– Історія конкурсу сягає корінням 2002 року, – розповідає Наталія Благополучна. – Рівно 18 років тому ми провели перший конкурс сомельє. 2016 року паралельно запровадили аналогічний захід для кавістів. Оскільки довгий час тривали дискусії щодо цих професій, ми їх розділили. Адже кавіст не виконує ті практичні дії, які входять у компетенцію сомельє.
Конкурс сомельє відбувається згідно з міжнародними стандартами. Щороку роль голови журі виконує іноземний спеціаліст. Цьогоріч це був Рікардо-Фернандес НУНЬЄС, засновник іспанської компанії «Vinos de la Luz». Таким чином організатори роблять акцент на незалежності оцінок журі.
У складі суддів під головуванням Рікардо-Фернандеса Нуньєса були такі спеціалісти галузі:
- Наталія Благополучна – секретар журі, Президент Всеукраїнської асоціації виноробів і сомельє, засновник Першої в Україні Школи сомельє «Майстер-клас»;
- Наталія БУРЛАЧЕНКО – сомельє, бренд-амбасадор ТМ «Vinos de la Luz»;
- Ігор ТЕРЬОХІН – бренд-амбасадор компанії «Винфорт»;
- Олег КРАВЧЕНКО – сомельє, співзасновник «Winbar», «Кращий сомельє України-2011»;
- Єгор БЄЛОВ – сомельє готелю «InterContinental Kyiv», переможець конкурсу «Український сомельє-2018»;
- Богдан ДУКАЛЬ – кавіст, переможець конкурсу «Кращий кавіст України-2019»;
- Дмитро ГУРІНЧИК – національний менеджер Сигарного Будинку «Фортуна»;
- Роман ГАРКУША – бренд-амбасадор «Дім марочних коньяків «Таврія».
Журі оцінювало учасників упродовж кількох турів. Початковий тур – відбір. Претенденти на титул «Кращий сомельє України – 2020» спочатку продемонстрували свої теоретичні знання, відповівши на 60 питань впродовж 1 години. Тобто, для відповіді на одне питання була виділена хвилина. Після цього учасники демонстрували свої вміння на сліпій дегустації. Також, традиційно, у було завдання-сюрприз. Журі щороку дає конкурсантам нове завдання, яке є таємницею до моменту його розголошення. Цьогоріч завдання-сюрприз було таке: перед сомельє була сирна тарілка. Кожен учасник повинен був всліпу описати сир та дібрати до нього вино.
У результаті було вибрано 3 фіналісти,які змагалися між собою 4 грудня 2020 року. У фінальному турі акцент був зроблений на рівні володіння учасників англійською мовою. За словами Наталії Благополучної, мовну майстерність оцінювали, насамперед, іноземні гості. Адже головою журі був іноземець, а в глядацькому залі були гості із Франції та Канади.
Окрім того, фіналісти добирали пару «гастрономія і вино» та «сир і вино», відгадували 6 зразків напоїв «наосліп», добирали пару до сигари та відгадували компоненти коктейлю , з подачею його членам журі, враховуючи їх психологічний «портрет».
– Цього року були дуже сильні учасники. Наприклад, під час підведення підсумків виявилося, що різниця між першим та другим місцем – 0,1 бала. Таке буває вкрай рідко. Тому голова журі вирішив зробити батл між фіналістами, який складався із сліпої дегустації та теоретичної частини. У результаті кращим сомельє було визнано Сергія Гірмана, сомельє ресторану «De Canter», – розповідає Наталія Благополучна.
Загалом, список переможців сомельє такий:
1 місце – Сергій Гірман (сомельє київського ресторану «De Canter»).
2 місце – Гліб Кошелєв (сомельє київської компанії «Вітіс-Груп»).
3 місце – Ольга Гірман (сомельє київського ресторану «Веранда»).
Серед кавістів переможцями стали:
1 місце – Олексій Бондар (кавіст компанії «ТС+»).
2 місце – Валерій Кабанов (кавіст винного магазину «ОКВайн»).
3 місце – Владислав Кушнарьов (кавіст компанії «Фоззі»).
Свою перемогу прокоментував кращий сомельє Сергій Гірман: «Я дуже радий, що після довгого часу, проведеного за книгами й конспектами, мені вдалося перемогти в конкурсі сомельє. Це було не просто, але дуже цікаво. Учасниками конкурсу були сильні сомельє, а особливо моя дружина Ольга. Вона має дуже сильний нюх, так що раніше вгадувала всі сири всліпу, тільки за їх ароматом, не куштуючи на смак. Це просто неймовірно. Гліб Кошелєв – також дуже сильний, харизматичний і досвідчений спеціаліст. Змагатися з такими сомельє – це честь для мене. Один конкурс я виграв. Залишилося виграти ще один конкурс сомельє в Україні. Проте насправді моїх знань ще не достатньо, щоб назвати себе абсолютним чемпіоном. Потрібно багато навчатися, тренуватися, щоб підкорити міжнародні вершини. Дякую організаторам за можливість взяти участь у конкурсі, проведеному в таких складних умовах».
Учасники Фіналів професійних конкурсів отримали цінні подарунки від партнерів – поїздки на двох в сонячний Єгипет, вечерю в ресторані з засновником ТМ «Vinos de la Luz», чудові вина, коньяки України, набори винних бокалів та ін.