Дефіцит сховищ в Україні: скільки можна заробити на зберіганні яблук?

 Дефіцит сховищ в Україні: скільки можна заробити на зберіганні яблук?

Аналітики Української плодоовочевої асоціації розповіли про дефіцит сховищ в Україні.

Наявність сховища для професійного виробника яблука для свіжого ринку не є способом заробити більше, а є невід`ємною частиною бізнесу. В розвинених країнах світу, оптова ціна на яблуко може бути стабільною протягом всього року. Тому заробити на зберігання там неможливо.

В США взагалі, середня оптова ціна на яблуко в квітні в середньому на 11% нижча, ніж в вересні-жовтні, коли яблуко збирається. Це зумовлено тим, що на ринку надлишкова кількість сховищ, а весною ціни знижуються з надходженням на ринок яблук з Чилі та інших країн Південної Півкулі.

В Україні також існує тенденція до зниження різниці між ціною на яблуко в після та до зберігання. Проаналізувавши середні оптові ціни на яблуко від fruit-inform.com, аналітики Української плодоовочевої асоціації дійшли наступних висновків:

☑ Десять років тому, ті виробники, хто міг зберегти яблуко до квітня, мали можливість заробити додатково на кожному кілограмі приблизно півтора долари США! Тобто заробляли на зберіганні більше, ніж середня оптова ціна на яблуко в квітні в останні 3 сезони!

☑ Протягом 5 сезонів, заробіток на зберіганні яблука впав в 4,7 разів, і виробник вже міг заробити лише близько 0,3 доларів на кожному кілограмі, якщо приймав рішення продати яблуко не в середині вересня, а в середні квітня.

☑ В минулому сезоні виробники, що зберігали яблуко до середини квітня, в середньому отримували лише на 0,09 доларів більше за 1 кг, ніж при реалізації в середині вересня. Тобто в 17 разів менше, ніж 10 років тому.

Але ці цифри не враховують витрат на зберігання, які включають в себе електроенергію, робочу силу, відсотки по кредиту на заморожені обігові кошти та інше. Ці витрати можуть сягати від 4 до 10 центів США за кг. Варто також пам`ятати, що зберігання взагалі без втрат не буває. В ідеальних сховищах втрачається від 2 до 3% ваги яблука, що, по, навіть при рекордно низьких цінах минулого сезону, складає близько 1 цента США за кг. Крім того, середня вартість інвестицій в зберігання 1 кг яблук в РГС складає приблизно 1 долар. Отже, при різниці в ціні на рівні 9 центів, тільки щоб окупити інвестиції (без врахування відсотків по кредиту), потрібно понад 11 років.

Отже, можна зробити висновок, що інвестиції в сховище для виробника в умовах України вже не окупаються в принципі. Крім того, цифри чітко показують, що кількість сховищ в Україні вже є майже адекватної потребам.

В той же час потрібно розуміти, що вирощувати яблука в сучасному саду навіть на 5 га без сховища дуже складно, адже реалізувати такий великий обсяг продукції з коліс буде фізично дуже важко! Крім того, в Україні велика проблема з якістю яблука, яке закладається на зберігання та з управлінням сховищами, що призводить до суттєвих втрат.

Ми прогнозуємо, що різниця в ціні на яблуко до зберігання та після зберігання в умовах України буде поступово нівелюватися. А це вже створить можливості для збільшення внутрішнього споживання яблука, яке буде не дуже дорогим навіть в квітні-травні, та дозволить Україні розшири географію експорту яблук.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар