Експерт розповів, як до ягід та овочів додати вартість
Вирощені овочі, фрукти, ягоди без післязбиральної доробки: охолодження, миття, сортування, пакування — всього лише сировина. Про це під час тренінгу для агровиробників розповіли консультанти Міністерства сільського господарства Ізраїлю передає прес-служба «Українського Проекту Бізнес-Розвитку Плодоовочівництва»
Фахівець зі зберігання сільгосппродукції продукції з Ізраїлю Олег Фейгенберг порекомендував брендувати свою продукцію.
«На якісну брендовану і розрекламовану продукцію завжди є попит. Ось у вас є бренд — мелітопольська черешня. В Україні влітку споживачі віддають перевагу саме мелітопольській ягоді. Під цим брендом можна налагодити експорт черешні й з сусідніх областей», — каже експерт.
За його словами, в Ізраїлі кооперація між виробниками та переробниками дуже розповсюджена.
«В Ізраїлі зазвичай одні вирощують, інші займаються післязбиральною доробкою та продажами. Співпраця будується по-різному. Пакувальний будинок може придбати у фермера овочі, фрукти і продавати їх далі самостійно, а може доопрацювати і упакувати в фірмову тару конкретного фермера, виробнику потрібно буде оплатити ці послуги», — заявив консультант.
Фахівець стверджує, що додаткову вартість суттєво може додати налагоджена система довготривалого зберігання.
«Довгострокове зберігання овочів або фруктів — це вихід для виробників, які зіткнулися з низькими закупівельними цінами в сезон. Яблука, які сьогодні переробні підприємства беруть по 1 грн. за кілограм, можливо, в лютому-березні можна буде продати по 7-8 грн. або дорожче. Зберігання — це і забезпечення ринку свіжою продукцією протягом всього року. Споживачі готові платити за свіжі овочі для салату взимку-навесні більше, ніж влітку», — порадив він.
До прикладу він розповів про делікатний збір черешні.
«Будь-які механічні пошкодження впливають на тривалість зберігання. Так, в Ізраїлі, наприклад, черешню збирають з 5 до 10 ранку, поки ягоди не нагрілися, збирають акуратно в пластикові ящики по 5-7 кг. Зверху на ящик вкладається лист поролону, просочений водою. Ящики з черешнею обов’язково накриваються, оскільки зірвані ягоди не повинні бачити сонце. У пакувальному будинку ягоди охолоджують, миють і автоматично сортують за кольором, розміром, рівнем стиглості, упаковують і готують до відправки на експорт або у мережі супермаркетів», — розповів фахівець зі зберігання сільгосппродукції продукції.
Дозарювання овочів і фруктів досить поширене в Ізраїлі. І не тільки тому, що нестиглі плоди можуть далі їхати, і таким чином, сільгоспвиробники виходять на нові ринки збуту, диверсифікують ризики. Але ще й тому, що в Ізраїлі часті випадки крадіжки стиглих фруктів. Щоб не зазнавати втрат, ізраїльські фермери перестраховуються і починають збір врожаю, коли плоди досягають технічної зрілості.
Зі слів консультанта, в Ізраїлі його обов’язково чистять за допомогою рухомих щіток і обдають гарячим душем (55 °С), такої температури досить, щоб очистити продукцію від спор грибів.