Українська компанія у вишиванках рік у рік презентує свою продукцію на європейській виставці
Рада пропонує дозволити домашнє виготовлення міцних алкогольних напоїв
Відповідно до діючого законодавства України виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення підлягають штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Зазначена норма закріплена у статті 176 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Наразі депутати ВР пропонують її скасувати. Про це повідомляє agronews.ua.
В опублікованій Пояснювальній записці до проєкту Закону України від 24.09.2020 № 4153 зазначається, що стаття з’явилась у КУпАП ще у 1987 році за часів “радянської боротьби з п’янством та алкоголізмом, викоренення самогоноваріння”. У 1990 році так званий “Сухий закон” було офіційно скасовано у зв’язку із повним провалом антиалкогольної кампанії. У свою чергу, заборонна норма щодо самогоноваріння лишилась.
Як показує статистика, стаття 176 КУпАП є неефективною, особливо з урахуванням розміру санкції – від 51 до 170 гривень. За даними Державної судової адміністрації у 2018 році у судах розглянули лише 197 справ про адміністративні порушення, пов’язані із самогоноварінням, на 80 осіб було накладено адміністративні стягнення, йдеться у записці.
На сьогоднішній день, по даному питанню не повинна встановлюватись відповідальність, якщо людина, виключно для власного споживання, виготовляє з продуктів своєї праці міцні алкогольні напої, то це її природнє право, яке не може бути обмежене державою. Кожна людина має право користуватись плодами своєї праці для задоволення власних потреб.
Також, дана стаття підлягає скасуванню оскільки норма статті носить дискримінаційний характер по відношенню саме до самогону домашнього виготовлення, оскільки виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок в домашніх умовах для власного споживання не тягне за собою відповідальності та не підпадає під дію Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”.
Крім того, неефективною в контексті запропонованих змін видається стаття 177 КУпАП, що передбачає накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення. З огляду на передбачену санкцію у вигляді штрафу в розмірі від 17 до 85 гривень, а також у зв’язку із труднощами у доведені наявності складу правопорушення (факту придбання самогону), пропонується виключити зазначене положення.
Тож, у разі, якщо депутати Верховної Ради проголосують за прийняття нового закону, виготовлення міцних алкогольних напоїв для домашнього вжитку буде легалізовано.