Новий журнал «Пиво. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Автентичні, натуральні, оригінальні вина нової формації створюють сьогодні українські виробники
На черговому дегустаційному конкурсі «Сорт і теруар. Мікровиноробство», який відбувся навесні в Києві, експерти відзначили незвичний факт: багато конкурсних вин було виготовлено з місцевих сортів винограду. Так, на розсуд журі представили вина з 22 таких сортів. Серед представлених на конкурсі зразків варто, мабуть, виокремити оригінальні ігристі, помаранчеві, рожеві й білі вина – всі досить якісні та оригінальні. Саме про ці вина, які в перспективі можуть стати обличчям України на світовому ринку, і йтиметься в цій статті.
КРАФТОВІ ВИНА: ОРИГІНАЛЬНІ, ЯКІСНІ, ТРЕНДОВІ
Щороку зростає кількість учасників конкурсу – крафтових виноробів, – зауважує президентка Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталія БЛАГОПОЛУЧНА. Цьогорічний же конкурс був особливий.
– Ще жодного разу на конкурсі не було такої значної кількості вин із винограду сортів-автохтонів. Якщо торік ми оцінювали більше рожевих вин, то зараз домінували білі, зроблені з досить рідкісних сортів. Винороби презентували й чимало зразків ігристих. Тож тенденцію до збільшення виробництва ігристих вин, що зараз актуальна у світі, бачимо і в Україні, – розповідає Наталія Благополучна і продовжує: – У кожній із номінацій учасники презентували чудові зразки. Серед ігристих було багато петнатів, класичне ігристе та навіть сидр. Мене вразив Петнат Мускат 2023 року від Олександра Ковача, який отримав від журі найвищу оцінку – 88 балів. Були й дуже яскраві рожеві петнати – зокрема від Kohanovska Winery та Narovylo Winery, а також дуже гідний Петнат Піно Блан від «Шато Піно» з Одещини.
Серед білих вин було досить багато блендів. У номінації «Білі сортові вина та бленди» варто відзначити кілька зразків від виноробні Mon crafto з Житомирщини: Совіньйон Блан та Шардоне отримали золоті медалі конкурсу, а Шардоне – срібло. Вирізнили вина від цих виробників і в номінації «Оригінальні білі сорти»: золото здобули напої з сортів Девін, а також Соляріс.
– Цьогоріч саме біле вино стало «Кращим вином конкурсу». Беззаперечний переможець – «Шардоне Резерв» 2022 року від Едуарда Городецького (ТМ myWine). Вина цього виробника настільки якісні, що цілком можуть змагатися з відомими бургундськими зразками. Серед білих вин варто відзначити Совіньйон Блан 2022 року від виноробні Demidi з Київщини. Дуже цікавими цьогоріч були й оригінальні білі сорти. Зокрема, Тельті Курук від TM Big Wines – до слова, єдиний зразок з цього сорту. Це вино вирізняє й етикетка з роботою нашого відомого художника Івана Марчука. Вразило мене і Ярило 2023 року від ННЦ ІВіВ імені В. Є. Таїрова НААН України. Ці виробники виборюють золото вже вдруге, ну а яскравий та ароматний виноград Ярило я вважаю потенційним білим сортом України. Дуже цікавий також Мускат Дублянський від «Родинної виноробні Зелениці» з Хмельниччини. Тому серед білих вин є на чому зосередити увагу, – розповідає фахівчиня.
Серед помаранчевих вин, на думку експертів, на особливу увагу заслуговують «золоті» Оранж 2021 року від Олександра Ковача та доволі оригінальне Мускат Оттонель та Аліготе, 2018 року від «Умань Вайнері». З рожевих – Піно Нуар від TM Big Wines, Піно Нуар від «Шато Піно» та Мон Розе виробництва Mon crafto, які також вибороли золоті медалі.
– У багатьох виробників є виразний потенціал. Вони прогресують з кожним роком. Я вважаю, що майбутнє українського виноробства саме за крафтом. І винороби, котрі цьогоріч отримали золоті й срібні медалі, вже можуть гідно презентувати галузь за кордоном, – впевнена Наталія Благополучна.
МІСЦЕВІ СОРТИ ЗДАТНІ ЗДИВУВАТИ ЄВРОПУ
Особливістю цьогорічного конкурсу стало значне різноманіття представлених сортів. Серед них – багато місцевих сортів, з якими крафтовики зараз охоче працюють та досягають чудових результатів. Цей напрямок дає змогу віднайти власний шлях та запропонувати споживачам особливий продукт, запевняє СЕО та власниця компанії Big Wines Наталія БУРЛАЧЕНКО.
– Щороку з’являються нові або раніше забуті сорти, і наші крафтові виробники охоче експериментують з ними, додаючи до своїх лінійок такі «цікавинки», як Мускаріс, Юпітер, Йоханітер та інші сорти. Причому це не завжди технічні сорти. Однак з кожним роком винороби працюють з ними все вправніше і роблять дуже яскравий продукт. У планах компанії Big Wines, яку я представляю, – теж акцент на місцевих сортах. Ми певні, що цей сегмент потрібно розвивати, розуміємо, як з ними працювати і що можна покращити в процесі виробництва, – каже Наталія Бурлаченко.
Цьогоріч компанія Big Wines представила на конкурс вино Тельті Курук із білого технічного сорту, що росте на Одещині, а також Одеський чорний, презентований у номінації червоних вин.
Серед оригінальних білих сортів – Сухолиманський білий, Загрей, Ярило, Цитрон Магарача та ін. Винороби вчаться з ними працювати, поступово відкриваючи принади та переваги таких сортів і врешті обираючи оптимальні. Адже розуміють, що здивувати Європу вони можуть лише своїми – українськими. Тому саме крафтові виробники здатні сповна розкрити потенціал оригінальних сортів та сприяти їхній популяризації.
УКРАЇНСЬКІ ПЕТНАТИ ЗАСЛУГОВУЮТЬ НА ВИЗНАННЯ
Серед призерів у номінації «Ігристі» цьогоріч домінували петнати – натуральні ігристі вина, технологія виробництва яких передбачає доброджування у пляшці. Напій, що називають «сільським шампанським», нині особливо популярний у світі. Ну, а українські винороби стежать за актуальними трендами.
Золоту нагороду журі присудило рожевому петнату від Narovylo Winery. На цій виноробні ігристі такого типу виготовляють із кількох сортів винограду. Однак поки що петнатів роблять небагато, розповідає засновник винарні Валерій НАРОВИЛО.
– Наразі це напої для себе та друзів, а також для презентації на конкурсах. Петнат – це «прадід» класичного ігристого з неповністю збродженого виноградного соку. Після розливу пляшки закриваються кроненкорком. Напій у них поступово доброджує, і в ньому накопичується вуглекислий газ. Петнати можна робити з Шардоне, Рислінгу, мускатних сортів. Для рожевих я обрав сорти Каберне Совіньйон та Піно Меньє, для білих – Трамінер, Сухолиманський білий. Для виробництва таких напоїв не потрібне додаткове обладнання, тому використовую те, що маю: прес для винограду від французької компанії Bucher Vaslin, конвеєри, гребневідділювачі, помпи, вібростоли – італійської компанії MORI, а також устаткування від німецьких та словенських виробників. Петнати можуть бути з осадом. Однак є й технологія, за якою пляшку перевертають, щоб зібрати осад у горлі, заморожують і знімають його залишки. Після цього доливають пляшку та знову її закорковують, – розповідає Валерій Наровило.
Відзначили члени журі Петнат Мускат від компанії «Винний дім Гігінеішвілі», що виборов срібну нагороду конкурсу. На цьому підприємстві запорукою вдалого результату вважають якість сировини. Саме здоровий та якісний виноград – це 80 % успіху. Ще 20 % – за виноробами, котрі можуть спрямувати справу у потрібному напряму, вважає головний технолог підприємства Димитрій КАМІНСЬКИЙ.
– Коли збирали Мускат Оттонель, мали намір зробити з нього або ігристе, або петнат. Врешті обрали останній. Коли в напої залишалася незначна кіль[1]кість цукру, призупинили бродіння холодом та розлили до пляшок. На якість петнату можна вплинути доти, доки він не розлитий до пляшок. Ну, а далі – то вже маленька лотерея. Тому вкрай важлива чистота приміщення та устаткування. Загалом технологія виготовлення петнатів така ж, як і в класичних вин, хіба що розливати його треба раніше та потрібне обладнання для закоркування. Що ж до смаку та аромату, то петнати можуть бути дуже різними. Обирати ж потрібно той, який подобається вам, – каже Димитрій Камінський.
Гарантований термін зберігання петнатів від «Винного дому Гігінеішвілі» – 12 місяців. Петнат швидко робиться, і вживати його потрібно молодим – тоді він приносить найбільше задоволення, зазначає головний технолог. На підприємстві для виробництва якісних вин та петнатів використовують обладнання PN Zeta, Toscana Inox, KOVODĚL JANČA та інших виробників.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Читайте також: Kyiv Food and Wine Festival: нові виробники, нові вина, нові враження
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!