Робот збирає малину 20 годин на добу: вчені скеровують штучний інтелект на допомогу ягідникам

 Робот збирає малину 20 годин на добу: вчені скеровують штучний інтелект на допомогу ягідникам

У Норвегії міжнародна група дослідників працює над створенням робота для збирання малини. Поки що технологія потребує суттєвого доопрацювання, проте вчені розраховують запустити в дію першу серію роботів уже через 2 роки. Про це повідомляє EastFruit.

Експерт робототехніки Мартин Столен 3 роки тому створив у США компанію Fieldwork Robotics і отримав від британців близько 1 млн євро субсидії для розроблення агророботів. Зараз він у співпраці з групою дослідників з Вищої школи Вестланда HVL (Høyskolen på Vestlandet) організовує відділення цієї компанії в Норвегії.

Група вже розробила робота на платформі, котрий може рухатися вздовж рядів кущів малини і збирати ягоди. Маніпулятори для збору ягід розташовані на штанзі на різній висоті. Зазвичай у подібних машинах для розпізнавання овочів і фруктів застосовують 3D-камери, але для цієї функції підходить звичайна оптична камера, оскільки червоні ягоди легко відрізняються від зеленого листя і коричневих пагонів.

Коли робот виявляє стиглу ягоду, маніпулятор переміщається на відповідну позицію, яка може розташовуватися на відстані 2–8 см від ягоди. За допомогою додаткової камери на самому маніпуляторі робот акуратно знімає ягоду і кладе її в ящик.

Недоліки технології, які потребують доопрацювання: процес вимагає певного часу: тоді як людина може зірвати ягоду за кілька секунд, робот це робить майже за 15 с; поки що після проходу робота необхідно ще кілька людей, щоб зібрати пропущені їм ягоди.

Але є суттєві переваги: на платформі розташовані 4 маніпулятори, які досягають більшої висоти, ніж людська рука; робот може працювати 20 годин на добу; у повністю роботизованому господарстві один оператор може контролювати роботу 10 роботів.

Мартин Столен відзначив, що для того, щоб застосування технології стало рентабельним, йому потрібно ще 2 роки для остаточного її доопрацювання.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар