Здорове харчування та перекуси: що порадив головний дієтолог країни

У інтерв’ю прес-центру «Сьогодні Мультимедіа» Олег Швець, президент «Асоціації дієтологів України», відповів на питання українців щодо здорового харчування. Зокрема, які розповсюджені харчові звички є неправильними та чим і чому необхідно підкріплятися між основними прийомами їжі.

Людина, яка дотримується здорового харчування, менше хворіє, живе більш якісним і довгим життям. Але виявляється, що більшість наших співвітчизників має туманне уявлення, в чому воно полягає. Олег Віталійович Швець, який також є директором ДП «Державний науково-дослідницький центр з проблем гігієни харчування МОЗ України», спростував популярні стереотипи щодо корисних та шкідливих продуктів та страв.

Про вегетаріанство

Зі слів доктора Швеця, здорова їжа — не обов’язково вегетаріанська: можна правильно харчуватись, маючи в меню продукти тваринного походження. Жорстке вегетаріанство взагалі не оптимальне для деяких груп людей, наприклад, дітей, підлітків та вагітних. Але для збереження здоров’я бажано щодня споживати ¾ рослинних продуктів у складі власного раціону харчування.

Про хліб та супи на обід

Ще декілька цікавих фактів: користь хліба не залежить від його кольору. Найліпша випічка — з борошна грубого помелу з додаванням клітковини: висівок, насіння і горіхів, та мінімальним вмістом солі. А звичка регулярно споживати на обід рідкі страви не має переконливих доказів її віднесення до складових здорового харчування: скоріше, це культурна і історична особливість нашої місцини.

Про вечері після 18-тої години

Експерт прокоментував і міф про шкідливість вечері після 18-ї години:

«Графік роботи людей сьогодні дуже різноманітний. Є рекомендація, що підтримується більшістю спеціалістів: потрібно їсти останній раз не пізніше трьох годин до сну».

Олег Віталійович порадив не нехтувати легкою вечерею, бо ранкове почуття голоду буде сильнішим і змусить з’їсти більше. Не переїдати також допоможуть перекуси між основними прийомами їжі: вони є обов’язковою частиною повноцінного харчування. Таких пауз на смачненьке має бути стільки, скільки вимагає активність людини, але кожна повинна бути корисною. Це можуть бути фрукти, овочі, горіхи, правильні бутерброди з цільнозернового хлібу або готові снеки.

Про корисні снеки

Здоровий готовий перекус повинен мати в складі більше харчових волокон та менше вільного цукру, але етикетка не завжди надає таку інформацію. Тому «Асоціація дієтологів України» працює над власним переліком перевірених і рекомендованих продуктів.

«Крокуючи шляхом пропозиції своєї допомоги споживачам, наша асоціація теж працює над тим, щоб відзначати здорові продукти. В нас є зареєстрований знак “Схвалено Асоціацією дієтологів України” і деякі виробники мають цей знак. Серед снеків це торгівельна марка EatMe, ми її теж досліджували. Це той продукт, що містить багато харчових волокон і низький вміст цукру, тобто цілком може бути здоровим перекусом».

Обмеження споживання цукру сьогодні знаходиться у центрі сучасних рекомендацій по харчуванню. ВООЗ рекомендує вживати менше 10% калорій за рахунок вільного цукру від добової калорійності. Для людини із звичайною фізичною активністю це близько 50 г на день. До вільного цукру відносять сахарозу та фруктозу, які присутні у солодощах та солодких і фруктових напоях (включаючи 100% фруктовий сік). Фруктоза, яка міститься у фруктах та сухофруктах не враховується у таких обмеженнях, так як пов’язана з іншими харчовими інгредієнтами та має інші особливості засвоєння.

Це лише деякі з порад і роз’яснень, що прозвучали в інтерв’ю. Головні ж засади здорового харчування Олег Швець висловив у чотирьох принципах:

  1. Вживати стільки калорій, скільки витрачається.
  2. Харчуватись різноманітно та збалансовано, здоровими продуктами.
  3. Отримувати задоволення від їжі.
  4. Та слідкувати за її безпечністю.

Піклуйтесь про своє здоров’я — смакуйте корисне!
 

ДОВІДКА:

Про компанію

Про ГК «Нові Продукти»
Група Компаній «Нові Продукти» – національний виробник напоїв і снеків, що працює з 2003 року. В асортименті – 36 найменувань продуктів 13 популярних брендів: APPS, вода “Природне Джерело”, MOJO, SHAKE, KING`S BRIDGE, NON STOP, PIT BULL, REVO ENERGY, REVO ALCO ENERGY, NERI, WHY NOT, CROPS, EatMe. Продукція експортується до 15 країн світу. Компанія входить до переліку найбільших платників податків країни та працевлаштовує більш ніж 1 500 осіб. Щодня ГК «Нові Продукти» обслуговує понад 25 000 замовників та 80 000 торгових точок в Україні та за її межами. Більше інформації тут: www.newproducts.ua

Про EatMe™
Смачні, поживні батончики на натуральній основі для дорослих і дітей. Чудово вгамують голод на роботі, під час подорожі та на прогулянці. Створені з натуральних і корисних компонентів: концентрованого соку, ягід, сухофрукти, горіхів і агар-агару. Мають підвищений вміст вітамінів, мікроелементів і клітковини, не містять консервантів і барвників. Офіційно схвалені Українською асоціацією дієтологів. Більше інформації тут: http://www.eat-me.ua/

 

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар