Херсонщина: сімейна виноробня «Курінь» на межі зникнення

 Херсонщина: сімейна виноробня «Курінь» на межі зникнення

Ще на початку 90-х Микола Халупенко став фермером та разом з сім’єю започаткував першу в Україні виноробню «Курінь» на Херсонщині. Впродовж 30 років виготовляв та експортував свої вина. Проте 2022 рік став переломним для господарства. Під час окупації російські загарбники забрали техніку та обладнання виноробні, саму будову спалили. Миколі Халупенку вдалося зберегти унікальний виноградник, який обробляв фактично під дулами російських автоматів. Все це винороб розповів засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ. Про цю виноробню неодноразово писали в журналі «Напої. Технології та Інновації». До того ж саме журнал «Напої. Технології та інновації» вперше відкрив світові молоде господарство, ще у 2012 році опублікувавши статтю з інтерв’ю Миколи Халупенка. І тепер доводиться писати про зруйновану ворогом виноробню.

Вино народжується на винограднику

Ще у 1992 році  Микола Халупенко став фермером. Тоді він отримав землі на схилі кар’єру з каштановими, глинистими ґрунтами, які ідеальні для вирощування винограду. З огляду на це висадив перші лози винограду Каберне. Урожай винограду на цих землях мав дуже високий показник цукру – близько 30 %, тоді як норма – 21–22 %.  Згодом заснував першу сімейну виноробню в Україні. Процес був непростим, оскільки тоді більшість заводів були державними, але у 2011 р. все ж отримав ліцензію і почав виробляти вино. Виноробня мала успіх на всіх дегустаціях в Україні, а потім вийшла на закордонний ринок. Вперше експортували вина до Ізраїлю. Потім були домовленості з Монголією та Об’єднаними Арабськими Еміратами. 

Секрет успіху продукції ТМ «Курінь»  був не лише в ексклюзивності та якості, а й у виробництві екологічно чистої продукції з перевіреної сировини. Також були великі плани, серед яких – будівництво великого шато з готелем, рестораном, дегустаційною залою, великим підвалом, спа-центром. Для відвідувачів планували створити першу в Україні винобібліотеку.

Загальна площа виноградників у ФГ «Курінь» становила близько 40 га. Одна з ділянок 30-річного Каберне – найстаріша колекція, яка є в Україні сьогодні. Адже, як відомо, що одне покоління закладає та вирощує виноград, щоб наступне покоління мало можливість отримати чудове червоне сухе вино з потенціалом витримки. В лютому 2022 р. фермер закінчив садити молодий виноградник із сортами Каберне та Піно Нуар. Нові плантації заклав на кредитні кошти, без державної допомоги. А вже за кілька днів ввели воєнний стан.

Війна… Збереження виноградників під дулами автоматів

Коли почалася війна, родина Халупенків спробувала виїхати зі свого винзаводу, проте все ж повернулися в господарство. Наступного дня фермер пішов у сад обрізати виноград, коли до нього підійшло 8 молодих військових у формі, але без розпізнавальних знаків. Їхній командир запитав: «Ви за кого?». На що фермер відповів: «Тут таких питань не потрібно ставити». Ідентифікацією на той момент стала українська мова. 

Військовий попросив заховатись, а згодом і інші солдати просили заховатися, бо дрони літають. Далі вже потрібно було тікати звідти, тому що скоро мали прийти росіяни. Родина виїхала з господарства в приватний будинок. Назад повернулись тільки через 2 місяці.

В той же день сусіди подзвонили до фермера і сказали, що російські солдати заселилися в його господарстві. Охоронець розповідав, що коли заїхав перший російський танк, вискочив бурят і крикнув: «Ей, ти. Где твої цвєти?». Охоронець відповів: «Які квіти? Ніхто нічого не давав». «Ти должен нас с цветами встречать», – обурився той. Далі почався грабіж господарства.

– Загарбники ж приїхали, а в господарстві – як у казці: десятки тонн вина в бочках. Понапиваються і далі пʼяні йдуть на Чорнобаївку, там вже їх наші бомблять. Потім дзвонила сусідка, що вино закінчилось і нікого немає. Приїхали туди й побачили, що все відкрито, а з дверей біжить жінка з сусіднього села  в шубі моєї дружини, туфлі на шиї, в одній руці пляшка вина. Помітила мене – і навтьоки. В той момент заїжджає російський танк, з нього вискакує якийсь солдат з автоматом і хоче по ній стріляти. Я падаю на той автомат: «Ти що? По жінці стріляти?». Він якось охолонув, запитав хто я і дозволив зайти на виробництво. У кабінеті все перевернуто, комп’ютери вирвані, – пригадує Микола Халупенко. 

Фермер забрав звідти якісь речі та залишив господарство. Повернувся десь у травні. У господарстві знову поселились окупанти та Миколу Халупенка зустріли як гостя.

В будинок Микола Халупенко не заходив, попросився тільки прополоти саджанці на винограднику. І йому навіть дозволили працювати щодня з 9:00 до 14:00 год. Фактично, під наглядом російських солдатів врятували молоді саджанці.

Деокупація. Нові випробування

Потім була деокупація, і фермер був впевнений, що на цьому найгірше завершилось – та повернувся в господарство. Всередині будівлі все спалено, вся техніка та обладнання вкрадені. 

Проте нові реалії війни виявилися ще більш нестерпними. Сьогодні виноградник доводиться захищати від посягань місцевої влади.

Сьогодні 75-річний фермер Микола Халупенко залишився зі спаленою виноробнею, без техніки, в його 2 будинки прилетіли ворожі ракети, і він змушений жити у друзів. Подальша перспектива роботи виноробні під питанням, але він далі відстоює право на свою землю.

Ініціативу просити про допомогу виявили покупці його вина, створивши Благодійний фонд «Інвіно Вера». 

ЄДРПОУ 45335086 

Рахунок у гривні ПриватБанк UA233052990000026001021102785 

Рахунок в євро CB «PRIVATBANK» UA883052990000026004041105435 Swift code. PBANUA2X

Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.

Читайте також: Wine Travel Awards : «Вина Срібної Землі» здобули перемогу у міжнародному конкурсі винного туризму

А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.

Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно. 

Детальніше про ціни та передплату читайте тут.

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.

Передплата триває!


Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті