Спочатку не було можливостей для переробки та зберігання свіжих плодів. Але з’явилася ідея виготовляти соки прямого віджиму. Робили спочатку сік за контрактом на потужностях інших підприємств: возили туди свої яблука, віджимали, власної упаковки не було, але були суттєві витрати на логістику та послуги з виробництва соку. Споживачів до нового продукту привчали – давали дегустувати, розказували про напій. Справа пішла, людям сік сподобався, і вже багато хто їхав за ним ціленаправлено. З часом зробили свою орендовану упаковку – коробки бег-ін-бокс. На другий рік виробництва соку фермери вже чітко спланували, що яблука першого сорту йтимуть на свіжий ринок, їх закладали у холодильник, а яблука другого сорту, які раніше доводилося продавати за нижчою ціною, – на сік.

Наступним кроком до власного виробництва стало придбання у 2016 році мобільної причіпної установки для виготовлення соків прямого віджиму потужністю 500 л на годину з розливом у 5-літрові коробки австрійської компанії VORAN. Для невеличкого господарства це були великі інвестиції, але тепер їм не доводиться платити партнерам за виготовлення соку, витрачатися на логістику та інше. Обладнання має вигляд компактного причепу, в середні якого розташована лінія М500 з машин для подачі, миття і подрібнення яблук, віджиму, пастеризації та розливу. Установка мобільна, що дозволяє транспортувати її в сад і виготовляти сік на місці в сезон збору фруктів. Однією з головних переваг цього комплексу для родини садівників стало її укомплектування газовим пастеризатором, відповідно, відпала необхідність доступу до потужної електролінії.

– Високий контроль якості установки системи пастеризації гарантує, що сік подається на розлив тільки після того, як він досяг заданої температури. Вся система працює повністю автоматично, – розповідає представник компанії VORAN Олександр КАФЛЬОВСЬКИЙ. – Сік транспортується в буфер, звідти подається на дві виготовлені компактно ємності, з яких працює лише одна, щоб у той час можна було помити іншу. Після цього пастеризатор починає працювати. Ми лише задаємо потрібну температуру. Установка обладнана пластинчатим теплообмінником: котел гріє воду, що біжить одним контуром, а іншим контуром тече сік, який через теплообмінник нагріває вода. При цьому є два датчики температури для кожного контуру. Один з них міряє температуру соку на виході, і залежно від результату частотник всередині керує насосом подачі соку, регулюючи швидкість пропускання соку через теплообмінник. Якщо температура починає падати, він збиває швидкість протоку, за рахунок чого температура починає рости, і навпаки. Якщо температура не досягає потрібного рівня, сік у жодному разі не піде на розлив. Клапан перекриває подачу і вертає сік назад. Точність становить 0,5 градуса. Також в ємності розливу є датчик, що запобігає переливу. Під час використання такого обладнання витрати на газ у ФГ «Валентина» у розрахунку на один 5-літровий
пакет соку становлять максимум 1,5 гривні.

– Це була пропозиція, від якої ми не змогли відмовитися. Пастеризатор газовий, автономний від електроенергії. Натомість електричний мінімально вимагає потужності у 15 КВт на годину, а у нас такого
ресурсу немає. Наш причіп переробляє до 3 тонн яблук у день залежно від сорту. В середньому врожайність
саду досягає 30 тонн. Раніше ми продавали плоди другого і третього сорту дешево, тепер вони йдуть на переробку у продукт з доданою вартістю, – розповідає Валентина СЕМЕРОГ та додає. – Під час експлуатації обладнання нам дуже допомагає компанія VORAN, адже Олександр Кафльовський консультує нас у випадку виникнення якихось питань, а також дає практичні поради. Наприклад, де взяти упаковку, бо вони з цим працюють вже давно…

Особливість соку прямого віджиму ФГ «Валентина» полягає в тому, що його виготовляють лише за сортами яблук. Окремо сік з сорту Гала, окремо – з Голден Делішез, з Хані Крісп і Чемпіону.

– Яблука сортів Гала і Голден Делішез щільніші, дають більше осаду та м’якоті, тому під час виробництва більше забивається прес. З ними складніше. Сорти Хані Крісп і Чемпіон – м’які, проливні, підходять  для виготовлення соку, – коментує Віталіна Семерог. – Ми почали власне виробництво: сік відразу ж пройшов круг – 1,5-2 години і в пакет. Коли ж ми почали продаж соку з сорту Чемпіон, він вийшов світлий, жовтенький,
і багато хто не вірив, що сік натуральний. Але згодом споживачам дуже сподобався наш продукт. У 2016 році господарство оформило технічні умови на виробництво соку. Процес зайняв близько 3 тижнів і коштував 6 тисяч гривень. Зараз родина не тільки виготовляє власний сік, а й надає послуги з виготовлення соку прямого віджиму місцевим фермерам.

В асортименті ФГ «Валентина» – яблучний сік у п’ятилітровому бег-ін-бокс, а також яблучно-полуничний і яблучно-вишневий у трилітровому. У планах – зробити ще й яблучно-морквяний сік. Продаються напої у власному магазині, який відкрили поряд із центральним в’їздом на ферму, просто на трасі. А на майбутнє господарі прагнуть розширити збут через регіональні магазини, тому що для торгівельних мереж їхніх обсягів не вистачить.

Комплексна бізнес-модель господарства
На території фермерського господарства вже три роки працює власний магазин, де упродовж цілого року продається продукція власного виробництва – свіжі яблука та сливи, соки прямого віджиму, а також джеми зі смородини, полуниці, малинове варення, які замовляються на аутсорсингу. Ще на поличках є вінницький яблучний оцет, який в майбутньому Семероги планують виготовляти самі, а також олія, овочі, ягоди – все лише місцевого виробництва, від господарств-партнерів.

– Ферма з власним фірмовим магазинчиком – це європейсько-американський варіант бізнес-моделі. Відразу на території господарства можна все придбати, – пояснює Віталіна Семерог. – Прагнемо забезпечити магазин продукцією на цілий рік, тому співпрацюємо з такими ж малими фермерами, як і ми.

Зупинятися на досягнутому фермери не збираються. У ФГ «Валентина» планують побудувати цілий цех з виготовлення соків прямого віджиму, збільшити обсяги виробництва, обладнати склад, поступово збільшувати свій сад, підвищувати його врожайність і надавати ширший спектр послуг. Адже в родині Семерогів вже підростає третє покоління хазяйновитих, талановитих і працелюбних аграріїв, які, сподіваються господарі, обов’язкового любитимуть землю так само, як їхні батьки та бабуся з дідусем!

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар