Степан КУРДОВ, Болградський виноробний завод: «Виготовляємо вина за класичними рецептами, не розбавляючи їх»
ПРаТ «Болградський виноробний завод» – один з найбільших переробних комплексів первинного виноробства в Україні. На цьому підприємстві, розташованому в місті Болград на півдні Одеської області, виготовляють тільки натуральні, якісні вина. Тут підтримують багаті виноробні традиції з 1901 року – з того часу, як у Болграді був створений казенний винний склад.
Очолює ПРаТ «Болградський виноробний завод» (БВЗ) Степан КУРДОВ – винороб з 45-річним стажем, володар численних золотих медалей, котрими як в Україні, так і за кордоном (у Великобританії, Франції,
Німеччині, РФ, Молдові) відзначені Каберне, Кагор, Шардоне та інші вина.
БВЗ ПОВНІСТЮ ЗМІНЮЄ ЕТИКЕТКИ НА СВОЇХ ВИНАХ
«Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації»: Степане Івановичу, ваше підприємство виробляє винні напої з власного винограду. Вистачає виноматеріалу?
Степан Курдов: Цього року ми зібрали відмінний врожай! У нашому розпорядженні залишилося лише три господарства, що вирощують виноград, але заводмає ємності, розраховані на 17 тисяч тонн винограду. Зібрати таку кількість врожаю у своїх господарствах ми не можемо, тому закуповуємо якісний виноматеріал. Наше кредо – не розбавляти вина. Виготовляємо свої напої за класичними рецептами і споживачі вже прекрасно розуміють, які підприємства пропонують хороші вина, а які – ні. Якість нашої продукції підтверджують численні нагороди, отримані на найбільших міжнародних виставках вина і продуктів харчування. У нас працюють дуже досвідчені технологи, фахівці лабораторії з великим стажем роботи. Але, на жаль, наші вина часто плутають з продукцією під маркою «Болград». Тому повністю змінюємо етикетку: на наших напоях написано «ПРаТ «Болградський виноробний завод», м. Болград». Жоден інший виробник непричетний до ПрАТ «БВЗ». Це важливий момент, оскільки останнім часом почастішали випадки контрафакту нашої продукції.
КРИЖАНЕ ВИНО ICE WINE, КАГОР І КОНЬЯК
«Т.І.»: Болградський виноробний завод став першим українським виробником унікального Ice Wine – льодяного вина, яке виготовляється з ягід, заморожених на лозі. З якого сорту винограду його робите?
С.К.: Це справді незвичайне вино виробляємо з Рислінга рейнського, який збираємо у грудні при температурі не нижче -8 °С рано вранці та відразу, ще до світанку, віджимаємо, щоб кристалізований водяний компонент ягід не встиг розтанути. Процес створення цього десертного вина трудомісткий, тільки бродіння триває 4-5 місяців.У результаті Ice Wine має таку ж цукристість, як і мед: починаючи з 46%, потім – 36%, пізніше – 25%, на цій позначці зупиняємо бродіння. У результаті отримуємо показники цукру у напої 8-10,5%, а міцність – 12%. Для українських споживачів залишаємо тільки 8,5% міцності: менше можна, вище – ні.Фактично наш напівсолодкий Ice Wine, який ми робимо за технологією знаменитих вин Канади та Німеччини, буде готовий тільки на початку літа. Після бродіння, яке завершується в травні, знімаємо осад, обробляємо напій холодом, не використовуючи при цьому вторинний холод. Реалізуємо це унікальне вино по 350 грн за пляшку.
«Т.І.»: А кагор виготовляєте?
С.К.: Зараз не виготовляємо, але продовжуємо потроху розливати наш кагор 2007 року, зроблений з європейських сортів винограду Каберне Совіньйон. Наш кагор відрізняється оксамитовим, гармонійним смаком з тонким букетом чорносливу, вишні та шоколаду.
«Т.І.»: Плануєте виготовляти коньяк?
С.К.: Зараз готуємо власний коньячний виноматеріал. Паралельно оформлюємо всю необхідну документацію. І вже через кілька років будемо випускати цей напій. У нас є хороші бочки: не обов’язково ви- тримувати коньяк три роки, можна і два – за прискореною технологією.
ПРО ЦІНОВУ ПОЛІТИКУ НА ВИНОМАТЕРІАЛИ ТА ВЛАСНУ ЛОГІСТИКУ
«Т.І.»: Степану Івановичу, ви обіймаєте посаду голови правління ПрАТ «Болградський виноробний завод» з 2011 року. Як оцінюєте ситуацію, в галузі стало важче працювати?
С.К.: Звичайно! Якщо раніше ми відвантажували 10 тисяч тонн виноматеріалу щосезону (а одного року навіть поставили рекорд – 30 тисяч тонн), то зараз такими продажами похвалитися не можемо. Коли я приїхав у Болград, на двох заводах тут переробляли 12 тисяч тонн винограду, а зараз – всього 2-3 тисячі тонни.
«Т.І.»: Ви задоволені цінами на виноматеріал?
С.К.: Необхідна зважена цінова політика. На жаль, чиновники зрівняли Каберне, Мерло, Сапераві, Бастардо та інші червоні вина в ціні, а так бути не може. Така ж ситуація і з білими винами, але однаково оцінювати, скажімо, Шардоне та Мускат – неприпустимо.
«Т.І.»: Куди зараз продаєте свою продукцію?
С.К.: Найвіддаленіший пункт призначення – Китай. На прохання замовників поміняємо пробки на гвинтові, зараз для цього шукаємо нове обладнання. Великі партії нашої продукції продаємо в Тирасполь, на винно-коньячний завод «Квінт». Наші партнери реалізують його на західні та східні ринки. У молдован немає у достатній кількості ні Мерло, ні Каберне, ні Сапераві: площ під сортами для виробництва білих вин у них до-
статньо, але вони хочуть червоних і в Україні.
«Т.І.»: За якими послугами до вас можуть звертатися інші підприємства?
С.К.: Серед завдань БВЗ – переробка винограду та виготовлення високоякісних виноматеріалів під конкретного замовника. Маємо лінією розливу пляшкового вина, що дозволяє розливати тихі вина. Щоб організувати безперебійні поставки, розробили власну систему логістики. Завдяки їй доставка продукції здійснюється у найкоротші терміни з мінімальними витратами. Нам вдалося вибудувати розгалужену мережу філій у ключових містах країни. Ми пишаємося багаторічними діловими зв’язками з нашими партнерами.
Стаття опублікована у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.
Оформити передплату журналу «Напої. Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net
Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.