Після завершення карантину в Україні зросте виробництво органічної продукції

 Після завершення карантину в Україні зросте виробництво органічної продукції

Експерти групи компаній T.B. Fruit прогнозують збільшення частки органічних соків відносно звичайних соків у майбутньому. Про це повідомляє прес-служба T.B. Fruit.

«Після завершення карантину в Україні очікується зростання попиту на органічну продукцію. Слідом за світовими трендами український споживач віддає перевагу здоровому харчуванню. Так як росте світове споживання (2−4% на рік), а левова частка української екопродукції експортується, зросте і виробництво в Україні», — вважають у T.B. Fruit.

Так, у нинішньому році прогнозується зріст світового ринку органічної продукції до 5−7%. Його об`єм за результатами минулого року склав €97 млрд. Щодо ринку натуральних органічних соків, він зростає так само швидко, як і ринок органічної продукції в цілому. Органічні соки займають 2−3% від загального виробництва соків у світі.

«Сегмент натуральних соків теж дотримується тенденції зростання, збільшується попит на NFC соки (прямого віджиму) та органічні соки. З`являються нові лінійки смаків, які позитивно впливають на імунітет, обмін речовин і здоров`я людини. В соках використовуються нові компоненти: бузина, буряк, аронія, чорниця та інші досі малопопулярні продукти. В майбутньому прогнозується подальше збільшення частки органічних соків відносно звичайних соків», — розповідають у компанії.

Варто додати, що група компаній T.B. Fruit має власну торгову марку натуральних NFC соків Galicia (соки прямого віджиму). Також, група компаній T.B. Fruit є найбільшим виробником органічних концентрованих соків в Україні. Частка виробництва концентрованих органічних соків T.B. Fruit в Європі складає 25−30% і 9−12% у світі. Сьогодні компанія виробляє 10 тис. т органічного концентрату щорічно, використовуючи сировину, яка локально знаходиться близько до заводів.

За останні 5 років виробництво зросло в п`ять разів.

«Ми постачаємо органічну продукцію в країни ЄС та Північної Америки. Найбільшими споживачами є США та Німеччина. В основному це пояснюється достатком кінцевих споживачів та трендом здорового харчування в цих країнах», — підкреслили у T.B. Fruit.

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар