День народження Одеського чорного. Добрі новини в суворі часи

 День народження Одеського чорного. Добрі новини в суворі часи

18 травня в ННЦ «Інститут виноградарства та виноробства» відбувся перший Всеукраїнський фестиваль, присвячений Дню сорту Одеський чорний. В заході взяли участь голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Олександр ГАЙДУ, керівництво Одеської ОДА та науковці Одеського національного технологічного університету, винороби. 

Фестиваль організували ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства  ім. В.Є.Таїрова», Всеукраїнська асоціація виноробів і сомельє,  ГС «УКРСАДВИНПРОМ». Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер фестивалю.

Наприкінці минулого року під час Vinnytsia Wine Days було повідомлено про започаткування офіційного свята – Дня Одеського чорного 5 травня. Відповідну постанову зареєстрували 26 травня 2023 року. На жаль, через велику навантаженість та приділення уваги питанням, повʼязаних із російською агресією, за рік депутати не встигли проголосувати, і свято не набуло статусу офіційного. Втім, головне, що Одеський чорний і далі закріплюється на позиції візитівки українського виноробства. Вина з цього сорту успішно крокують світом, завойовуючи медалі на престижних міжнародних конкурсах і нових прихильників. 

Складні воєнні часи диктують свої правила, тому програма святкування була лаконічною і не включала масових заходів. Втім на батьківщину Одеського чорного для участі в заходах приїхали почесні гості – голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду, в. о. першого заступника начальника Одеської РВДА Олена ЗАХАРЧЕНКО-НЕТУЖИЛОВА, голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» Володимир ПЕЧКО, президентка Всеукраїнської асоціації виноробів і сомельє Наталія БЛАГОПОЛУЧНА. Разом з одеськими колегами вони взяли участь у науковій конференції, до якої приєдналися й учасники онлайн. 

Відкриваючи конференцію, Олександр Гайду не лише привітав присутніх, а й потішив їх гарними новинами щодо довгоочікуваного законопроєкту:

– Комітет зараз активно працює над законопроєктом про вино та виноградарство 9139. Ми вже на фінальній стадії, і я дуже радий, що практично всі зауваження галузі в цьому законопроєкті ми врахували. 

Декілька слів про законопроєкт сказав і Тарас ВИСОЦЬКИЙ, в.о. міністра аграрної політики та продовольства України: 

– Я не памʼятаю в попередніх скликаннях стільки намагань та зусиль від профільного аграрного комітету підтримати галузь, яка справді перебуває в дуже складній ситуації. На такі речі, як лабораторії, кошти взагалі не виділялися десятиліттями. 

Ці слова стосуються унікальної лабораторії якості вина, яка буде працювати на базі Інституту, вартістю майже 35 мільйонів гривень. Кошти на неї були виділені з державного бюджету. Поставку приладу очікують у жовтні–листопаді цього року. 

– Одним із найбільш достовірних методів визначення якості вина є метод аналізу співвідношення стабільних ізотопів чотирьох груп за допомогою підтримки мас-спектрометру, – зазначила директорка ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» Ірина КОВАЛЬОВА. – Зараз в Україні ще немає такого обладнання, на якому можна зробити подібні аналізи для роботи з вином. Немає його і у сфері контролю іншої продукції. 

Придбання зазначеного вище обладнання дасть можливість українському виноробству вийти на європейський рівень контролю винопродукції та дотримуватися високих стандартів якості. Адже тепер можна буде ідентифікувати сорти винограду, додавання води, цукру, спирту у передбачених законодавством випадках, а також виявляти глюкозу, фруктозу, гліцерин та інші домішки. 

Тарас Висоцький також нагадав аграріям не лише про складнощі, а й про можливості, які зараз можна  використовувати:

– Є можливість отримати грант на розвиток виноградарства до 330 тисяч гривень на один га загальною площею 25 га. Це все ж таки певна підтримка. Якщо у нас буде кілька десятків, а потім сотень грантів, хай навіть по 25 га, це буде суттєвий плюс у виробництві продукції. Кошти на цей рік є, гроші виплачуються. Можна подавати заявки на осінню посадку. 

Паралельно на площі перед будівлею Інституту відбувалася виставка-ярмарок вин. Приємно було бачити, що на подію завітали не лише місцеві жителі, а й туристи, які активно брали участь у народній дегустації. Цікаво, що цьогоріч голоси професійного та народного журі у виборі найкращих зразків збіглися. 

Винятковість вина стає неперевершеною саме через страждання лози. Зараз цей шлях проходить не лише лоза, а вся Україна. Тож сподіваємось, що, незважаючи на всі страждання та втрати, які несе війна, українські винороби не зупиняться створювати прекрасні вина, а наступний День Одеського чорного ми відзначимо 5.05.2025, в рік нашої Перемоги. 

Більше про сорт Одеський чорний розповіла директорка ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» Ірина КОВАЛЬОВА:

– Сорт «Одеський чорний» створили науковці-селекціонери ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» 1948 року шляхом схрещування французьких сортів Алікант Буше та Каберне Совіньйон. Сорт походить від одного відібраного із декількох сотень сіянців. Після довготривалого вивчення сорт Одеський чорний був внесений до Реєстру сортів рослин України. Із 1972 року він почав завойовувати простір та серця українських виноградарів і виноробів. За даними останніх років, Одеський чорний – найпоширеніший  технічний сорт у сучасній селекції з-поміж сортів, які вирощують на території України. Його площа становить близько 1400 га.

Одеський чорний одержав тонкий м’який смак пасльону від сорту Каберне Совіньйон та високий вміст танінів, забарвлення соку й терновий тон від сорту Алікант Буше. Сорт використовують для виробництва широкого спектру винопродукції: від високоякісних червоних столових, напівсолодких – до десертних вин типу «Кагор». Флейвор вина багатогранний: пасльонові тони, м’який танін, шоколад та чорнослив, які переливаються у насичений вишуканий смак. Вина з сорту Одеський чорний завойовують медалі (в тому числі на міжнародних конкурсах) та ринок України і мають потенціал для подальшого визнання країн Європи та світу.

Читайте також:
«День Одеського чорного»: результати фестивалю та професійного дегустаційного конкурсу
На Закарпатті почала працювати перша в Україні регіональна дегустаційна комісія

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті