«ОЛПОЛ»: 20 років поступу та нових досягнень

 «ОЛПОЛ»: 20 років поступу та нових досягнень

Бочки від компанії «ОЛПОЛ» для витримки вина і міцних напоїв впевнено перебувають у топі впродовж десятиріч

У будь-якій бізнесовій сфері досягти сталого успіху вдається лише коли якість продукції чи послуг залишається беззаперечно високою. Саме тому тривала історія компанії «ОЛПОЛ» з Івано-Франківщини незмінно пов’язана з бажанням підприємців прямувати до щоразу вищих показників якості. Цьогоріч у ТзОВ «ОЛПОЛ» відзначають двадцятиріччя діяльності. Саме у 2004-му на підприємстві, створеному на базі бондарного цеху Солотвинського лісокомбінату, виготовили першу бочку для витримки напоїв.

Про становлення, розвиток та сьогодення бондарної компанії читачам нашого журналу розповів один із засновників підприємства Ярема ПОВОРОЗНИК.

ФРАНЦУЗЬКИЙ ДОСВІД ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО ПІДПРИЄМСТВА

ТзОВ «ОЛПОЛ» заснували дещо раніше – у 2002-му. Тоді Ярема Поворозник разом із французом Паскалем Ріндером зареєстрували нове підприємство. Пріоритетним видом діяльності обрали виробництво бочок для витримки вин, коньяку, віскі. Мали на меті активно застосовувати в роботі досвід та традиції французьких бондарів.

На той час Ярема Поворозник уже мав значний досвід роботи в обраній сфері, адже з 1982 року працював у бондарному цеху тутешнього лісокомбінату, де виготовляли бочки для зберігання жиру та фруктових пюре на харчових комбінатах. А завдяки партнеру з Франції на молодому підприємстві розпочали втілювати досвід французьких бондарів.

– Перед тим, як розпочати виробництво, наші майстри вирушили до Франції та пройшли навчання на провідних бондарних підприємствах. Бондарі з України отримали ґрунтовні знання та навички, вивчили технологію виготовлення бочок відповідно до вимог сучасного виноробства. Коли ж увесь технологічний процес на нашому виробництві зрештою було налагоджено, у травні 2004 року зробили першу бочку типу «Бургонь» місткістю 228 літрів – за французькою технологією, – розповідає Ярема Поворозник.

Поступово на підприємстві налагодили виробництво бочок різної місткості – на 57, 114, 225, 370 літрів. Вироби таких об’ємів в основному спрямовували на експорт. Натомість для потреб українських виробників напоїв «ОЛПОЛ» запропонував місткості на 5, 10, 25, 35 літрів.

Наразі на підприємстві у рік виготовляють близько 4 тис. бочок місткістю від 5 до 400 літрів. Більшість з них – близько 93 % – спрямовують на експорт. Українські бочки продають до Франції, Польщі, США, Молдови. З окремими закордонними клієнтами плідна співпраця триває дуже довго.

– Попри те, що вироби в основному відправляємо на експорт, багато українських виробників також купують бочки нашого виробництва. Скажімо, з компанією «П’яна вишня» працюємо вже близько десяти років. Наші бочки є в Narovylo Winery, «Родинній виноробні Зелениці», Leleka Wines, Villa Tinta, виноробні «Одесос», «Винному домі Гігінеішвілі» та в інших виробників вина. Зараз крафтові винороби роблять значно більше сухих вин, ніж раніше, і витримують їх у бочках. До того ж вони прагнуть презентувати свої напої на виставках та дегустаціях, вигравати призові місця. А для цього важливо витримувати вина в хороших бочках, – зауважує засновник підприємства.

ДОБРА ДЕРЕВИНА ДЛЯ ДОБРИХ БОЧОК

Визнана висока якість бочок від «ОЛПОЛ» – результат поєднання багатьох факторів. Один з найважливіших – висококласна сировина для їхнього виробництва. Основний різновид сировини – дуб черещатий (querqus robur), а також дуб скельний (querqus petraea) – з України і під ексклюзивні замовлення імпортують з Франції. На підприємстві також використовують американський білий дуб (querqus alba). До деревини є чіткі вимоги: дуб повинен бути віком 80–100 років, з діаметром стовбура не менше як 40 сантиметрів. В Україні підприємці купують дуби лише в тих регіонах, деревина з яких має потрібні параметри, зокрема – під час витримки дає яскравий карамельний та ванільний смак та оптимально насичує напої дубильними речовинами. Саме такі дерева ростуть на Волині, Рівненщині, Прикарпатті, Закарпатті, Буковині.

Самостійно на підприємстві виготовляють близько 20 % клепки від загальних обсягів – в основному з деревини, що росте на Прикарпатті. Решту купують у вигляді клепки, оскільки доставляти необроблену деревину здалеку підприємству невигідно.

У процесі виготовлення клепки колоди розколюють, щоб зберегти довгі дубові волокна. Завдяки цьому майбутні бочки залишатимуться непроникними. Перед тим, як потрапити безпосередньо у виробничий процес, дубова клепка близько двох років витримується на відкритому повітрі. За цей час під впливом опадів та свіжого повітря деревина досягає потрібної кондиції: втрачає терпкі таніни та набуває максимального потенціалу смаків і ароматів.

У виробництві бочок для витримки вин використовується деревина з меншим приростом річних кілець та природним дозріванням не менше як 2 роки. Натомість місткості для витримування міцних напоїв роблять з дубів з більшим приростом річних кілець і природним дозріванням .

Важливий аспект виробництва – випалювання, від ступеня якого залежить, якими смаками та ароматами бочка насичуватиме напої згодом. На підприємстві практикують 18 різних ступенів випалювання, з них: легкий, середній, середній плюс, сильний та «шкіра крокодила». Залежно від ступеня випалювання напої набувають аромату ванілі, карамелі, рум’яної хлібної скоринки, підсмаженої кави.

ЗАКОРДОННІ ЗАМОВНИКИ ЦІНУЮТЬ АЛЬТЕРНАТИВУ

ТзОВ «ОЛПОЛ» виготовляє також альтернативну продукцію – дубові чипси, кубики, клепку для витримки в місткостях з нержавійки. Щороку на підприємстві роблять біля 100 тонн дубових чипсів, і об’єми постійно зростають.

– Альтернативу застосовують під час виробництва вин, міцних напоїв і навіть у первинному виноробстві – під час бродіння сусла. Вона має властивості антиоксиданту, надає напоям яскравого кольору, смаку та аромату, насичує їх танінами. Ці продукти дуже популярні за кордоном, тим паче що тамтешнє галузеве законодавство дозволяє використовувати їх як у виноробстві, так і в виготовленні міцних напоїв. Тому за кордон експортуємо досить великі обсяги альтернативи: до Франції відправляємо її десятками тонн, – розказує співвласник ТзОВ «ОЛПОЛ».

Ще один вид діяльності підприємства – ремонт та відновлення бочок. Чималу їх кількість на реновацію доставляють з Франції, оскільки тамтешнім виноробам фінансово вигідніше відправити бочки в Україну, аніж відновлювати їх у місцевих майстрів.

– За рік ремонтуємо 2–3 тисячі бочок. Також проводимо реновацію дубових місткостей як від «ОЛПОЛ», так і від інших виробників. Якщо бочка відпрацювала три цикли витримування вина, у ній може залишатися винний камінь, а стінки на кілька міліметрів просочуються вином. Майстри знімають просякнутий напоєм шар, знову випалюють всередині. Після цього бочка ще може повноцінно працювати два цикли, а якщо йдеться про витримку міцних напоїв, то й довше. Взагалі ж бочку можна використовувати навіть 50 і більше років, все залежить, як саме і для чого. Свого часу від заводу Hennessy ми ремонтували дубові місткості, до яких напій вперше заливали у 1961 році. Після реновації ці бочки знову працюють, облагороджуючи напої, – розповідає Ярема Поворозник.

Зазвичай бочки, які відпрацювали кілька циклів у виноробстві, далі використовують для витримки міцних напоїв.

ПРАЦЮЮТЬ ЗАДЛЯ РОЗВИТКУ І ПЕРЕМОГИ

Бочки від «ОЛПОЛ» не потребують додаткової підготовки перед використанням. Протягом двох років попереднього витримування на повітрі деревина набуває потрібної кондиції. Клієнтам, які придбали бочки, рекомендують на добу залити до них воду, після чого наповнювати місткості напоєм для тривалого витримування. Саме так радять робити французькі майстри.

Догляд за виробами простий. Якщо після завершення циклу до бочки знову не заливають напій, її бажано обробити піросульфітом калію, а перед наступним використанням – ретельно помити

У бочках від ТзОВ «ОЛПОЛ» витримують як червоні, так і білі вина. Завдяки витримці червоні набувають гранатового відтінку, яскравого аромату та пряного післясмаку. За численними відгуками клієнтів, найкращі результати вдається отримати, витримуючи вина з червоних сортів Піно Нуар, Одеський чорний, Каберне Совіньйон, Мерло, Сапераві, Каберне Фран, а також білих Шардоне, Рислінг, Сухолиманський білий.

Про те, щоб клієнт зрештою отримав продукцію максимально високої якості, в «ОЛПОЛ» дбають не лише на всіх етапах виробництва, а й під час транспортування. Кожну бочку ретельно обклеюють захисною плівкою та доставляють фурами з перевіреними роками перевізниками.

Щоправда, на чітко вибудувану логістику вплинули непрості воєнні часи. Через блокування польського кордону дуже зросли черги й на митницях, що на кордонах з іншими країнами. Відтак швидкість доставлення готової продукції до Європи суттєво знизилася.

На підприємстві роблять усе для того, щоб забезпечити стабільність виробничого процесу в умовах війни. Найбільше занепокоєння пов’язане з потребою зберегти штат майстрів-професіоналів. Бондар – не надто поширена професія, і в Україні таких майстрів зараз не готують. На підприємстві розв’язують цю проблему, навчаючи бондарної справи верстатників, котрі закінчили деревообробне училище. Ази професії вони осягають близько року, ще протягом 2–3 років напрацьовують необхідний досвід. До слова, бондарі на підприємстві отримують гідну зарплатню – 30–40 тисяч гривень.

– Наш пріоритет – незмінно висока якість продукції. Саме завдяки цьому ми здобули визнання, напрацювали клієнтську базу й отримуємо багато схвальних відгуків. Крафтовики хвалять бочки від «ОЛПОЛ» на своїх сторінках у соцмережах, і це – чудова реклама. Зараз працюємо над тим, щоб поліпшити умови праці. Купуємо нове обладнання, з допомогою якого ще більше вдосконалимо якість продукції. Щороку на підприємство приїжджають бондарі з Франції та проводять майстер-класи для наших майстрів. Бо щоб конкурувати з іншими виробниками, розвиватися потрібно постійно. Водночас ми допомагаємо війську чим можемо. Колектив донатить на ЗСУ 10 % від зарплатні, постійно купуємо дрони, інші важливі для бійців речі. Нам усім потрібна перемога, бо вона – запорука майбутнього України, – каже Ярема Поворозник.

Контакти:

ТОВ «ОЛПОЛ»

77701, м. Богородчани, вул. Шевченка, 114, Івано-Франківська обл.,

+38 0347 12 12 64, +38 067 342 33 67

info@olpol.net, olpol-buh@ukr.net,

www.olpol.net

Більше читайте в новому номері журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.

Щоб придбати друкований випуск або передплатити журнал на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті