Fruit Logistica 2019: впевненими кроками до амбіційних цілей
6-8 лютого у столиці Німеччини Берліні відбулася традиційна міжнародна виставка Fruit Logistica 2019. Це провідна світова виставка у галузі продторгівлі, яка збирає імпортерів та експортерів, виробників фруктів та овочів, оптовиків і роздрібних торговців, фахівців з упаковки та обробки, спеціалістів з транспорту та логістики та багатьох інших. І таким чином не тільки відображає весь ланцюжок створення бізнесу (від виробника до роздрібного продавця), але також пропонує платформу для реалізації товарів та ідей, технологій та інновацій, обміну інформацією. Цього року виставка зібрала близько 78 тисяч відвідувачів із 135 країн світу і понад 3200 експонентів з 90 країн. Зокрема і з України. Кілька років поспіль видавничий проект «Технології та Інновації» є постійним інформаційним партнером Fruit Logistica. Цього разу на заході побувала керівник проекту Надія ЯЩУК.
«Наша місія полягає в тому, щоб запропонувати кращі бізнес-перспективи для експонентів і відвідувачів», – говорить Мадлен МІЗЕРІУС, старший менеджер з продукції FRUIT LOGISTICA, й додає, що цьогоріч кожен другий учасник виставки уклав тут одну угоду, а близько 90 відсотків учасників Fruit Logistica 2019 заявили, що задоволені результатами та мають нові ідеї й напрацювання для розвитку їхнього бізнесу.
Фредерін ДЕРЛОУ, експерт Міжнародного Торговельного Центру (МТЦ) розповідає, що українські компанії, які працювали на виставці у Берліні, мають великий потенціал для ринку Європи й не тільки.
«Ми допомагаємо експортерам і виробникам виготовляти кращу продукцію та збільшувати експорт. Що стосується українських виробників, то вони мають великий потенціал, адже Україна – це велика сільськогосподарська країна. Перспективи для свіжих ягід і фруктів з України дуже великі, і наше завдання полягає в тому, щоб допомогти цьому сектору вирости ще більше. Нині в Україні працює два наші проекти: перший націлений на ягідний сектор, інший – на усіх виробників фруктів та овочів. Але ми повинні проводити селекційний відбір компаній, тому зацікавлені у співпраці особи можуть зв’язатися з нашим національним координатором (у нас є один національний координатор для кожного проекту). Всю необхідну інформацію
можна знайти на сайті МТЦ, а також дізнатися у голів асоціацій, які працюють з нашими координаторами».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Германии прошла международная ярмарка торговли FRUIT LOGISTICA 2018
МТЦ є спільним агентством розвитку Світової організації торгівлі та Організації Об’єднаних Націй, яке стимулює ріст експорту за рахунок надання технічної допомоги, пов’язаної з торгівлею, на національному, інституційному та підприємницькому рівнях. У вересні 2017 року МТЦ почав реалізацію нового трирічного проекту «Східне партнерство: Готовність до Торгівлі – ініціатива EU4Business», який фінансується Генеральною дирекцією Європейської Комісії з питань переговорів щодо добросусідства та розширення (DG NEAR) в рамках ініціативи EU4Business.
Мета проекту – інтеграція українських підприємств малого і середнього бізнесу в міжнародні ланцюжки доданої вартості, підвищення їхньої конкурентоспроможності, зокрема в ягідному секторі, а також підтримка їх при виході на міжнародні ринки з фокусом на ринки Європейського Союзу.
УКРАЇНСЬКИЙ ДЕСАНТ: ЯГІДНИКИ ТА САДІВНИКИ
У межах проекту «Східне партнерство: Готовність до торгівлі – ініціатива EU4Business» на виставці Fruit Logistica 2019 було представлено 7 українських виробників-експортерів лохини і черешні. Це компанії Family Garden, BIGBLUE, ArtBerry, MelCherry, BlueBerry, iBerry та StarBerries.
«Мета візиту – підвищення конкурентоспроможності українських експортерів ягідного сектору і вихід на європейські ринки через пошук партнерів, набуття досвіду участі в міжнародних виставках і проведення В2В зустрічей та переговорів, – розповідає національний менеджер проекту МТЦ в Україні Марина СИДОРЕНКО. – Три дні роботи на виставці Fruit Logistica 2019, а також участь у навчальному візиті, організованому асоціацією «Ягідництво України» (яка є головним бенефіціаром проекту як організація з підтримки бізнесу), сприяли підвищенню обізнаності українських експортоорієнтованих малих та середніх підприємств ягідного сектору про ринкові умови та вимоги у країнах ЄС, зміцненню потенціалу компаній та просуванню продукції українських виробників на ринки Європейського Союзу».
Три насичені дні переговорів, зустрічей та консультацій дали перші результати для кожного з учасників: від перегляду власної стратегії підприємства – до обговорення і підписання контракту. Українські підприємці також взяли участь у навчальному візиті на німецькі підприємства, оснащені новітніми технологічними рішеннями (тунельною IQF заморозкою, лінією виробництва соків і пюре, лініями сортування свіжої лохини, а також інших свіжих та заморожених ягід).
Наступного дня делегація побувала на гуртовому ринку свіжої продукції FRUCHTHOF BERLIN, який працює
з 1965 року й охоплює регіони від Берліна до Саксонії та займає торгову площу 32 га. Відвідувачі змогли дізнатися про організацію роботи та умови відбору підприємств на ринку, який за формою власності є кооперативом, а більшість продавців – його власниками. Основні вимоги до продавців полягають у наявності унікальної (різноманітної) продукції, знанні німецької мови, платоспроможності підприємства, стабільності роботи на ринку та наявності клієнтської бази. 80% продажів ринку націлені на сегмент HoReCa, 10% залишається на ринку для презентації своєї продукції, а 10% йде для торгівлі поміж продавцями на місці.
Крім того, українська делегація відвідала дві ферми циклічного процесу аквапоніки (ECF farmsystems, Stadtfarm), які працюють за принципом створення стійкої екосистеми як для риб, так і для рослин шляхом насичення води продуктами життєдіяльності риб, котрі живлять рослинні культури, а рослини виконують функцію природного фільтру для очищення води. Додатково учасники виставки змогли відвідати суничну ферму Karls Farm, що знаходиться за 30 км від Берліна, яка працює на ринку з 1921 року. Окрім того, вони мали можливість ознайомитися з процесом вирощування ягід на площі 300 га і побачити їх переробку, яка триває цілий рік. Це унікальна бізнес-модель, яка дозволяє споживати суницю в будь-якому вигляді та на будь-який смак (варення, соуси, джеми, вино, лікери, соки, карамель та ін.).
«Участь у подібних виставках – це must have для орієнтованих на експорт компаній. Необхідно пропонувати якість, але при цьому дотримуватися термінів і обсягів поставок, – говорить Марина Сидоренко. – Українська продукція цікава та затребувана, але оскільки ягідна галузь ще дуже молода, то виникає гостра потреба в консолідації невеликих обсягів продукції для формування експортних партій. А на майбутнє, при досягненні необхідних обсягів виробництва, необхідно думати як про якість, так і про співробітництво з великими закупівельниками напряму».
Більшість українських виробників-експортерів свіжої продукції вперше взяли участь у виставці Fruit Logistica на єдиному українському стенді. Але, за словами експертів, необхідно мінімум два-три рази поспіль брати участь у виставці, щоб про компанію знали і вона стала впізнаваною.
Так, українські компанії вже можуть готуватися до участі у CHINA FRUIT LOGISTICA, яка відкриє свої двері в Шанхаї 29-31 травня. Організатори заходу наголошують, що ця подія стане унікальною платформою для фруктів і овочів, що користуються попитом на свіжому ринку в Китаї, який нараховує 1,3 млрд споживачів і стрімко зростає.
Олег ВОРОБЙОВ, ФГ «Грасс Авеню», ТМ StarBerries
«Fruit Logistica – це одна з наймасштабніших та дуже цікавих виставок, на якій нашому підприємству довелося побувати уже вдруге. Для тих, хто ще думає, чи варто брати участь у таких заходах, одразу відповім: 100% так! Звісно, для українських компаній оплата за участь у виставці дуже висока, і часто це стає причиною відмови від поїздки. Але завдяки такій програмі, як «Східне партнерство: Готовність до торгівлі – ініціатива EU4Business», є чудова нагода побачити, як працюють виробники тих же ягід у сусідніх країнах чи за океаном, і показати їм свою продукцію та можливості. Утім, як на мене, то невеликі українські компанії можуть працювати на таких виставках і взагалі на експорт лише за умови кооперації. Світовим трейдерам потрібні величезні обсяги продукції, які, на жаль, більшість наших господарств одноосібно забезпечити не зможуть. Не варто переоцінювати свої сили чи думати лише про гроші. Потрібно, і я думаю, що зовсім скоро так і буде, щоб наші виробники ягід чи іншої продукції об’єднували свої сили і врожаї та разом працювали над реалізацією української продукції у всьому світі».
Іван ГРЕЧКІВСЬКИЙ, компанія Family Garden
«Цього року у Family Garden була нагода потрапити на міжнародну виставку Fruit Logistica в ролі експонента. Нам надзвичайно сподобався цей захід, оскільки вважаємо, що отримали максимум корисної інформації та контактів. Ми молода компанія, але після виставки зрозуміли, що рухаємося у правильному напрямку. Які висновки зробили для себе? По-перше, майже всі клієнти, які шукають «ягоду», зацікавлені в органічній продукції. Відповідно, одним з найважливіших аспектів, на які потенційний покупець одразу звертає увагу, є сертифікація GlobalG.A.P. та Organic Standard. Оскільки ми маємо обидві сертифікації, то, відповідно, з потенційними клієнтами розмовляли відразу по суті. По-друге, ми зрозуміли, що виставка – це реальний інструмент, який допоможе реалізувати нашу продукцію. Велика перевага такого заходу в тому, що тобі не потрібно ходити і «шукати» потенційного клієнта. Якщо ти маєш достатні обсяги, хорошу якість та відповідну сертифікацію, то можеш не перейматися – твій покупець дуже швидко тебе знайде. Проект «Східне партнерство: Готовність до торгівлі – ініціатива EU4Business», що фінансується Європейським Союзом, реалізується МТЦ у тісній кооперації з асоціацією «Ягідництво України». Завдяки фінансуванню проекту ЄС та проведеному асоціацією відбору, де нашу компанію обрали як перспективну, ми й отримали змогу представити Family Garden на Fruit Logisticа, а також на виставці BIOFACH 2019. Перед поїздкою асоціація проводила тренінги, присутність на яких була обов’язковою умовою участі всіх учасників проекту на виставці. На тренінгах давали багато корисної інформації, яка допомогла зробити нашу участь у виставці більш ефективною. Після вищезазначених виставок Family Garden продовжує інформаційно співпрацювати з проектом «Готовність до торгівлі». В межах проекту ми постійно отримуємо підтримку у вигляді навчань, надання індивідуальних фахових консультацій українських та міжнародних експертів, участі в міжнародних виставках, торгових місіях, навчальних поїздках тощо».
Євгеній ХАРЛАН, компанія «Нікдарія», ТМ iBerry
«З кожним роком Україна збільшує кількість своїх учасників на міжнародних виставках, а підприємства та фермерські господарства, що приїжджають працювати на цю виставку, отримують чимало контактів та корисних знайомств. Наша компанія не вперше відвідує Fruit Logistica, але 2019 рік став точкою відліку саме в аспекті презентації власної продукції. Адже одна справа, коли на виставці ти просто відвідувач – ходиш і розглядаєш продукцію експонентів, інша – коли ти сам демонструєш свої досягнення. Бо коли компанія представлена на стенді, це великий крок уперед. Адже в тебе з’являються нові знайомства, контакти, люди цікавляться твоєю продукцією, висловлюють свої думки. А завдяки організаціям, що підтримують фермерів, є змога поїхати на таку масштабну світову виставку».