Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
BALCO CIDER: як виготовляють високоякісні сидри у Дніпропетровській області
Смачний золотавий напій із насиченим яблучним ароматом та густими бульбашками – це сидр, який поступово і впевнено завойовує український ринок. Наша держава входить у десятку країн світу, де виготовляють найбільше сидру. Тому це – динамічний та перспективний сегмент українського ринку напоїв. Як же виготовляють цей напій Карла Великого? Адже, за однією з версій, сидр винайшов саме цей французький король. Досвідом виготовлення сидрів із читачами журналу «Напої. Технології та Інновації» поділився засновник компанії Balco cider Володимир БАЛКОВИЙ.
КРІЗЬ ТЕРНИ – ДО ЗІРОК
Приклад Володимира Балкового демонструє, як хитросплетіння долі можуть завести на абсолютно незвіданий шлях, а потім завдяки наполегливості людини привести до успіху. Адже чоловік почав виготовляти сидри без спеціальної підготовки, постійно експериментуючи та навчаючись.
– У 2012 році нас із сином пригостили смачним сидром, який нам дуже сподобався. Виникла ідея самостійно виготовляти такий напій. У нас на хуторі Новоалександрівському була своя земля і хата, яка дісталася мені від діда. Ми переїхали туди у 2013 році із Дніпра. Тоді син купив саджанці в Англії – 200 яблунь 9 сортів та 20 груш. Це були солодкі, солодко-гіркі, гіркі, кисло-солодкі сорти. Із них можна було робити різні купажі й отримувати напої з гармонійним смаком, – ділиться Володимир Балковий.
Саджанці висадили у квітні 2013 року на 35 сотках землі. Цього невеликого саду було достатньо для того, щоб почати власну справу. Сад Володимира Балкового – один із небагатьох в Україні, у якому ростуть тільки сидрові сорти яблуні. Адже для виготовлення цього напою не можна використовувати яблука звичайних сортів. Загалом, за підрахунками фахівців, із 7500 сортів яблук тільки 50 придатні для виготовлення сидрів.
Саджанці висаджені на підщепі М 106 за схемою 3*5 м. Поливна система створена власноруч. Для захисту та живлення дерев Володимир Балковий використовує тільки якісні сертифіковані препарати. Якщо економити на препаратах, то, за словами Володимира, результат роботи буде негативний.
Після висадки саду родина зіткнулася із проблемою: як правильно доглядати за насадженнями? Адже спеціальної підготовки ні в кого не було. Тоді почався процес накопичення знань завдяки читанню профільної літератури, участі у вебінарах, консультуванню із фахівцями галузі.
– На початковому етапі своєї діяльності ми зрозуміли, що доглядати за садом не так просто, що це потребує спеціальних вмінь і навичок. Навіть невеликі проблеми тоді набували глобального масштабу. Але завдяки наполегливості вдалося подолати всі проблеми та налагодити виробництво якісних натуральних сидрів, – ділиться Володимир.
Велику роль у професійному становленні, за словами Володимира Балкового, відіграла література англійських фахівців, а також консультації досвідчених людей
Ціна незнання, за словами Володимира, – зайва робота. Адже якщо щось не вийде, продукцію доведеться викинути. А це – марно витрачені ресурси.
Читайте також:
ТМ «Львівське» створила домашню атмосферу на матчах збірної України з футболу в Польщі
ЗА КУЛІСАМИ ВИГОТОВЛЕННЯ СИДРІВ
Технологія виготовлення сидрів незмінна вже впродовж кількох сторіч. Головне у виготовленні сидрів, як зазначив засновник компанії Balco cider, – використовувати якісну натуральну сировину та чітко дотримуватися технології. Процес виробництва сидрів складається із етапів. Це вирощування плодів, вичавлювання соку, його подальша обробка, бродіння й розливання.
Не всі яблука достигають одночасно. Володимир Балковий разом із сім’єю збирає яблука за мірою їхнього достигання. Деякий час, за словами фермера, яблука витримують у ящиках, щоб крохмаль перетворився в цукор. Перед виготовленням сидрів якість яблук перевіряють за допомогою йодового тесту. Також перевіряють рівень цукру, кислотність. Ці всі показники, за словами Володимира Балкового, дуже важливі для отримання якісного сидру і безпосередньо впливають на бродіння. А це, як зазначає виробник, основний технологічний процес, який повинен минути без помилок.
– Перед тим, як чавити сік, яблука треба ретельно помити. Тоді їх подрібнюємо, далі за допомогою пресу вичавлюємо сік, додаємо дріжджі. Спочатку ми пробували використовувати дикі дріжджі. Але цей експеримент не увінчався успіхом. Зараз використовуємо тільки культурні дріжджі. Далі переливаємо купаж у спеціальну ємність для бродіння, яке триває 7–10 днів, залежно від температури та дріжджів. Як тільки етап бродіння мине, сік знімаємо з осаду. Для цього кілька разів переливаємо його з однієї ємності в іншу. Далі перевіряємо рівень кислотності, цукристості, вміст алкоголю. Ці показники впливають на термін зберігання напою, – ділиться технологічними тонкощами Володимир.
За словами виробника, витримка крафтового сидру повинна тривати не менше 3 місяців, а краще пів року. Впродовж цього періоду у сидрі формується унікальний смак та аромат. Далі напій охолоджують при температурі 0 до 14 градусів, насичують його вуглекислим газом, витримують 12–24 годин і розливають.
Продовження читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації» № 1, який можна завантажити безкоштовно.
Щоб придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік або придбати журнали, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення в журналах чи на сайтах («Напої. Технології та Інновації», «Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!
Читайте також:
Українські вина презентували в Парижі