ГІД ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ: три секрети врожаю винограду Віталія Коваля
У селі Колоденка Рівненського району Віталій КОВАЛЬ вирощує понад 40 сортів винограду. Чоловік за фахом учитель історії, однак у школі пропрацював недовго, адже знайшов себе в іншому – в садівництві. Нині в обійсті господаря росте й виноград, і фруктові дерева, а ще – кільканадцять сортів ягідних кущів – малина, суниця садова, смородина.
І хоча Рівненщину традиційно не заведено вважати «виноградною зоною», Віталій Коваль запевняє: виростити хороший врожай в умовах екстремального садівництва – реально. Адже на Поліссі набагато менше шкідників, ніж, наприклад, на Півдні, тож деяку хімію для обробітку рослин взагалі не використовують. У Західному регіоні бажано культивувати сорти, ягоди яких вирізняються надраннім або раннім достиганням. Із читачами нашого журналу виноградар погодився поділитися секретами та нюансами вирощування лози, перевіреними на власному садові.
Все починалося з помідорів
Віталій зізнається, що перші спроби господарювати почалися з вирощування домашніх помідорів.
– Ще коли вчився у школі, в мами на городі почали гинути помідори. Вона довго боролася з їх хворобами та шкідниками, а потім махнула рукою і полишила цю справу. Я ж вирішив із нею посперечатись і виростити свої помідори. Вона не повірила, однак я дбайливо доглядав за рослинами, обробляв їх, і вони таки порадували великими плодами. Частину врожаю я ще й продав під час екскурсії у Білорусь і захопився цією справою ще більше (сміється, – прим. авт.).
Із того часу й займаюся садівництвом: на присадибній ділянці вирощую аґрус, смородину, малину, ожину, саджанці яблунь та інших культур. Але особливо люблю виноград. Спочатку найбільше натхнення для вирощування рослин шукав у спеціалізованих журналах, книгах. Коли бачив там фото великих ягід смородини чи винограду, відразу загорався бажанням посадити цей сорт у себе і отримати такий же відмінний урожай. Чим більше читав, чим більше пробував, тим більше захоплювався цією роботою. Коли продавав людям врожай, то багато хто цікавився, де можна купити саджанці таких рослин. Так і повелося, що тепер займаюся не лише вирощуванням фруктів для себе, а й продаю їх саджанці, – розповідає Віталій Коваль.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грозди от трех кило и больше: как ухаживает за столовым виноградом селекционер Иван БЕЗРОДНЫЙ
Оскільки спеціальної освіти садівник-аматор не мав, доводилося багато читати, вчитися на своїх помилках і, лише перевіряючи різні теорії, виводити свій ідеальний рецепт успіху.
– Знайомство з виноградарством розпочалось із сорту Аркадія. Коли я вперше побачив грона цієї ягоди у журналі, то довго не міг заснути і вже мріяв про те, як висаджу лозу у себе на подвір’ї, – сміючись, пригадує садівник. – Скептики стверджували, що у мене нічого не вийде, адже для цього сорту у нашому поліському регіоні бракує сонця, але, впершись на своєму, я висадив Аркадію, зібрав хороший урожай, і відтоді моя виноградна колекція лише поповнюється.
До речі, саме Аркадію пан Віталій називає одним із найкращих та стабільних сортів, зауважуючи, – хоч би яким важким для садівника не був рік, саме плодовиті лози Аркадії та Надії Азос щороку радують сталим урожаєм.
– У моїй колекції спочатку було 50 сортів винограду – ранні й надранні. З тих сортів я почав вибирати придатні для нашого регіону: стійкі до хвороб та морозів, такі, щоб пересічна людина могла виростити їх у себе вдома без сильного клопоту. Експериментуючи, доглядаючи та спостерігаючи за кущами, я виокремив для себе 10 сортів, що оптимально підходять для нашого регіону: Аркадія, Надія Азос, Преображення,
Юліан, Галахат, Гарольд, Забава, Бажена, Сенатор, Руслан, Нізіна. Але зараз селекціонери вивели десятки нових, і знову доводиться повертатись до точки відліку – відбирати, перевіряти, експериментувати.
Секрет перший: посадка
Поради, які Віталій Коваль дає початківцям і не лише – перевірені власним досвідом. Основний принцип чоловіка – говорити виключно про те, що сам випробував чи вдосконалив.
– У наших умовах, посадивши рослину, вже наступного року можна отримати врожай, – ділиться секретами господар. – Але ще раз повторюю: при ретельному догляді. Якщо попрацювати, то одне гроно може заважити і понад два-три кілограми.
Насамперед, під час посадки винограду, важливо сформувати та заповнити посадкову яму якісним багаторічним перегноєм.
– Загалом виноград може рости на будь-яких ґрунтах; найважливіше для нього – це сонце і тепло. Якщо лозі цього бракує, слід компенсувати нестачу підживленням, – пояснює пан Віталій. – Яму для посадки зазвичай копають розмірами 80*80*80 см, у наших умовах може бути достатньо й 60*60*60. Кореневу п’ятку рекомендую розміщувати на глибині 30 см, не глибше, тому що в наших районах ґрунти прогріваються повільно. Решту 30 см (нижніх) треба заправити хорошим перегноєм. Дренажів для кущів я не роблю, вважаю, що краще дати рослині більше перегною. Проте у випадку, коли поблизу проходять поверхневі води, дренаж може бути необхідним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від теорії – до практики: як виростити якісний виноград?
Відстань між кущами краще робити 2-3 метри і чергувати різні сорти для хорошого запилення. Тим, хто лише має намір купувати саджанці, садівник радить звертати увагу на корінь рослини: якщо він слабкий та підсушений, то лоза може не прижитись узагалі. Рослину з відкритою кореневою системою краще садити навесні або восени, а якщо виноград росте у контейнері – з квітня по жовтень.
Крім того, на саджанцеві має визріти хоча б дві нижніх бруньки: якщо вони коричневі, то рослина гарно перезимує, якщо ж зелені – краще сховати її у підвал та висадити навесні. Товщина саджанця має бути трохи більшою за олівець: чим він тонший – тим пізніше рослина почне плодоносити.
– Щоб стимулювати ріст пагонів, рекомендую вимочити саджанці в медові, а для кращого укорінення – занурити в гумат, – радить садівник.
Секрет другий: догляд
За словами майстра, виноград потребує вчасного проведення зелених операцій: підв’язки зростаючої лози, вилучення пасинків, проріджування кущів, що також прискорює просихання кущів після опадів і попереджає багато захворювань, нормування грона.
– Я, до прикладу, пасинки видаляю повністю, «на пеньочок», не залишаючи навіть 1-2 листків, як рекомендують виноградарі. Різниці у плодоношенні я не помітив, а от користі від такої операції насправді дуже багато: кущі не заростають пасинками, добре провітрюються і швидше просихають. Якщо пасинок прищипнути за 1-2 листком, то цю операцію потрібно буде постійно повторювати впродовж сезону, оскільки пасинки знову підуть у ріст, а при повному видаленні пасинка «на пеньочок», він більше не прокидається. Чеканку кущів я також проводжу раніше, – на початку липня, а не в кінці серпня, як рекомендують виноградарі, щойно лоза переростає верх шпалери (а вона у господаря висотою 2,5 метра! – авт.). Якщо дочекатися рекомендованих термінів чеканки, то лози переростають верх шпалери і падають на землю під ноги, що ускладнить догляд за кущами, погіршить їх провітрюваність та підвищить захворюваність культури. Шкоди чи зменшення врожайності від такої ранньої чеканки я не помітив. Сам процес слід проводити
так: коли лоза переростає верхню межу шпалери, необхідно залишити вище 2-3 листочки і зробити підрізку лози (цей прийом на деякий час призупинить її ріст). За тиждень-два прокинуться і почнуть рости 2-3 верхніх бруньки, їх потрібно час від часу підрізати за першим листком.
– Про полив: бувало, що я взагалі не поливав виноград навіть у спеку, а він нормально виріс та плодоносив. Було й таке, що регулярно поливав усі кущі. Взагалі, будь-які процеси вирощування, догляду дуже індивідуальні, залежать від сорту, клімату, погоди, року й т. д.
На зиму виноград потрібно обрізати – в листопаді, після перших стійких приморозків, та підготувати його до зими.
– Добре, коли є багато снігу: ним можна вкрити виноград і не хвилюватися, що він замерзне. Якщо снігу бракує, вкриваю кущі білим агроволокном або сосновими та ялиновими гілками для затримання снігу. Важливо, щоб лоза на зиму визріла, стала коричневою, тоді її можна залишати на плодоношення. Невизрілу лозу обрізаємо на 4 бруньки від землі на зворотний ріст, накриваємо пластиковою пляшкою, засипаємо землею і наступного року починаємо вирощувати спочатку, – резюмує садівник.
Секрет третій: підживлення
– На початковому етапі саджанцю потрібні універсальні добрива – азот, фосфор, калій, для того, щоб прискорити ріст. У другій половині літа я рекомендую вносити фосфорно-калійні добрива, щоб лоза стала коричнева і підготувалася до зими. Також у травні-червні для того, щоб прискорити активний ріст щойно посадженого куща, я рекомендую підживити саджанець карбамідом: столову ложку добрива розвести на відро води і кожних 5 днів підливати кущ, – роз’яснює Віталій Коваль.
Дотримуючись цих правил, уже наступного року після посадки з куща винограду можна зібрати 2-4 грона ягід.
– Звісно, обрізати зелені ягоди на лозі дуже шкода навіть досвідченим майстрам. Але одразу навантажувати кущ великою кількістю грон не можна, бо це може його вбити або зупинити плодоношення на 2-3 роки. Так само і з лозою: якщо з бруньки прокидається 2-3 пагони, треба вибирати найкращий і найсильніший, інші – зрізати.
Щоб попередити розтріскування ягід, садівник рекомендує обирати сорти винограду з міцною шкіркою та м’ясистим волокном – Преображення, Аркадія, Юліан. Утім, навіть підживлення проти розтріскування необхідно організувати грамотно: не зловживати азотним добривом, слідкувати, щоб рослина була здоровою, внести під час росту ягід кальцій ,а при наливі – монофосфат калію.
– Типова помилка багатьох садоводів – невчасні обробки рослини від хвороб. До прикладу, я вважаю, що краще обробити лозу напередодні дощів чи похолодання, а не чекати, поки пройде негода й знову засяє сонце. Хороші препарати системної дії починають працювати за годину-дві після використання. Якщо відкласти терміни обробки, то значна частина врожаю може бути втрачена.
За словами Віталія Коваля, усі операції на винограднику слід проводити вчасно, садівнику-початківцю краще скласти графік щодо підкормок та обробок кущів від хвороб, щоб нічого не забути. І додає, – гарне гроно народжується з любові до винограду!