Як війна росії проти України перешкоджає прогресу виноробства нашої країни

 Як війна росії проти України перешкоджає прогресу виноробства нашої країни

Війна росії проти України завдала неймовірних втрат: мільйони вимушених переселенців, тисячі загиблих і поранених, а також знищення незліченних будівель і будинків, міст і селищ… Ще однією жертвою стала українська виноробна культура, яка розквітла останніми роками після десятиліть нехтування і навмисного знищення за часів Радянського Союзу.

Хоча Україна не така всесвітньо відома, як інші сусідні виноробні регіони, проте вона має тривалу історію виноградарства з важливими міжнародними зв’язками. Піонер нью-йоркського виноробства Костянтин Франк народився в Одесі, нині третьому за величиною місті України. Виноградарі-іммігранти із Швейцарії ще в 1822 році посадили виноградники в Шабо, а найстарішу виноробну компанію країни, нині відому як OdessaVinProm, засновав винороб із Франції в 1857 році. 

Іншому провідному виноробному регіону України, уздовж узбережжя Чорного моря на півдні країни, не так пощастило. Світлана Цибак, генеральний менеджер чорноморського заводу «Бейкуш», голова Асоціації крафтових виноробів України, каже, що багато виробників у її регіоні сильно постраждали.

Ми перебуваємо в Миколаївській області, і виноробні заводи, які розташовані поблизу міста Миколаєва, час від часу бомбардують, – каже Світлана. – Ми бачимо, як ракети падають на виноградники та руйнують частину насаджень. Проте всі намагаються працювати далі.

Виноробний завод «Князь Трубецькой», великий виробник у Херсонській області, окупували російські війська з другого дня війни, а невеликий сімейний виноробний завод «Шато Курінь» зруйнували. Навіть якщо деякі виноробні вцілили, багато доріг, що ведуть до них, зруйнували, а це часто унеможливлює логістику та своєчасне прибуття працівників.

Читайте також:
Вино SHABO: нові досягнення у Грузії

В Україні є кілька виноробних заводів, які ще можуть працювати, — каже засновник Stakhovsky Wines Сергій Стаховський. – Але я майже впевнений, що у 2022 році буде небагато урожаю. Небагато виноробень виживуть.

Ці втрати будуть важкими для країни, яка лише нещодавно почала відкривати свій виноробний потенціал. Вони взяли на озброєння грузинський виноград Сапераві та інші сорти, які добре ростуть у Чорноморському регіоні, мали успіх із сортами Рислінг, Цвайгельт, Мускат Оттонель, а також досліджували можливості автохтонних сортів, таких як Одеський чорний і Тельті Курук.

Шикарне вино Каберне Совіньйон виробництва Шато Чизай із Закарпаття – приклад того, на що здатні українські винороби. Найближчим часом такі вина буде важко знайти. Місцевим виноробам потрібно буде тривалий час наполегливо працювати, щоб повернутися до того етапу, де вони були до початку вторгнення. Для підтримки цієї мети Українська асоціація крафтових виноробів створила фонд допомоги виноробам, каже Цибак, і планує лобіювати в уряді надання додаткової допомоги «після перемоги».

Сергій Стаховський зазначає, що багатьом українським виноробам, які вижили, зараз відчайдушно потрібні бочки, ферментатори, пляшки та інше обладнання, і вони люб’язно приймуть усе, що готові пожертвувати їхні європейські колеги.Тим часом майбутнє українського вина залишається відкритим.

За матеріалами winemag.com

Читайте також:
Механізація – шлях до підвищення якості: чому на сучасних виноградниках та в садах не можна обійтися без спеціалізованої техніки

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті