ВИНО ЯК РОДИННА СПРАВА: ІСТОРІЯ ВИНОРОБСТВА П’ЯТИ ПОКОЛІНЬ СІМ’Ї ШОШ
Роман ГОБАН, Закарпаття: «Столові сорти винограду – це розмаїття варіацій і можливостей в Україні»
Виноробство та виноградарство в Україні розвивалося споконвіку. Досі навіть попри непрості для галузі останні кілька років чимало господарств продовжує розвивати справу, пропонуючи ринку і гідні вина із якісного винограду, і смачний столовий виноград. Утім, у сучасному виноградарстві та виноробстві важливо не стільки дотримуватися традицій, скільки працювати за сучасними технологіями. І пам’ятати, що мистецтво вирощувати та переробляти виноград – це, насамперед, творчість.
Про стан виноробства й виноградарства на Закарпатті в нинішніх умовах говорили 15–16 грудня 2022 року в Ужгороді. Там, у приміщенні Закарпатської обласної філармонії, відбулася потужна для виноробної галузі країни подія – IV Міжнародна Благодійна науково-практична конференція «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації». Зокрема, про те, як вирощувати столовий виноград на Закарпатті в екстремальних умовах і задовольняти потреби вибагливих споживачів розповів Роман ГОБАН, виноградар та винороб із Хустського району на Закарпатті, що кілька років поспіль виготовляє плодово-ягідні вина, які мають уже неабияку популярність серед споживачів.
Винороб вирощує понад 70 сортів столового винограду, а також фрукти у власному саду, загальна площа якого – приблизно 2 гектари. Розташовані сад і виноградник у Хустському районі на Закарпатті. За словами Романа Гобана, Хуст та околиці регіону не є серед виноробів цієї місцевості сприятливим місцем для вирощування лози та ягід. Найближчі виноградники розташовані на відстані близько 20 км від с. Липецька Поляна, але садівнику вдається навіть у таких умовах успішно вирощувати столові сорти винограду.
– У Хусті вологий континентальний клімат. Середньорічна температура становить +9,2 °C. Найвища середня температура у липні – +20,1 °C. Виноградарство, хоча й один із найпопулярніших напрямків садівництва в усьому світі, але в кожній з країн має багато викликів. Якщо говорити про столове виноградарство, то в Україні, зокрема, через помірний клімат, виникає проблема підмерзання та пошкодження кущів внаслідок значного зниження температури взимку. Саме тому селекціонери, створюючи нові сорти і форми, намагаються покращити показники не лише врожайності, ранньостиглості, стійкості до хвороб, але й морозовитривалості та зимостійкості, – розповідає садівник. – У галузі виноробства я працюю вже приблизно 5–6 років, але ситуацію на ринку та серед колег вивчаю й моніторю давно. Так, за останні 20 років валове виробництво винограду в українських господарствах скоротилося майже вдвічі, тоді як його імпорт суттєво зріс, – розповідає виноградар. – Вдумайтеся, майже 30 років тому загальні площі насаджень винограду в нашій країні сягали 175,5 тис. гектарів. Нині ж вони зменшилися до критичного рівня – 39,9 тис. гектарів. Не тішить і врожайність кущів: середня врожайність виноградників по Україні – 11,5 тонни з гектара. Наші закордонні колеги можуть збирати в кілька разів більший врожай.
Роман Гобан заважує, якщо ще технічне виноградарство «має шанс на життя», бо виноград можна переробляти, та й зберігати у простіших умовах, а не спеціальних холодильниках, то столове виноградарство перебуває в перманентно складній ситуації.
– Виноградна справа досить перспективна не лише з погляду збору врожаю. Адже переробляти можна всю сировину, практично без залишків: лозу – на брикети, кісточки – на олію, а самі ягоди – на вина і не тільки. Та разом з тим, ми маємо дбати і про селекційне розмаїття та якість продукту, який ми пропонуємо кінцевому споживачеві. Селекційні тенденції зараз тяжіють до незвичайної форми ягід, до безнасінневих ягід і до фруктів та ягід незвичайних смаків. Споживач хоче, щоб виноград на полицях магазинів був смачний, гарний на вигляд, як належить упакований та привабливий.
СЕЛЕКЦІЯ ТА БЕЗПЕКА: ЯК НЕ ЛИШИТИСЯ БЕЗ ВРОЖАЮ І ГРОШЕЙ
Основні ознаки селекційного інтересу виробників столового винограду – безнасіннєвість, великоплідність, великоягідність та незвичайний смак, наприклад, ноти тропічних фруктів, свіжого яблука, лічі, вишні, полуниці.
Роман Гобан відзначає один із безнасінних сортів винограду, ARRA 15, відомий як Арарат. Він був виведений кілька років тому, а нині використовується для забезпечення гену безнасінників, бо має високу врожайність та стійкість до хвороб.
– Ще один відомий та популярний серед виноградарів сорт винограду – Сапфір або Аватар. Це ліцензійний безнасіннєвий сорт винограду з оригінальною формою ягоди, селекції IFG (International Fruit Genetics), Каліфорнія, Six. Термін дозрівання – ранньосередній (третя декада-кінець серпня). Грона середні, циліндроконічні, середньої щільності.
Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
Навіть калинове!.. На Закарпатті виготовляють оригінальні плодово-ягідні вина Hoban Wine