Контроль за безпекою харчових продуктів: систему запущено

 Контроль за безпекою харчових продуктів: систему запущено

Наприкінці вересня відбулася підсумкова конференція цього проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні», де виступили Володимир Лапа – голова Держпродспоживслужби та Національний координатор проєкту, Крістіан Бен Хелл — представник ЄС в Україні, керівник сектору «Сільське господарство, безпечність харчових продуктів та земельна реформа», керівники компонентів проєкту — Тоні Віл, Міна Барова, Зоран Станкович та ін. Там вони підбили підсумки діяльності та презентували всі досягнення.

Проєкт має на меті поліпшення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні за принципом «від лану до столу» шляхом приведення законодавства України, інституційної інфраструктури та системи державного контролю у відповідність. Що означає «від лану до столу»? Це повний контроль та моніторинг кожної ланки всього процесу, починаючи від виробництва, перевезення тощо. Ідея полягає у тому, що ризики контролюються у всіх ланках і коди кінцевий харчовий продукт потрапляє до споживача, то він позбавлений ризику, тобто є безпечним.

— Наш Проєкт допомагав Україні реформувати систему безпечності харчових продуктів за європейським принципом. Завдяки новому підходу український споживач отримає можливість вживати безпечні продукти, український виробник — можливість виходу на європейський та світовий ринки, а держава Україна — виконати свої зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, — розповів Тоні Віл.

Проєкт був створений у 2014 році (з березня 2014 року — до вересня 2019 року), після того, як між ЄС та Україною була підписана угода про асоціацію. На реалізацію Проєкту ЄС виділив 6 мільйонів євро. Основними бенефіціарами Проєкту стали Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство охорони здоров’я України, Департамент організації митного контролю Державної фіскальної служби України. За 5 років проєкт зумів внести вклад і принести гарну результативність в різних сферах.

Виокремимо 4 пункти:

  1. Гармонізація українського харчового законодавства з європейським — розроблено 11 законопроєктів (5 – вже прийнято) та 92 підзаконних акти (38 — вже прийнято). Серед ухвалених законів: «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»(2018 р.), «Про безпечність та гігієну кормів»(2017 р.), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин»(2014 р.), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів»(2014 р.).
  2. Допомога бізнесу та Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів адаптуватися до вимог нового харчового законодавства: зокрема, для бізнесу — семінари в кожній області, вебінар та безкоштовний онлайн-курс.
  3. Підвищення кваліфікації працівників Держпродспоживслужби: придбано і налаштовано програмне забезпечення для системи. Розроблено внутрішні правила навчання, план та навчальні матеріали для курсів дистанційного навчання.
  4. Освіта майбутніх фахівців: проведено серію лекцій у профільних навчальних закладах. Також розроблено пропозиції для модернізації навчальних програм. До речі, вже підготовлено та видано навчально-методичний посібник. ЄС передав Держпродспоживслужбі сучасне лабораторне та IT обладнання, а також програмне забезпечення на суму понад 2,5 млн євро.

Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа подякував учасникам Проєкту за роботу та досягнуті результати:

— З початку діяльності Проєкту фахівці Держпродспоживслужби та експерти Проєкту провели колосальну роботу. Наші інспектори пройшли цілий ряд навчань, семінарів, конференцій з питань харчового законодавства як на центральному рівні, так і в регіонах, ми запровадили систему дистанційного навчання. Крім того, завдяки Проєкту Держпродспоживслужба серйозно покращила своє програмне забезпечення, що дозволяє нам працювати за сучасними стандартами, і це формує достатньо оптимістичний погляд у майбутнє.

Також Бен Хелл додав, що роботу ще не закінчено і Європейський Союз і надалі буде надавати допомогу країні. Зокрема, цього тижня розпочалось створення нового проєкту, який покращить законодавство України

За матеріалами https://www.growhow.in.ua

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар