Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Галузь виноградарства та виноробства в Україні: шлях до нових здобутків
Галузь виноробства в Україні, попри непрості для всіх часи, демонструє потужний розвиток. Так, відновилися та поступово набирають обертів винні фестивалі, виставки, семінари. А винороби раз у раз здобувають значні успіхи на всеукраїнських та міжнародних дегустаційних конкурсах, закріплюючи за Україною славу виноробної країни з якісними винами. Українські вина раз у раз здобувають прихильність закордонних споживачів, і тепер їх можна придбати у Японії, Великій Британії, Швеції, Данії, Норвегії, США тощо. Команда Wines of Ukraine гідно презентує вина на міжнародних конкурсах. Так, у 2023 році перший об’єднаний стенд українських виноробів із 11 учасників був презентований на винній виставці Prowein у Дюссельдорфі. Здобутки українських виробників вина презентують і на виставці London Wine Fair, і на Vyno Dienos у Вільнюсі тощо. Детальніше про це, а також про українських виноробів, які не втрачають віри та працюють далі в умовах воєнного стану, читайте далі.
Як розвивається виноградарство: з досвіду виноградарів
Українські виноградарі все частіше постають перед викликами, один з яких – посуха. Зокрема, рік у рік критично бракує дощів на Одещині. Ця проблема особливо гостро виявляється впродовж останніх 3 років, розповів директор виноробні Chateau Pinot Володимир ГОЛОВ.
– Через нестачу вологи якість винограду в нас хороша, а врожайність низька. Тому минулого року вирішили поставити систему краплинного зрошення. До березня маємо закінчити цей проєкт. Бессарабія завжди славилася червоними винами, а ми вирішили прославити цей край також білими винами. Нині вирощуємо 60 га виноградників сортів Піно – Піно Блан, Піно Грі, Піно Нуар. З Піно Нуара робимо також Піно Розе за технологією переробки червоного винограду по білому. З Піно Блан робимо Піно Оранж за технологією виробництва червоних вин. Працюємо з іншими сортами винограду які закуповуємо у наших партнерів, – це Рислінг Рейнський, Каберне Совіньйон, Мерло, Сапераві та інші, – зазначив Володимир Голов. – Для червоних вин використовуємо нові дубові бочки об’ємом 225 та 300 літрів з Франції.
Про посуху, яка стоїть на заваді успішного вирощування винограду, розповів і засновник Ofiussa Winery, що на Одещині, Ярослав АНДРІЄЦЬ:
– У Бессарабії впродовж останніх років спостерігається посуха. А 2023 рік почався з дощів. Виноград пустив великі пагони і набрав хорошу кислотність. Це дуже важливо для високоякісних вин. Потім почалася засуха, і виноград не міг синтезувати достатньо ароматичних речовин, і почалося заізюмлення. В декого, хто відкрив лози для прогрівання раніше, був великий рівень цукру, висока кислотність, але недостатня ароматика. А хто не відкрив, то була висока кислотність, але недостатня ароматика й цукор. Ближче до дозрівання пішов град. Були підприємства, які сильно постраждали від нього. Я купую виноград у невеликих підприємців, які його достатньо поливали, тому до якості його не було претензій.
Деякі підприємства скорочують насадження винограду. До таких належить Wine Valley.
– Ми раніше працювали як велике підприємство «Виноградна Долина» з виробництва виноматеріалу. У нас було 360 га виноградників та місткості на мільйон декалітрів виноматеріалу. 2/3 матеріалів у 2022-му році виготовили для «Артвайнері». 2022 року продажі впали на 90 %. Ємності стояли повні. Свою торговельну марку ми зареєструвати не встигли. І вирішили продати завод. Площі виноградників зараз скоротили до 100 га. Але будемо ще скорочувати. Натомість висіяли сільськогосподарські культури – пшеницю, кукурудзу, соняшник. Зараз маємо невелику територію, переформатовуємося на сімейну виноробню. Серед сортів, які в нас ростуть, – Мерло, Шардоне, Аліготе, Каберне Совіньйон, Піно Гріджіо, Рислінг. Планували поекспериментувати з ігристим, але теж не встигли. Зараз продаємо вина 2022 року. Вина вінтажу 2023 року немає, – розповів засновник бренду Олександр ШУШПАНОВ.
Українське виноробство: новинки та перемоги
Українські винороби демонструють значні здобутки та перемоги на міжнародній арені. Українські вина все частіше оцінюють на міжнародних дегустаційних конкурсах, де вони підкорюють професійне журі. Так, зокрема, потішив досягненнями цьогоріч бренд Leleka Wines. 2023 року бренд Leleka Wines презентував новинку – Одеський чорний. Це вино здобуло золоту нагороду на одному з найбільших дегустаційних конкурсів у світі AWC Vienna, який відбувся 2023 року у Відні. Нагородами відмітили й інші вина. Всього компанія здобула 8 нагород.
– Якщо аналізувати тенденції ринку України, то ми бачимо, що українці нарешті почали звертати увагу на українське вино. Велика заслуга в цьому належить виноробам, адже якість українських вин значно зросла. Тому 2023 року ми повністю зосередилися на українському внутрішньому ринку. Причина цього полягає також у тому, що 2022 року ми переробили дуже мало винограду, і для виходу на експорт у нас не було потужностей. Попри це ми пишаємося нашими досягненнями. Плануємо презентувати ще одну новинку в нашому асортименті – Сухолиманський білий. Також будемо експериментувати з бочками та поповнимо наш бочкопарк бочками українського виробництва. А ще готуємося презентувати в найближчому майбутньому ігристі вина та розвивати далі цей напрямок, – розповів бренд-амбасадор компанії Wine Discovery Selection Богдан ПАНЧУК.
2022 року в головний склад компанії біля Ірпеня прилетіли ворожі снаряди. Вся готова продукція згоріла. Фактично, бізнес був зруйнований. Згоріло понад 70 тис. пляшок вина не тільки Leleka Wines, а й імпортного, зокрема, німецького, іспанського, грузинського тощо. Виноматеріал, який переробили 2019 і 2021 року, зберігся, і потроху підприємство відновило роботу. Компанія намагається більше допомагати ЗСУ. Як зазначив Богдан Панчук, підтримка армії – це зараз найголовніше завдання.
Продовження статті читайте в новому випуску журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com