Інституту виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова – 117 років
5 лютого 2022 року Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» відзначив свою 117 річницю від дня заснування.
Медіагрупа “Технології та Інновації” та уся виноградарсько-винна спільнота вітає науковий колектив закладу із цією визначною датою. Бажаємо наснаги на нові і важливі для галузі здобутки задля розвитку та процвітання українського виноградарства та виноробства!
Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» НААН розпочав свою наукову діяльність 05 лютого 1905 року зі створення Василем Єгоровичем Таїровим першої в колишній Російській імперії наукової дослідної установи Виноробної станції руських виноградарів і виноробів, заснованої на засадах громадської самодіяльності, на гроші, зібрані серед виноградарів і виноробів. Науково-практична та дорадча діяльність станції сформували технологічні засади вітчизняної галузі виноградарства і виноробства.
У 1931 р. станція була реорганізована в Український науково-дослідний інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова з мережею опорних пунктів. У 1977–1985 рр. інститут входив до складу Науково-виробничого об’єднання з виноградарства і розсадництва Головплодвинпрому УРСР, а з 1990 року – до Української академії аграрних наук.
21 листопада 2003 р. за значні здобутки в комплексних наукових дослідженнях інституту надано статус Національного наукового центру.
ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сьогодні – це визнаний науково-дослідний центр з питань виноградарства, розсадництва та виноробства, який плідно розвиває на сучасному рівні наукові традиції започатковані В.Є. Таїровим та його соратниками.
Очолює Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» НААН України Ірина Анатоліївна Ковальова, директор, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор сільськогосподарських наук.
Інститут сьогодні – це сучасна комплексна науково-дослідна структура, до складу якої входить Центр клонової селекції та 2 дослідні господарства.
В інституті працює 76 співробітників, серед яких 4 доктори та 24 кандидати наук. Науковий колектив виконує актуальні теоретичні та прикладні дослідження в галузі виноградарства і виноробства.
Селекціонерами інституту виведено понад 130 столових і технічних сортів винограду, з яких 33 внесено до Державного реєстру сортів рослин України. Крім того, інститутом підтримується 21 сорт у Державного реєстру сортів рослин України. Отримано 44 свідоцтва на сорти рослин та 51 – на винаходи і корисні моделі. Розроблено технології виробництва 30 найменувань вин з сортів винограду власної селекції. У 2020 р. до Державного реєстру сортів рослин України включено 5 нових сортів селекції інституту (сорти Одеська перлина, Заграва, Персей, Ярило, Кардишах таїровський) та два клони підщепних сортів перебувають на етапі публікації.
Великий практичний внесок у підвищення життєвих стандартів населення України вносять лабораторії контролю якості інституту Таїрова, які акредитовані за міжнародним стандартом ISO/IEC 17025.
Доброю традицією є проведення Міжнародних таїровських читань, присвячених Дню народження засновника інституту В.Є. Таїрова. Також щороку проводяться фестивалі задля популяризації продукції виноградарства і виноробства: навесні – фестиваль «Живе вино України», влітку – фестиваль столового винограду «Виноградний калейдоскоп». Також ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» організовує екскурсії і дегустації, які включають відвідування виноградника, музею історії виноградарства і виноробства України, винного підвалу, дегустацію ексклюзивних вин та прогулянку дендропарком, на території якого розташована будівля Інституту.
Читайте також: Територію біля інституту Таїрова оголосять парком-пам’ятником
Так, уже 3-4 березня 2022 року в Одесі (смт Таїрове) на базі Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є.Таїрова» ННАН України відбудеться IV Міжнародна науково-практична конференція «Успішне виноградарство та виноробство».
Організатори конференції – медіагрупа «Технології та Інновації» і Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є.Таїрова» НААН України.
У столиці українського виноградарства і виноробства зберуться всі, хто прагне розвинути виноробну галузь та показати, що українське виноробство варте світового визнання. Очікується делегація виноробів і виноградарів з Молдови. Учасники заходу обговорять низку питань, що стосуються ефективного догляду за виноградниками, сучасних технологій у виноробстві та виготовленні коньяків, граппи, чачі та інших напоїв і продукції з винограду.
Детальніше про програму та умови реєстрації – читайте тут.