Український ігристий стиль: чому варто відкрити для себе локальні бренди вина
Інноваційні агротехнології, кооперація, створення доданої вартості продукту
Саме ці теми стали ключовими на щорічній конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», що відбулася 13-14 грудня 2018 року в Рівному. Міжнародна конференція продемонструвала позитивний досвід упровадження нових підходів, об’єднання операторів та виходу на експорт, надала інструменти для подальшого розвитку. Докладніше про це – у репортажі.
Зростання рівня споживання ягід у світі в свіжому, не переробленому вигляді відзначив у своїй доповіді
доктор Мирослав КОЖЕНЕВСЬКИЙ, провідний менеджер із фруктів та овочів компанії BAYER – Генерального партнера конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації»:
– Щоб працювати на європейському та світовому ринку свіжої ягоди, треба постачати продукцію дуже високої якості. Зростання споживання ягід дає виробникам шанси розвивати ринок, але зростає і конкуренція у світі. Дуже позитивна тенденція в Україні – початок об’єднання виробників та експортерів, що дає їм можливість бути більш конкурентоспроможними і відстоювати у супермаркетів вигідніші для себе умови. Є й негативні моменти. У Польщі останнім часом ягоди вирощуються переважно для переробки і подальшого заморожування. У цьому сезоні фермери майже не заробили на чорній смородині, малині та суниці садовій. Для заробітку на цих культурах є невеликий сегмент ринку, але товар має бути найвищої якості. Інша негативна тенденція у Європі, особливо в Польщі – відсутність працівників для збору ягід. В Україні теж відчувається нестача робочої сили.
Експерт наголошує: перед тим як закладати плантації, ягідники повинні оцінити ринок, свої можливості, і правильно ставити завдання, виходячи з того, хто буде купувати ці ягоди і у якому вигляді. Від цього залежить, які технології догляду та захисту запроваджувати з самого початку.
ТЕНДЕНЦІЇ РИНКУ: ВИБІР СОРТІВ І КУЛЬТУР
Основною складовою успіху ягідного бізнесу в умовах стрімкої динаміки ринку є вивчення потенційних каналів збуту, оптимізація структури виробництва і пропозиція сортів, на які є попит.
– Обирати сорти раджу залежно від стратегії підприємства, – зауважує Петро КІЄНКО, менеджер компанії «Декоплант» – виробника саджанців плодово-ягідних культур. – На мою думку, в наступному сезоні на ринку переробки буде попит на порічку, краще себе покажуть малина та чорна смородина, на свіжому ринку зміцнять позиції аґрус, жимолость та ожина. У 2019 році компанія робить ставку, зокрема, на фріго-розсаду суниці садової. Культура стабільна в плані ціни, високомаржинальна і дуже популярна. Зазначу, що «Декоплант» забезпечує клієнтів повним пакетом документів для отримання державної компенсації за садивний матеріал. Сьогодні багато господарств уже отримують компенсації – 80% вартості саджанців, головна умова – сертифікований розсадник, – підтримує тему начальник виробництва ТОВ «АДАНА-3» Ерман ЕРОГЛУ: – Ми вирощуємо сертифіковані саджанці суниці садової класу «Еліт» за американською технологією в Черкасах уже 12 років. Якщо раніше в Україні особливо не звертали увагу на сорти суниці, то з розвитком експорту до Європи, Туреччини, Азії це стало важливим. Ці ринки вимагають не тільки червоних ягід, але передусім смачних і транспортабельних. Для вирощування суниці на переробку раджу обирати сорти Роксана та Флора, для фреш-маркету Європи підійдуть Азія, ранні Альба та Клері.
За прогнозами директора розплідника ягідних і плодових рослин «Кліома сервіс» Максима КЛИМЧУКА, українських аграріїв у 2019/2020 роках очікує обліпиховий бум:
– Ягоди обліпихи завжди користувалися попитом на переробних підприємствах України і зарубіжних компаній. Близько 80% усієї ягоди зростає на дикорослих насадженнях, і тільки 20% отримують від промислового вирощування. При ціні 50-80 грн за 1 кг, за умови максимальної механізації і автоматизації вирощування і переробки обліпихи можна побудувати непоганий бізнес.
– Головна помилка багатьох садівників у тому, що вони намагаються без знань та досвіду швидко
закласти прибуткову плантацію, – говорить Кшиштоф БОТУЛЬ, агроном польського розплідника «Злота
Ягода».
Вже 5 років Кшиштоф займається розведенням нових сортів лохини, більш придатних для клімату Східної Європи. Своїм клієнтам він насамперед пояснює, як правильно підготувати поле для висаджування цієї культури.
Технології вирощування саджанців за допомогою кокосового субстрату та гідропонної системи представила польська компанія Agronom Plants на чолі з комерційним директором Кшиштофом САКОМ.
– Ці технології – одні з найкращих у світі, адже основні етапи виробництва проходять у захищеному середовищі – в тунелі, – стверджує Кшиштоф Сак. – У нас 20 га малини на гідропоніці в тунелях, 10 га суниці
садової на гідропоніці, працює виробництво саджанців цих культур у горщиках. Ми здатні робити хорошу сівозміну кожні 4 роки.
Компанія «Розетта Агро» – ексклюзивний представник шести голландських аграрних компаній в
Україні – презентувала садивний матеріал експортного ґатунку, шпалерні системи та системи зберігання фруктів, ягід та спаржі. Основну увагу компанія наразі приділяє підтримці клієнтів та розробці проектів «під
ключ» – від GPS картографування поля, планування систем поливу та фертигації – до зберігання продукції у холодильних камерах та РГС.
– Сьогодні ми представляємо міжнародну компанію Fall Creek – виробника саджанців лохини №1 у світі з власною селекційною програмою. З’явилися також нові сорти саджанців суниці фіго, такі як Джайв та Аллегро. Традиційно в нашому портфелі – системи накриття садів та ягідників Valente, що сприяють
захисту плантацій від дощу та граду, – розповідає агроном компанії «Розетта Агро» Роман КРЕМЕНЧУК та окреслює тенденції наступного сезону. – Лохина залишиться актуальною, її насадження будуть розширюватися. Великий потенціал у спаржі та груші. Поширюється тенденція до еко-продукції, що дуже суттєво.
В УКРАЇНІ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ ОРГАНІЧНЕ ЯГІДНИЦТВО
Напрям біологічного виробництва фруктів і ягід представила компанія «БТУ-Центр». У її арсеналі – 40 біологічних препаратів, сертифікованих для органічного виробництва, що дають змогу забезпечити повну технологічну схему захисту і живлення.
– Якщо ви вирішили перейти на органічне виробництво, дисциплінуйте себе, – радить агроном «БТУ-Центру» Володимир СІЛЕНКО. – Насамперед – дотримання технології внесення біологічних препаратів.
Треба суворо витримувати терміни між обробками, користуватися рекомендованим складом бакової суміші, правильно вносити засоби – ввечері, забезпечувати потрапляння біопрепарату на нижню половину листка.
Комплексні послуги з вирощування сільськогосподарських культур із різним рівнем біологізації представила компанія «Центр біотехніка».
– Наша технологія дозволяє вирішити практично всі питання захисту від хвороб і шкідників, не лише грибкових, а й бактеріальних. Останні роки співпрацюємо з компанією AgriSol, представником компанії Valagro в Україні. Це добрива, стимулятори живлення, що дозволяють при невеликих затратах добрив вирішувати питання дефіциту окремих елементів, – коментує Микола ТЕТЕРУК, комерційний директор «Центр Біотехніка».
Актуальною проблемою для органічного ягідництва наразі є боротьба з сірою гниллю. Тому компанія «Агрітема» вийшла на ринок із новим препаратом Престоп на основі специфічного штаму (J1446) гриба Gliocladium catenulatum, що успішно контролює цю хворобу, а також кореневий ризоктоніоз, фузаріоз в умовах біотехнології.
– Ми займаємося виключно біологічними продуктами для сільського господарства. Наш біофунгіцид можна застосовувати навіть за день до збору врожаю, і жодних шкідливих залишків у плодах не буде, – розповідає агроном-консультант компанії «Агрітема» Павло ВОЛИНЕЦЬ. – Цього року виводимо на ринок ще одну новинку – препарат на основі амінокислот Грінстім (ІнтраСел) виробництва Фінляндії. Він містить два види амінокислот, що нормалізують осмотичний тиск у клітинах рослини, – це запобігає розтріскуванню ягід, збільшенню їх розміру, покращенню фотосинтезу, особливо у стресових умовах.
ТЕХНОЛОГІЇ – ВАЖЛИВА СКЛАДОВА СТВОРЕННЯ ПРОДУКЦІЇ ЕКСПОРТНОГО ҐАТУНКУ
Важливою частиною конференції є виставка технологій та обладнання для ягідного бізнесу, де можна побачити досягнення сучасної науки і промисловості, поставити свої питання виробникам та знайти надійних партнерів.
– Малі фермери сьогодні стикаються з дефіцитом спеціалізованої інформації. Знають, що таке добриво, а як із ним працювати – ні. Такі події, як сьогоднішня конференція, дуже допомагають, – відзначає менеджер компанії «Агрооптима» Вадим ГОРОДНЮК. Підприємство представило на виставці окремі підрозділи, що
займаються добривами, зрошенням, агрономією, інженерним супроводом господарств. Компанія також є представником американського виробника приладів вимірювання АГРОМЕТЕО.
– В Україні, як виявилось, узагалі немає культури поливу, – стверджує Вадим БОЙКО, директор компанії
«ПрофПолив». – Інноваційні системи контролю, моніторингу основних показників ґрунту, керування
поливом дають можливість та інструменти для агронома працювати якісно і дійсно дотримуватися технології, а не просто лити воду. Ми певні, що наш досвід і технічні рішення допоможуть українським садівникам бути більш конкурентоспроможними на європейському і світових ринках.
На конференції спеціалісти «Профполиву» змонтували спеціальний стенд із крапельними трубками від різних виробників і видів, щоб наочно продемонструвати якість поливу кожної. Крім того, була представлена автоматична станція внесення добрив із можливістю одночасного 6-канального внесення, 6 формул внесення і контролем показників ґрунту.
Сучасні технології облаштування ягідних плантацій дозволяють отримувати більші врожаї та позбутися багатьох проблем, обумовлених хворобами і несприятливими погодними умовами. Наприклад, використання агротекстилю для укриття та мульчування суниці садової і малини. Про перспективний напрям розповів представник польської фірми Agrimpex Томаш ПОЛІШАК:
– Основними нашими брендами є агротекстиль Agritex і Agrimpex. На суниці садовій агроволокно дозволяє обмежити розповсюдження бур’янів, відповідно, й використання пестицидів, покращує систему теплообміну, захищає від сірої гнилі, ізолює ягоди від ґрунту. У Польщі ця технологія активно використовується і на плантаціях малини. Вона дозволяє збільшити обсяг врожаю з одного гектара, пришвидшити дозрівання ягід, позитивно впливає на розвиток молодих пагонів та швидке відновлення рослин після заморозків.
Допоміжні матеріали для ягідника – тканину, кокосові і торф’яні субстрати, горщики та захисні плівки – запропонувала компанія «Церес Юкрейн» на чолі з директором Сергієм СЕРГІЄВИЧЕМ:
– Сьогодні допоміжні матеріали для тепличних господарств та розсадників дуже необхідні. Наприклад, мульчувальна тканина для вирощування лохини – краще рішення, як і субстрат без добрив для наповнення грядок. Вирощування малини у горщиках набирає популярності у сусідній Польщі, думаю, в Україні до цього теж скоро прийдуть. Така технологія дозволяє краще контролювати всі параметри субстрату, щоб мати прогнозований результат.
Інноваційну систему для автоматизації процесів збору, зберігання, сортування та реалізації плодів садівництва і ягідництва AGROTRACER презентувала українська IT-компанія «ВОЛОШИН».
– Найважливіша функція AGROTRACER – фіксація простежуваності всього циклу виробництва. Це дуже важливо для підприємств, що вже працюють на експорт або планують це робити, вже сертифіковані або планують сертифікуватися на відповідність до стандартів Global GAP і HACCP. Уже є успішний досвід наших клієнтів – агровиробників. Окрім легкого проходження аудиту, в них майже на 100% зросла продуктивність документообігу, мобільність працівників збільшилася в рази. І головне – зменшується вплив людського фактора. Навіть якщо трапляється помилка, за допомогою нашої програми можна її відстежити і зрозуміти, де слабке місце, – пояснює представниця компанії «ВОЛОШИН» Вікторія ГАНКЕВИЧ.
У ЯГІДНОМУ БІЗНЕСІ НЕМАЄ ДРІБНИЦЬ
Велику роль у зборі й транспортуванні ягід відіграє тара. Вона має бути якісною, безпечною, ергономічною, відповідати потребам такого делікатного продукту.
– Якщо ящик спеціально розроблений для ягід, він відповідає вимогам для зберігання, транспортування,
замороження продукції – витримує мінусові температури, шокову заморозку і т. д. Стандарти тари для різних ринків варіюються, це треба враховувати, – розповідає Віталій СКОПЮК, керівник компанії «Алфаінтерпласт», що спеціалізується на поліетиленовій тарі для ягід, фруктів та овочів і працює на ринку вже 25 років. Виробник давно зарекомендував себе на українському ринку, а також відправляє ящики на експорт до Європи, Білорусі та Молдови.
Пластикову тару для ягід та продуктів їх переробки – джемів, варення, наповнювачів – презентувала
на виставці компанія «Пласт-бокс». Наразі український виробник готовий інвестувати у нові прес-форми ящиків для ягід та збирає побажання від споживачів
СОРТУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ, ЗАМОРОЖУВАННЯ – ДОДАТКОВА ВАРТІСТЬ ПРОДУКТУ
Відсутність обладнаних сховищ змушує виробників продавати ягоди, фрукти і овочі з невеликим терміном
зберігання відразу після збору врожаю, так би мовити, «з поля». Тому й ціни на фреш-продукцію в Україні нижчі, і в міжсезоння вітчизняних ягід у магазинах не знайти. Інша проблема, що б’є по конкурентоздатності: лінії сортування та передпродажної обробки ягід сьогодні – поодинока практика.
– Якщо у вас відсортований продукт, він і коштує дорожче. Це дає можливості для розвитку самих господарств, – відзначає Василь САВІЧЕВ, інженер-конструктор компанії «СОРТЕР-ПАК», що спеціалізується на виробництві обладнання для сортування та переробки, реалізації проектів комплексів «під ключ».
– Звісно, інвестиції в таке устаткування значні, і українські виробники ще не готові повністю укомплектуватися. Ми намагаємося вписати нове обладнання у вже існуючі лінії або скомпонувати лінію таким чином, щоб клієнт із мінімальними витратами почав переробку ягід, а згодом міг її розширити.
У Європі зацікавлені в українській замороженій продукції, але потрібна високоякісна заморозка. Технологію флюїдизаційного процесу заморожування в тунелях представила компанія Unidex. У пропозиції польського виробника – тунелі шокової заморозки, обладнання, що входить до складу технологічних ліній, наприклад, конвеєри або мийки для сировини.
Спеціалісти компанії Incools, відомі на українському ринку понад 10 років, презентували системи зберігання, заморожування, охолодження фруктів, овочів, ягід. Компанія розробляє проекти, постачає обладнання, надає послуги з монтажу та обслуговування.
– Ми знаємо, яким чином продукт повинен надходити на лінію, як він охолоджується, як заморожується, яким чином потрапляє в камери зберігання, і як він далі зберігається. Можемо забезпечити весь холодильний ланцюг. Обладнання – німецького та голландського виробництва, за ціною не поступається польському, – коментує представник Incools Андрій МАРУЩАК.
Увесь спектр послуг із проектування, монтажу, запуску систем холодопостачання та будівництва овоче- і фруктосховищ, цехів із переробки ягід запропонувала компанія «Холод Інжинірінг». Показово, що
підприємство готове співпрацювати та вже має позитивний досвід співробітництва з невеликими господарствами і кооперативами, а також досвід із компенсації останнім вартості обладнання фондами та державою.
Чималим досвідом у сфері промислового холоду поділилися на виставці представники компанії «СВ-Холод Захід Плюс», що спеціалізується на постачанні та встановленні холодильного обладнання.
– Українські фермери взяли курс на якість, а не на кількість та швидкість, не тільки в плані вирощування, але й створення продуктів із доданою вартістю. Ринок змусив думати більш масштабно і прораховувати свої кроки в різновекторних напрямках, – резюмує представник компанії Юрій ЯЦИНИН.