Спиртзаводи повертаються: як відбуватиметься процес відкриття ринку спирту в Україні

 Спиртзаводи повертаються: як відбуватиметься процес відкриття ринку спирту в Україні

У 2019 році Верховна Рада України внесла зміни до закону про державне регулювання виробництва і поширення спирту. Це лібералізувало процеси в спиртовій галузі. Процес безпосереднього відкриття ринку спирту в Україні буде проходити в кілька етапів: до 1 липня 2021 року – для виробництва спирту інвесторові необхідно буде купити завод на аукціоні. З 1 липня 2021 року – будуть видаватися дозволи на будівництво і введення в експлуатацію спиртзаводів. До 1 липня 2024 року – діють обмеження на імпорт спирту в Україні. Про відкриття ринку спирту в Україні читайте далі.

Незадовільні показники ефективності виробництва – хронічна проблема державного сектора економіки, яку не можуть вирішити понад 30 років. Систематична корупція і тіньові відносини стоять на шляху залучення приватного капіталу і модернізації державних об`єктів. Водночас збереження status quo загрожує зростанням тіньового сектора і збільшенням тиску на державний бюджет. Про це пише економічний експерт Віктор Скаршевський на LB.ua.

Масштабна кампанія з приватизації державних об`єктів, яку ініціював Фонд держмайна, виконує кілька важливих функцій. Якщо коротко, йдеться про побудову нових прозорих відносин між державою і приватним капіталом, залучення інвестицій, а також загальне підвищення ділової активності. Одним із найважливіших питань є забезпечення чесної конкуренції, що передбачає зняття монополії держави на низку традиційних напрямків господарства.

Демонополізація спиртової галузі – показовий приклад такого підходу. Реформа стартувала 2019 року, програму реалізували під егідою Фонду державного майна, який відповідає за проведення приватизаційних аукціонів, і ДП «Укрспирт». Ринок отримав серйозний стимул для розвитку, держава – адекватну грошову компенсацію і зростання податкових надходжень, а споживач – якісний фінальний продукт.
Починаючи з минулого року, тільки за майно 25 непрацюючих заводів ДП «Укрспирт» держава отримала близько 1,5 млрд гривень. Є всі підстави припускати, що сума надходжень від виставлених на продаж спиртзаводів буде рости.

Також читайте: Українців будуть штрафувати за використання карток для неоподаткованих грошових переказів

Смутні часи спиртової галузі в Україні

Спиртова галузь завжди асоціювалася з тіньовим обігом спирту, корупцією і надприбутками.
Протягом тривалого часу в усьому світі існувало тільки дві країни з державною монополією на виготовлення спирту – Україна і Білорусь. Але, судячи з усього, владу все влаштовувало. Монополія на виробництво спирту дозволяла диктувати ціну алкогольної продукції нехтуючи міжнародним досвідом.

Державне спиртове єдиновладдя під егідою ДП «Укрспирт» призвело до того, що за останнє десятиліття виробництво легального харчового спирту скоротилося в чотири рази. Водночас частка тіньового обороту спирту зросла з 10% загального споживання в 2007 році до 55% в 2019 році. Це загрожує не тільки економіці. Істотно зріс ризик і для вітчизняного споживача, який, купуючи фінальну продукцію, практично кожен раз грав у «російську рулетку».

Монополія на виробництво спирту приводила не тільки до тіньових схем і корупції, а й до багатомільйонних збитків. Через високу собівартість виробництва український спирт програвав конкуренцію європейським аналогам на міжнародному ринку. Наприклад, вартість українського етилового спирту була в 1,5 рази вища, ніж у країнах ЄС. За підрахунками, низька ефективність виробництва в національній спиртової галузі коштувала державному бюджету від 8 до 10 млрд гривень щорічно.

Також читайте: Мінагрополітики оприлюднило законопроєкт про виноград та виноградне вино

Конкуренція повернулася на національний ринок спирту

Перші ознаки оздоровлення спиртової галузі в з`явилися в 2016 році. Саме тоді запрацювала система електронних закупівель виробничого сировини, що виключило з процесу корупційну складову. Однак тоді еліта не була зацікавлена в системному реформуванні ДП «Укрспирт»: з 2016 по 2019 рік на підприємстві змінилося 5 керівників, проте ніяких позитивних змін ці кадрові ротації не забезпечили.

Після повного перезавантаження влади в 2019 році в спиртовій галузі відбулися істотні зміни. У 2019 Верховна Рада України внесла зміни до закону про державне регулювання виробництва і поширення спирту. Це значно лібералізувало процеси в спиртовій галузі. Водночас законодавці встановили норму, яка обмежила імпорт спирту до 2024 року.

Отже, для проведення прозорої приватизації підприємств із виробництва спирту були створені всі необхідні умови. Своєю чергою, фахівці ДП «Укрспирт» провели технічний і фінансовий аудит, списали неліквідне майно, а також привели Статут у відповідність із ринковими практиками.

Згідно з вищезгаданими змінами до закону, процес безпосереднього відкриття ринку спирту в Україні буде проходити в кілька етапів:

До 1 липня 2021 року – для виробництва спирту інвесторові необхідно буде купити завод на аукціоні.

З 1 липня 2021 року – будуть видаватися дозволи на будівництво і введення в експлуатацію спиртзаводів

До 1 липня 2024 року – діють обмеження на імпорт спирту в Україні. Цей крок спрямований на захист бізнесу інвесторів в спиртову галузь.

Процес демонополізації в дії

Під час першого етапу демонополізації галузі держава планує реалізувати на приватизаційних аукціонах майно, яке зараз перебуває на балансі ДП «Укрспирт». Коли ми говоримо про приватизацію спиртової галузі, маємо на увазі спиртзаводи, що входять до складу ДП «Укрспирт». Таких об`єктів є 41. Значна частина цих заводів – підприємства, які успішно працюють і мають дуже високий інвестиційний потенціал.

Зараз триває перший етап демонополізації майна ДП «Укрспирт» – приватизація непрацюючих потужностей держпідприємства. На даний момент Фонд держмайна вже продав 25 заводів компанії. Останній із них – Караванський спиртзавод у Харківській області, приватизація якого поповнила бюджет на 101 млн гривень. Стартова ціна виросла в 4,4 рази, що підтверджує високий інтерес інвесторів до таких об`єктів.

Про ефективну роботу Фонду держмайна свідчать цифри: за 2020-2021 рр. загальні доходи від продажу спиртзаводів досягли 1,5 млрд гривень. Подальша програма демонополізації та приватизації української спиртової галузі передбачає реалізацію 37 заводів державного концерну «Укрспирт».

Звісно, дохід від продажу цих підприємств – далеко не всі гроші, які держава отримає за спиртові заводи. Їх приватизація і подальша модернізація перетворять неефективні виробничі потужності в сучасні європейські підприємства, що встановлюють конкурентну ціну на спирт і постійно наповнюють скарбницю новими податками.

Також читайте: Держпродспоживслужба та корпорація «Укрвинпром» боротимуться з фальсифікацією виноробної продукції

Хто виграє від приватизації спиртзаводів

Приватизація вигідна всім сторонам. За умови грамотного використання ресурсів і зв`язків українська спиртова промисловість може гідно конкурувати із світовими лідерами. Зокрема, йдеться про зростаючий інтерес до української продукції на ринках Середньої Азії, Центральної та Східної Європи.

Конкурентною перевагою багатьох об`єктів майбутньої приватизації є доступ до всієї необхідної інфраструктури, а також до національної транспортної мережі. Все це дозволяє використовувати зазначені об`єкти як виробничі майданчики, логістичні, торговельні або виробничі центри.

Важливою особливістю спиртової галузі є універсальність кінцевого продукту. Тому цей напрямок може бути цікавим для багатьох компаній, робота яких пов`язана з використанням спирту. Зокрема, це можуть бути виробники лікеро-горілчаної продукції, антисептиків, біоетанолу, фармацевтичні або агрокомпанії.
Спектр потенційних інвесторів досить широкий, інтерес до української галузі стабільно присутній на міжнародних ринках, тому держава зобов`язана зробити все для забезпечення прозорості і максимальної інклюзивності проведених аукціонів.

Всього ж під час демонополізації спиртової галузі Фонд держмайна планує поповнити держбюджет сумою понад 3 млрд гривень.
 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар