Як розвивається галузь виноробства в Польщі
Один із трендів, що існує зараз у Польщі, – формування культури споживання вина, інтерес до енотуризму. А кількість виноробів з 2009 по 2021 рік в Польщі збільшилася у 18 разів. Про це йдеться у статті в новому номері журналу «Напої. Технології та Інновації».
Про те, що інтерес до польського вина та виноробства зараз на підйомі, говорять не лише на сторінках профільних видань, а й безпосередньо винороби. Евеліна Бугара, співвласниця сімейної виноробні Bugara, каже:
– Інтерес до локальних вин великий, і впродовж кількох останніх років стрімко зростає. Будується все більше виноробень. Сьогодні їх близько 500 зареєстрованих і стільки ж незареєстрованих. Поінформованість людей про вина значно збільшилася, і люди шукають хороші вина. Один з улюблених форматів поляків – дегустації в супроводі винороба. Саме таких замовлень у нас більшість.
За даними KOWR (Національний центр сільського господарства), кількість виноробів із 2009 по 2021 рік в Польщі збільшилася у 18 разів. Зростають показники споживання вина. Так, середньостатистичний поляк у 2018 році випив 6 літрів вина, а в 2021 вже 6,7 л. Вирішальним фактором для такого стрибка став прийнятий 2011 року Закон про географічні зазначення вина й ароматизованих продуктів виноробного сектору, що призвів до змін у виробництві та організації цього ринку.
Водночас об’єми виробленої продукції досі невеликі – 0,02 млн гк (дані на кінець 2021 року). В одному із інтерв’ю, Михайло Камінський, президент Асоціації сприяння та розвитку польського виноробства, зазначає, що ведення винного бізнесу в Польщі специфічне. Більшість господарств має лише кілька гектарів виноградників і водночас розвиває інший сільськогосподарський напрямок. Тому площа виноградників країни 2023 року становить лише 760,59 га.
Винороб Евеліна Бугара зауважує, що немає жодних преференцій від держави, адже вважають, що нині польське виноробство перебуває на підйомі. На її думку, ЄС також не підтримує бажання поляків розвивати локальне виноробство через перенасичення європейських ринків.
Втім, здається, що польський уряд все ж таки в курсі проблем виноробів та не відкладає амбітних планів щодо зменшення кількості імпортної продукції на полицях у магазинах. На початку 2022 року до вищезгаданого Закону були внесені зміни, які мають ще більше стимулювати галузь. Йдеться про спрощення взаємодії з органами контролю, спрощення системи сертифікації марочних та сортових вин, скасування дозволів на гуртову торгівлю та загальне адміністративне навантаження.
Також вводять нові визначення ферментованих винних напоїв, наприклад «ароматизований сидр», «медове вино», а також підвищуються вимоги до якості для певних категорій продуктів. Мета таких змін – збільшити виробничі потужності польських виробників та краще адаптуватися до вимог світового ринку. Чи стане це чинником для зменшення вартості місцевих вин, покаже час, а поки що виробники не бачать причин для здешевлення. Польське вино буде і далі зростати в ціні, розмірковує пані Бугара:
– Польський Закон про виноробство запровадив багато можливостей для польських виноробів – ми можемо виробляти до 100 000 літрів на рік. Але вартість польського вина залишиться високою. У країнах ЄС винороб має до 50% надбавки до вартості виробництва вина. Враховуючи зростання цін на пляшки, пробки, етикетки, обладнання та все необхідне для виробництва вина, зниження цін неможливе.
Водночас Евеліна Бугара вважає, що Закон про виноробство запровадив багато можливостей для польських виноробів і це безумовна перевага, але в цьому напрямку попереду ще багато роботи.
Детальніше про розвиток галузі виноробства в Польщі читайте в новому випуску журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com