“Результати перевершили очікування”: підсумки Wine&Spirits Ukraine 2024 від організаторів
Майбутнє українського вина обговорили на винному форумі в рамках Lviv Art and Wine weekend
12 листопада в рамках фестивалю «Lviv Art and Wine weekend. Творити поміж сирен» відбувся WINE FORUM, де обговорили перспективи українського вина та розвиток винної культури в Україні. Серед ключових тем форуму – необхідність надання вину статусу харчового продукту, як в інших країнах, зміни в ДСТУ, субсидування виноробства у винних регіонах, розробка та затвердження державної програми промоції українського виноробства в Україні та за кордоном.
В обговоренні взяв участь Міністр аграрної політики та продовольства України Микола СОЛЬСЬКИЙ, голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» Володимир ПЕЧКО, начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим КОЗИЦЬКИЙ, власник STAKHOVSKY WINES Сергій СТАХОВСЬКИЙ, представники USAID, голови громад, ресторатори, експерти винної галузі та винороби. Модерував форум міський голова Львова Андрій САДОВИЙ. Організатори Lviv Art and Wine weekend – Львівська міська рада, Львівський туристичний офіс, агенція подій So Good company, СерцеВина
Відкрив обговорення Андрій Садовий:
– Українські винороби мають працювати над брендом не конкретної марки, а над брендом українського вина як такого, над традицією споживання та винної культури в цілому.
За словами Володимира Печка, впродовж останніх 3 років в Україні з’явилося до 40 нових виноробних підприємств. Також збільшилася підтримка виноробних підприємств, чого не було раніше. Як зазначив Володимир Печко, в Україні потрібно забезпечити відслідковуваність винограду від виноградного грона до пляшки.
– Вино виробляють із винограду. А те, що виробляється з інших інгредієнтів, повинно мати назву «винний продукт». Тоді всі будуть розуміти, що вони споживають справжній продукт. Якщо в ДСТУ буде конкретно визначений склад вина, в якому буде написаний «виноград/виноградний сік» і більше нічого, будуть вдячні і споживачі, і виробники, і ті, хто вирощує виноград, – зазначив представник Чорноморської громади (Очаківщина) Андрій ДМИТРЕНКО.
Порушили учасники форуму тему популяризації українського вина не тільки за кордоном, а насамперед серед українців, а також тему надання вину статусу харчового продукту. На цю тему висловився, зокрема, власник сімейної виноробні «Янчинські пагорби» Максим КІЧМА:
– В України є сотні, якщо не тисячі, прекрасних виноробів, які можуть робити чудове вино. Але більшість із них в українському законодавстві є кримінальними злочинцями, які підпадають під статтю кримінального кодексу про виготовлення з метою збуту алкогольної продукції. Це все стосується того, що вино – харчовий продукт, і до нього має бути відповідне відношення, як до живого продукту, а не алкоголю.
За словами Максима Кічми, для популяризації українського вина потрібно змінювати свідомість. Зокрема, спікер наголосив на необхідності українських назв вин, а не англійських. За його словами, не буде українського вина без українськості, і не потрібно копіювати французів, італійців. Вони роблять свої вина, а ми – свої, які нічим не поступаються закордонним, висловився Максим Кічма.
Слушний приклад навів Андрій Садовий:
– Виробники молока в Америці не конкурують між собою. Вони конкурують, щоб збільшити ринок продажу молока. Бо є багато інших напоїв. І сьогодні це братська організація, яка підтримує одне одного та зростає на 15-20 % на рік. Нам потрібно запозичити цю ідею, щоб ми витворили ідею українського вина. Виробники вина повинні брати на себе неймовірне лідерство та ламати стереотипи.
Звернули увагу й на статус українських вин у ресторанах України. Зокрема, власниця львівського закладу «Чотири чебуреки» Тетяна Абрамова зазначила, що своїм відвідувачам вона пропонує вина Father’s wine, Biologist, «Колоніст», Beykush Winery. За її словами, якість вин чудова, і відвідувачі з задоволенням повертаються саме по українські вина. Як зазначила пані Тетяна, персонал закладу повинен комунікувати з відвідувачами й доносити їм, що українські вина – це круто.
– Рівень культури споживання вина напряму залежить від рівня його виробництва на території країни. Однак зараз можемо спостерігати націленість і попит на імпортні товари. За наявності ресурсів та підтримки держави в України є всі шанси зайняти нішу країни-експортера якісного вина. Львівщина також не буде залишатись осторонь цього процесу й готова долучитись до розробки проєкту з популяризації виноробства, підтримки виробників, які хочуть розвивати український ринок», – наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Один із народних депутатів, присутніх на форумі, зазначив, що потрібно якомога більше залучати державу до промоції українського вина, зокрема за кордоном. Наприклад, через комерційні аташе українських дипломатичних місій за кордоном, які могли б допомагати просувати бренд українського вина.
– На жаль, у нас немає таких бюджетів, як у Франції. Наприклад, французи у 2019 році виділили 8 млрд євро на фінансування виноробної галузі. Найбільше коштів виділяється саме на маркетинг – просування продукції на експорт, дегустації, виставкову діяльність. У нас таких бюджетів нема. Але ми українці. І ми маємо підтримувати одне одного. Якщо у якійсь мережі магазинів чи ресторанів треба провести дегустацію, вони можуть звертатися як до асоціацій, так і безпосередньо до виноробних підприємств. Власне, представники компаній можуть провести дегустацію, – зазначив Володимир Печко.
Андрій Садовий поділився, що голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр КАМИШИН розповів про ідею зробити винний вагон з українським вином, який буде подорожувати по Україні та за кордоном, щоб люди ознайомлювалися з якісним вином від українських виробників.
Експозиція компанії Father’s wine Стенд компанії Wineіdea з винами
За словами Сергія Стаховського, виноробство для крафтових виноробів – це не бізнес, а душа. Це люди, які хочуть виготовляти якісний продукт і живуть ради цього.
Наприкінці обговорення висловився Микола Сольський:
– Я не згідний із твердженням про нашу меншовартість. Думаю, усвідомленість прийде з часом. Адже це питання тільки часу та нашої роботи. Упродовж найближчих місяця-двох ми переглянемо інформацію щодо додаткової підтримки виноградарів і виноробів. Також ми переглянемо процедуру дотацій по виноградарству. Є певні побажання, і ми їх врахуємо.
Після винного форуму підписали меморандум про співпрацю між вісьмома головами громад, на території яких існують виноробні господарства. Кластер виноробних громад України працюватиме над розвитком і промоцією українського виноробства та виноградарства. Спільнота кластера відкрита, до неї може долучитися будь-яка громада.
– Кластер візьме на себе функцію організації. Ми долучимо фахівців та дамо імпульс. Я пропоную, щоб все обговорене ми оформили як резолюцію нашого форуму та скерували президенту, голові Верховної Ради, прем’єр-міністру до виконання, – підсумував засідання Андрій Садовий.
Фестиваль «Lviv Art and Wine weekend. Творити поміж сирен» відвідали близько 1500 людей. Вони мали змогу ознайомитися з експозицією українських виноробень і продегустувати найкращі українські вина: SHABO, «Янчинські пагорби», «Раковецька Лоза», Stakhovsky Wines, AXIS Wine, «Винарня друзів», Father’s wine, «Галицька Сорока», «Колоніст», MyWine, Korus wine, Biologist craft winery, Wineіdea, Leleka Wines.
Кошти з вхідних квитків, частину від продажу продукції та благодійного аукціону перерахували на проєкт реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ – на закупівлю і виготовлення протезів для цивільних та військових, постраждалих від війни. Сума зібраних коштів становить близько 230 тисяч гривень.
Читайте також:
Виноробні Миколаївщини нагородили за волонтерську та громадську діяльність в умовах воєнного часу
На Дніпропетровщині працює крафтова виноробня VinSancho