Українська компанія у вишиванках рік у рік презентує свою продукцію на європейській виставці
Результати круглого столу «Підсумки садівничого сезону 2020 року»
У рамках конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» було проведено круглий стіл «Підсумки садівничого сезону 2020 року», модератором якого був голова правління Асоціації «Укрсадпром» Олександр Матвієць. Круглий стіл був присвячений підведенням підсумків садівничого сезону 2020, обговоренню питань державної підтримки галузі, а також основних проблем садівництва із пропозиціями шляхів їх вирішення.
В обговоренні взяли учать і керівники садівничих господарств, і представники державної влади, і науковці: Василь Козак, голова Наглядової ради Асоціації “Укрсадпром”, Максим Бортник, директор департаменту садівництва групи компаній «ВІТАГРО», Олена Пастух, голова ФГ «Перлина Поділля», Анатолій Семенюк, генеральний директор Корпорації «Вінницясадвинпром», Віктор Дитинко, представник ТОВ «Долина агро», Михайдо Фединець, представник ФГ «Надія сад», Олександр Ярещенко, представник Інституту садівництва НААН України. Приєднався до обговорення й Тарас Мельник, головний агроном ФГ «ГАДЗ».
На круглому столі було обговорено низку таких питань:
1. Садівництво в контексті розвитку сільських територій. Соціальна значимість галузі:
– традиційна галузь в Україні;
– різноманітність видів, культур, сортів адаптованих для всіх ґрунтово-кліматичних зон України;
– працевлаштування сільських жителів;
– створення кооперативів;
– надходження в місцеві бюджети.
2. Технологічність галузі, інновації:
– значна капіталоємність створення насаджень;
– науковоємність технологій створення та вирощування;
– біотехнології при вирощуванні садивного матеріалу;
– актуальність наукових розробок для виробників;
– підготовка висококваліфікованих кадрів: агрономи-садівники;
– різноманіття продуктів переробки плодів та ягід.
3. Державна підтримка розвитку галузі:
– сприяння в реалізації продукції, зокрема, експорту;
– часткове відшкодування вартості: придбаного садивного матеріалу, спорудження шпалери та встановлення СКЗ, нове будівництво та реконструкція холодильників, цехів первинної переробки, об’єктів із заморожування плодів та ягід; придбані лінії товарної обробки плодів та ягід, автоматизовані лінії з висушування, лінії з переробки власно вирощених плодів на соки, пюре; придбані техніку та обладнання для технологічних операцій;
– агрострахування врожаю та насаджень;
– кредитні ресурси;
– податкове навантаження.
Олександр Матвієць проаналізував урожайність сезону 2020. Він відмітив, що справді якісний урожай цьогоріч зібрала незначна кількість господарств. Головні причини цього – погодні фактори (заморозки, посуха тощо), економічні проблеми, пов’язані з необхідністю збільшення витрат на засоби захисту рослин, відсутністю коштів, спрямованих на модернізацію виробництва, будівництво зрошувальних систем, протиградового покриття, а також відсутність повноцінної державної підтримки агрострахування і кредитування.
Тарас Мельник, головний агроном ФГ «ГАДЗ», підкреслив, що комунікація між садоводами, менеджерами, агрономічними службами різних компаній вже почалася. Всі чітко розуміють, що не є один одному конкурентами. Адже всі разом розвивають українське садівництво.
Експерти, що взяли участь в обговоренні, відзначили, що основними проблемами садівників є:
– відсутність якісних потужностей зі зберігання продукції;
– створення умов для інвестицій та довіри до країни;
– неідеальна законодавча база.
Спікери також наголосили на важливості кооперації як рушії в розвитку садівничої галузі й виходу її на міжнародний ринок.
У результаті обговорення було вказано, що ключову роль в розвитку садівництва відіграє державна підтримка, а саме – податкове законодавство, яке потребує змін, кредитні ресурси, допомога держави в експорті продукції.