Українська пивоварня з чеськими ідеями. Як працює нова класика Закарпаття – броварня Heming
Закарпаття – невеликий затишний регіон на заході України – ще у XVIII столітті вважали столицею пивоваріння. Саме тут, у Мукачеві, в 1701 році відкрилася перша на території сучасної України пивоварня. Заснував її своєю грамотою князь Ференц Ракоці ІІ. Історики констатують, що місто варило пиво й раніше. Так, письмова згадка 1568 року зазначає, що в замку «Паланок» варили пиво для його мешканців.
Йшли часи, змінювались люди, історія, традиції. І якщо ще з десять років тому закарпатські крафтові пивоварні можна було перерахувати на пальцях однієї руки, то сьогодні вже десятки мініброварень та приватних пивоварів стали родзинкою Закарпаття і дивують якісними зразками смачного пива. Про одну з них розповімо далі.
Знайомтесь, це Heming – пивоварня з Мукачева. Всього чотири роки тому власники мали лише ідею та бачення, а за два роки, у червні 2020 року, вони розпочали будівництво унікального місця, де варять поки один сорт пива у двох варіаціях.
– Ідея створення пивоварні чеського лагерного пива на Закарпатті виникла в моїх батька і дядька приблизно 3–4 роки тому. Ми почали шукати кращі технології, кращих виробників обладнання та пивоварів, які змогли б відповідати найвищим стандартам пивоваріння. Оскільки в нашому краї популярне саме чеське пиво, зокрема Pilsner, вирішили обрати саме цю технологію. Бо хто, як не Чехія, є однією з країн, де пивні традиції одні з найдавніших? Так, ми почали співпрацювати з компанією Technoexport a.s. Вони будують пивзаводи різного типу по всьому світу. Завдяки спільним ідеям та тісній співпраці з ними ми почали будувати пивоварню в червні 2020 року. А у червні цього року, незважаючи на війну, складну економічну ситуацію, суворі умови та ризики сьогодення, ми зварили перше пиво, яке нещодавно почали реалізовувати, – розповідає керівник проєкту Heming Іван БАЛОГА.
Кілька років будівництва, відпрацювання процесів, опанування технологічних ланцюгів, навчання персоналу – і ось на Закарпатті вже на повну працює нова пивоварня.
– Використовуємо виключно закордонну сировину. Хміль, дріжджі та солод привозимо з Чехії, тому що завдання пивоварів – варити пиво такої ж високої якості, як і в Чехії. Об’єм місячної варки – близько 90 тонн пива. А загалом обладнання розраховане для варіння більше ніж 1 млн л пива на рік. Тобто щомісяця можемо випускати у світ 90–100 тонн пива, – каже Іван Балога.
Поки що в пивоварні Heming вирішили варити один сорт пива (непастеризований) – лагер 11 фільтрований і нефільтрований. У планах засновників бізнесу – варити ще 3 сорти пива – лагер 10, лагер 12, лагер 13 фільтровані та нефільтровані.
ТЕХНОЛОГІЧНІ МОЖЛИВОСТІ: ПОБУДОВАНО НА ПЕРСПЕКТИВУ
Перед тим, як запустити пивоварню в роботу, команда Heming ретельно вивчала ринок, аналізувала конкурентів та потреби тих, хто цінує хороше пиво.
– Сподіваємося, що наше пиво Heming підкорить вибагливого поціновувача цього напою, і ви разом з нами завжди будете смакувати саме його. Ми зобов’язуємося дотримуватися всіх технологій, складу інгредієнтів і видавати якісне, справжнє натуральне пиво, – зауважує головний пивовар Михайло БАТРИН.
За словами пивовара, тут, у броварні Heming, вони планують варити лише якісні лагери, тож концепція й технологічні можливості закладу орієнтуються саме на цю головну мету.
– Усі інгредієнти для пива привозимо з-за кордону. Маємо власний склад зберігання солоду, солододробилку, з якої завдяки автоматичним шнекам солод подається в бункер на варку, – розповідає пивовар. – Потім подрібнений солод мішається з водою, і отриманий затор перекачується у фільтр-чан, де дрібний солод відділяється від сусла. На наступному етапі сусло кип’ятиться, і в нього додається хміль. Під час кип’ятіння відбувається ізомеризація хмелю, і ми отримуємо охмелене сусло. Перекачуємо його у вірпул, де відбувається коагуляція білків. Після цього освітлене сусло перекачуємо у бродильні ванни, де воно охолоджується і продовжує бродити.
Бродіння пива в броварні відбувається у відкритих бродильних ваннах. Протягом усього періоду кілька разів роблять цукрометричні проби, а далі перекачують пиво в «лежачі» танки, де воно доброджує, охолоджується і дозріває.
– Готове пиво розливаємо в кеги місткістю 30 л, а також у пляшки об’ємом 0,33 та 0,5 л. Лінія за годину може розлити 500 пляшок. Наразі наше пиво можна скуштувати лише в Закарпатті, але паралельно ми працюємо над розширенням мережі збуту пива. Думаю, хороший продукт мають і повинні скуштувати якомога більше людей, – ділиться Іван Балога.
Підтверджувати якість продукту пивоварня має не лише перед своїми клієнтами, а й перед закордонними колегами. Щомісяця впродовж 12 днів на пивоварні перебувають чеські експерти, які контролюють весь процес пивоваріння, а саме – дотримання рецептури й технології. Також заклад співпрацює з чеським ІТ-спеціалістом, який контролює пивоварню на відстані. Якщо виникає якась проблема, чеські партнери одразу допомагають її вирішити.
– Наша головна мета – рівнятися на кращих і самим задавати темп. Тому ми з колегами постійно слідкуємо за тим, щоб якість напою була саме такою, якою вона є на виробничих майданчиках у Чехії, – каже Іван Балога. – Ми бачимо, що стартували успішно. Адже маємо багато позитивних відгуків. Якщо зможемо швидко наситити наш місцевий ринок, то будемо виходити за межі області. В майбутньому плануємо відкрити і свій паб, проте коли вдасться реалізувати цей проєкт у життя, покаже час. Наша пивоварня готова брати участь у різних пивних конкурсах, які будуть у майбутньому в мирній країні. Думаю, ми зможемо себе гідно презентувати, – підсумовує директор пивоварні.
Більше матеріалів читайте у журналі “Напої. Технології та Інновації” у pdf-форматі. Безкоштовно завантажити нове число журналу можна тут.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Все буде Україна!
Читайте також:
У Польщі варять пиво з овочів
ЯК ПРОЧИТАТИ ЕТИКЕТКУ ПИВА?