Ганна Саркісян: Наша місія – готувати високопрофесійних фахівців у виробництві вина та інших напоїв

 Ганна Саркісян: Наша місія – готувати високопрофесійних фахівців у виробництві вина та інших напоїв

В Україні потужно розвивається освіта в напрямку технологій виробництва різних напоїв – вина, пива, дистилятів, петнатів, сидрів тощо. Свідченням цього є Одеський національний технологічний університет, де, попри обстріли та блекаути, готують сильних фахівців, розвивають нові напрямки роботи, а також турбуються про те, щоб студенти могли почерпнути досвід роботи за кордоном, на відомих підприємствах партнерів навчального закладу. Детальніше про напрямки роботи університету засновниці та головній редакторці журналу «Напої. Технології та Інновації» розповіла Ганна Саркісян, декан факультету технології вина і туристичного бізнесу Одеського національного технологічного університету.

Ви напрацювали потужні міжнародні зв’язки. Які можливості мають студенти сьогодні?

Кафедра технології вина та сенсорного аналізу в нашому університеті – єдина спеціалізована кафедра, яка готує фахівців для виноробної галузі. Також ми готуємо броварів, фахівців коньячної справи тощо. Значну роль у цьому процесі відіграє співпраця з закордонними партнерами. Адже наші студенти можуть не тільки стажуватися на провідних на підприємствах України, а й їздити за кордон. Так, ми вже понад 10 років співпрацюємо з «Федерацією обмінів Франція–Україна». Тому студенти стажуються на французьких виноробних підприємствах.

Також ми співпрацюємо з університетом в Гайзенгаймі (Німеччина), куди наші студенти їздять на навчання на один або два семестри за програмою «Еразмус+». Наш провідний партнер – Лілльський католицький університет у Франції – також приймає на навчання за обміном наших студентів.

Студенти постійно набираються цінного досвіду за кордоном та імплементують його в Україні під час своєї подальшої діяльності. Деякі студенти самостійно шукають міжнародні навчальні програми, і ми сприяємо тому, щоб вони їх реалізували. Сьогодні є поняття індивідуальної освітньої траєкторії. Ми з кожним студентом проводимо співбесіду щодо того, яка спеціалізація їх цікавить, і пропонуємо майбутні можливості для набуття практичного досвіду впродовж усього періоду навчання.

Як минув навчальний рік 2023–2024 року?

Наприкінці навчального року ми зіткнулися з постійними блекаутами. Незважаючи на це, навчальний рік завершився успішно, хоч ми проводили заняття переважно на платформі Zoom. Ми отримали якісні результати наукових досліджень, кваліфікаційних робіт, провели якісно-підсумковий контроль для наших студентів. Результати продемонстрували, що якість навчання не знизилася. Це ще раз підтверджує той факт, що українці – незламні, сильні. І в тяжких умовах ми ще більш завзято беремося до освітнього процесу, щоб випускати якісних фахівців для українських потреб виробництва.

Кваліфікаційні роботи наших студентів креативні, націлені на розв’язання конкретних цілей: створення нових шато, модернізація виноробних підприємств, нові технологічні підходи у виноробстві. Дуже цікавою цьогоріч був проєкт студента-бакалавра щодо модернізації підприємства «Шато Паук». Зокрема, були запропоновані нові технологічні рішення для подальшого розвитку виноробні.

Щороку ми випускаємо орієнтовно 25 бакалаврів, а також 15–20 магістрів за двома освітньо-професійними програмами – технології продуктів бродіння, напоїв та виноробства і сенсорний аналіз у харчовій промисловості. Багато успішних сьогодні виробників – наші випускники, з якими ми співпрацюємо. Тому наші студенти проходять практику та стажування на кращих підприємствах України.

Які напрямки роботи розвиваєте?

Ми залучили до роботи в напрямку технологій виробництва дистилятів провідних фахівців галузі, авторитетних експертів у дистиляції, які мають потужний бекграунд. Будемо розвивати цей напрямок надалі та розвивати специфіку наукових досліджень.

Також розвиваємо напрямок технології виробництва сидрів. У нас запланована поїздка на батьківщину виробництва сидрів, у Нормандію, щоб наша експертна група максимально набралася міжнародного досвіду і перенесла його в українські реалії для підготовки фахівців у цьому напрямку.

Особливо цікаві зараз технології виробництва петнатів. Працюємо також у напрямку розробки оранжів, амбервайнів, які виробляють за сучасними європейськими підходами.

Що ви думаєте про галузь виноробства в Україні?

Хочу констатувати той факт, що в реаліях воєнного стану сьогодні виокремлюється авторське бачення українського вина. Ми відійшли від індустріалізації, від масштабного виробництва, де вино було безликим, а виробники концентрувалися на об’ємах. Сьогодні вино – енергетично цінний продукт, з індивідуальною стилістикою їхнього творця. Українське вино дуже змінилося за своїми ароматичними, смаковими, енергетичними характеристиками.

Винороби проводять надзвичайно велику роботу для того, щоб про українське вино говорили на світовій арені. Фахівці Одеського національного технологічного університету не стоять осторонь. Ми організовуємо дегустації для популяризації українського вина та розвитку культури споживання вина. Наша місія – працювати для того, щоб якомога більше українців та представників інших країн дізналися про якісні українські вина.

Читайте також:
Enko Winery: на Сумщині вирощують виноград та роблять вино
З українського винограду та з грузинською душею – вино «Винного дому Гігінеішвілі»

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті