Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Георгій Молчанов: «Для розвитку крафтового виноробства перш за все необхідні законодавчі зміни»
У 2018 році Георгій Молчанов отримав ліцензію на виробництво і продаж вина власної «Виноробні Сливино», а вже наступного року заснував громадську спілку «Асоціація крафтових виноробів Причорномор’я». Сьогодні вона є одним із найактивніших громадських об’єднань виноробів, що лобіює зміни до законодавства, проводить навчання учасників та популяризує крафтові вина серед споживачів. Виданню «Напої. Технології та Інновації» Георгій Молчанов розповів про власний досвід легального виноробства, необхідні для розвитку галузі законодавчі ініціативи й про те, на що варто звернути увагу крафтовим виноробам.
– Пане Георгію, розкажіть, яким був ваш перехід у легальну сферу? Як вдалось отримати ліцензію?
– Із 2016 року разом з батьками виробляємо вина, якими пригощали друзів, знайомих. Коли я поїхав на виноробний форум, який проводила Торгово-промислова палата України, познайомився там із народними депутатами Робертом Горватом і Андрієм Вадатурським. Вони лобіювали прийняття у 2018-му першого пакету ініціатив для дерегуляції виробництва й отримання ліцензій для малих виноробів. До того це було практично неможливо. Складну бюрократичну процедуру на 170 дозвільних документів та 500 тисяч гривень для отримання ліцензії відмінили. Тоді Андрій Вадатурський, який теж, як і я, з Миколаєва, скуштував наше вино й запропонував отримати першу пілотну ліцензію за новим порядком. У мене було все необхідне: виноградники, приміщення. Я заповнив декларацію та отримав ліцензію, продемонструвавши, що закон працює, що це реально зробити як бізнеспроєкт. Виробництво вина органічно вписалося в наявні бізнеси. У батьків є невелике підприємство з виробництва чистої води. І тепер ми пропонуємо разом доставкою води доставку вина, а в піцерії у Миколаєві пригощаємо відвідувачів крафтовим вином.
– Якими бачите перспективи крафтового вина в Україні?
– Популярність крафтових напоїв зростає. Споживачам набридло індустріальне масове виробництво, всі повертаються до нішевих крафтових продуктів, це – світовий тренд. Водночас наш ринок не заповнений українським крафтовим продуктом. Крафтові вина як бізнес лише почали з’являтися. Тому цей напрям має грандіозні перспективи. За останніми нашими даними, зареєструвалися та отримали ліцензії 20–25 малих підприємств. Інші, які займаються домашнім виноробством, роблять вино для власного споживання, але, коли вони доростуть до продажів, в Україні з’явиться ще сотня офіційних крафтовиків. Хто зараз перший з виноробів заявить про себе – той матиме більше переваг, ніж люди, які сидять і чекають, коли в законодавстві щось зміниться. Можливість перейти у легальне поле існує вже кілька років. Якщо ви нею не скористаєтесь, може трапитися ситуація, як в Одеській області, коли винороба звинуватили в нелегальному бізнесі, а його вино назвали контрафактом і фальсифікатом. Для розвитку крафтового виноробства перш за все необхідні законодавчі зміни. Так, скасування акцизу зекономить гроші, зменшить бюрократію і сприятиме підвищенню рейтингу України у Doing business. Чим більше потенційних крафтових виробників вина будуть бачити, що це просто, тим більше вкладатимуть у розвиток цієї справи кошти, і таким чином будуть зацікавлені в цьому бізнесі.
ГОЛОВНЕ – МАТИ БАЖАННЯ ПРАЦЮВАТИ В ЛЕГАЛЬНОМУ ПОЛІ
– Що, на ваш погляд, заважає легалізувати своє виробництво: брак грошей, необхідність мати власний виноградник, окреме приміщення, обладнання?
– Насправді одразу багато коштів вкладати не потрібно. Отримання ліцензії передбачає наявність виноградників на будь-яких офіційних засадах – договору позички чи оренди. Не обов’язково одразу мати власний.
Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.
Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.