Як на закарпатській пивоварні John Gaspar зуміли організувати успішне виробництво, придбавши пивзавод у ризиковані часи

 Як на закарпатській пивоварні John Gaspar зуміли організувати успішне виробництво, придбавши пивзавод у ризиковані часи

Якщо продукція – то максимально якісна, якщо бренд – то такий, що матиме гідну історію та залишатиметься популярним протягом тривалого періоду. Саме цей девіз свого часу став відправною точкою для власників пивоварні John Gaspar Яноша ШІПОША та його партнера Варга ГАШПАРА. Майже десять років тому двоє друзів, угорців за походженням, взялися до спільної справи, придбавши на аукціоні пивзавод, на базі якого створили сімейну пивоварню. Пивоварню назвали за іменами її засновників Яноша і Гашпара. Вклавши чимало зусиль зуміли вивести свій бізнес на рівень, що дає змогу варити пиво європейської якості, яке популярне серед споживачів. Зараз партнери працюють над подальшим розвитком і мріють, щоб їхнє пиво знали та любили в кожному куточку Закарпаття. «Сьогодні бренд є, а завтра про нього забудуть – таке нас не влаштовує. Ми створили бренд John Gaspar і сподіваємося, що він буде популярним навіть через багато років, коли нас уже не буде», – каже Янош Шіпош. Про історію відновлення пивоварні, створення популярних сортів пива та їх особливості закарпатський пивовар розповів засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ, яка побувала на пивоварні John Gaspar.

Від «кота в мішку» до сучасного підприємства

Свого часу пан Янош займався сільським господарством, утримуючи свиноферму та обробляючи близько 800 гектарів землі. Тому пивний бізнес був для нього далеким і незрозумілим. Натомість його партнер, Варга Гашпар, раніше маючи всебічний досвід роботи в сфері торгівлі та ресторанного бізнесу, все ж таки переконав ризикнути і купити пивне виробництво.

Тож історія бренду John Gaspar розпочалася у 2014-му, коли партнери на аукціоні придбали пивзавод у місті Берегове, збудований у 1997 році.

– Епопея з придбанням потужностей розпочалася взимку 2014-го, якраз у розпал подій Революції Гідності. Пригадую, тоді дружина мені казала, що я з’їхав з глузду, вирішивши придбати пивзавод. І справді, в ті непрості часи, коли в Україні вже розпочалася війна, було зовсім незрозуміло, що на нас чекає згодом. Тож сплачувати кошти за придбання підприємства до банку ми йшли з думкою: «Пан або пропав», – розповідає Янош Шіпош.

До початку нової історії підприємства завод не працював близько трьох років. Тож придбання пивзаводу дещо нагадувало славнозвісного «кота в мішку». Після укладання угоди партнери приїхали на підприємство, де на них чекало чимало «сюрпризів»: відрізані комунікації, поламане обладнання. Практично повністю були розкрадені варильний та розливний цехи, половина ЦКТ потребувало негайної заміни… Незважаючи на всі ці недоліки, партнери все ж таки взялися до роботи.

– Я на той час мало що розумів у пивному бізнесі. Однак ми доклали неабияких зусиль, щоб почати працювати. Лад на виробництві ми наводили десь близько року. Майже пів року знадобилося на те, щоб укласти угоди та відновити всі комунікації – водопостачання, газ, електропостачання. У все це довелося вкладати чималі кошти. Наступним етапом були сертифікати, дозволи. Ну, й, звісно, обладнання. Його купували вживане, але якісне – європейського виробництва, з Італії та Німеччини. Також придбали 16 нових ЦКТ, – пригадує співвласник пивоварні.

Тоді новоспечені партнери тільки почали замислюватися над пошуком власного стилю пива. Проте, дегустуючи продукцію інших виробників, відзначали для себе те, що подобалося найбільше. Адже прагнули зрештою створити «щось якісне» – таке, що сподобається прихильникам цього напою і водночас буде самобутнім продуктом, а не копією чогось вже створеного раніше. У пошуку власного концепту допомагали й двоє синів Яноша Шіпоша, які живуть в Угорщині, але часто приїжджають і багато допомагають на пивоварні. Обидва сини працювали поруч з батьком. Янош дуже хотів, щоб діти добре розумілися на його справі й у будь-яку мить могли її продовжити.

Найперше пиво John Gaspar зварили влітку 2014-го, коли вже частково придбали обладнання для виробництва. Це було пиво двох видів – світле та темне.

– Розпочинаючи працювати, ми не мали жодної готової рецептури. Завдяки співвласнику пану Гашпару, який мав налагоджені зв’язки з фахівцями, котрі свого часу брали участь у технологічних процесах на попередньому підприємстві, ми розпочали роботу. Вони також приєдналися до нашого колективу. Пиво створювалося поступово. Почавши фактично «з нуля», протягом трьох років вдосконалювали стиль нашого світлого пива. Спочатку воно мало яскраво виражений солодкий смак, але завдяки удосконаленням на сьогодні він не настільки яскравий. Наразі рецепт цього напою передбачає додавання чотирьох видів солоду та трьох різновидів хмелю. На відміну від світлого, для темного пива самі виготовляємо один з найважливіших інгредієнтів – карамель. Зрештою виходить саме той смак і стиль, над яким ми так довго працювали, – зазначає Янош Шіпош.

Воду для виробництва на підприємстві беруть зі свердловини. На Берегівщині вода «жорстка», має високий вміст солей кальцію, магнію, заліза. Саме тому на підприємстві встановили потужну водоочисну споруду. Вода потрапляє до устаткування пом’якшувальної безперервної дії, очищається через мембральний фільтр, потім потрапляє до резервуару, згодом — на виробництво. Однак тим, у кого поруч з виробничими потужностями є річки, працювати значно простіше, зауважує пивовар. Адже у країнах з давніми пивними традиціями – Чехії, Німеччині – броварні зазвичай будують поблизу річок, звідки й беруть воду, яку попередньо фільтрують на якісному устаткуванні.

Зараз пивоварня випускає десять різновидів пива John Gaspar. У лінійці підприємства є беззаперечні фаворити – світле та темне John Gaspar, а також світле Casting. Останнім часом зріс попит і на ІРА – легкий світлий ель з нотками фруктово-квіткового аромату, а також на світле нефільтроване Marida. У теплий сезон року суттєво зростають продажі вишневого пива King Cherry.

Окрім того, у лінійці є напівтемне Belgian, що має солодово-карамельний смак з вираженою гіркотою, та темне пиво Zorro з солодким кавовим смаком та гіркуватими відтінками. Торік асортимент доповнило Rаkоczi – нове пиво, зварене у чеському стилі.

– Для нас дуже важливо, щоб пиво John Gaspar подобалося любителям цього напою. Звісно, в кожного є власні «фаворити». Я часто відвідую місця, де продається наша продукція, і з задоволенням слухаю враження людей. Скажімо, на Закарпатті найбільш популярні наші світле та Casting. Причому, такому пиву надають перевагу чоловіки. Якщо розглянути Україну загалом, можемо зробити висновок, що вищий попит є на темне пиво. Його більше полюбляють жінки за солодово-карамельний смак. Сезонними фаворитами є також King Cherry (з вишневим присмаком) та ІРА (з нотками фруктово-квіткового аромату). Утім, з продажами зараз все досить непросто. Адже наші конкуренти – це масові виробники, у яких з огляду на великі обсяги реалізації постійно відбуваються якісь акції. Саме вони займають найкращі полиці у великих маркетах та торгових мережах. І якщо ми намагатимемося знижувати ціни до їхнього рівня, то працювати просто не буде сенсу, – вважає співвласник підприємства.

Без ретельного контролю якості доброго пива не звариш

На підприємстві діє власна лабораторія. Лабораторному контролю підлягає весь процес виробництва, починаючи від отримання вхідної сировини до відвантаження готової продукції. Перед початком варіння чергової партії пива фахівці ретельно перевіряють солод, хміль, дріжджі. Показники якості солоду та хмелю ретельно перевіряються при отриманні органолептично, тобто оцінюється зовнішній вигляд, колір, запах, смак. Наприклад, солод не повинен містити пліснявих чи пошкоджених зерен. Обов’язковим етапом є проведення мікроскопічного дослідження дріжджів для підтвердження відсутності сторонньої мікрофлори, яка здатна негативно вплинути на процес бродіння пива.

Після зброджування пива його аналізують на наявність бактерій, зокрема молочнокислих. Кожна партія готової продукції перевіряється як органолептично, так і за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками. Визначається відповідність кольору, карбонізації, кислотності встановленим вимогам ДСТУ 3888. Дистиляційним методом визначається об’ємна частка спирту та масова частка сухих речовин у початковому суслі.

Також вимірюється висота пінки та час її утримування. Якщо нормальний показник висоти пінки становить 20 мм і вище, то у John Gaspar прагнуть, аби пінка була заввишки не менше 40 мм. Вміст спирту для кожного різновиду пива відрізняється та становить 4,5 % і вище. Залежно від тари, різниться і термін зберігання: у ПЕТпляшках пиво зберігається до 60 діб, в скляних – до 90 діб.

Щомісячно підприємство надає готову продукцію для перевірки і підтвердження якості в незалежні державні лабораторії (Держпродспоживслужби та ДУ «ЗО ЦКПХ МОЗ України»).

На підприємстві сертифіковано систему менеджменту безпечності харчових продуктів відповідно до вимог ISO22000:2018.

Повний матеріал читайте в новому номері журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. 

Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в пдф-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info.

Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті