Найкращі вина обрали на дегустаційному конкурсі “Червене вино 2025” в Ужгороді

 Найкращі вина обрали на дегустаційному конкурсі “Червене вино 2025” в Ужгороді

11–12 січня відбувся дегустаційний винний конкурс «Червене вино 2025», що об’єднав найкращих виноробів Закарпаття. Конкурс провела Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття в партнерстві з Мукачівською міською радою. Цього року конкурс перевершив очікування: 37 майстрів виноробства з різних куточків регіону представили 152 зразки вина та дистиляту. Усі вони пройшли ретельну оцінку за міжнародними стандартами. За результати конкурсу в Ужгороді відбулася дегустація вин переможців. За словами співорганізатора Олександра Гарновдія, конкурс виноробів проводять для збереження традицій виноробства та покращення і розвитку галузі на Закарпатті. Журнал «Напої. Технології та Інновації» є інформаційним партнером конкурсу.

Кілька днів тому в Закарпатському обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая відбулося підведення підсумків і дегустація вин переможців конкурсу «Червене вино 2025».

У 2021 році, вперше в Закарпатті, та й в Україні, була створена громадська спілка «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття», учасниками якої стали громадські організації регіону.

«Одним із викликів для членів спілки стало створення регіональної дегустаційної комісії, основним завданням якої стала перевірка якості вин, що об’єднують виноробів, виноградарів та виробників дистилятів. Також серед завдань спілчан – спільні дії щодо законодавчих ініціатив, які сприяють розвитку, легалізації та захисту зазначених галузей. За минулі два – три роки у законодавстві відбулися позитивні зміни, нам стало простіше працювати. У 2024 році команда вибудувала плідну співпрацю з міжнародними організаціями FAO (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) та IPRSA (проєкт ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства»). Під час роботи з даними організаціями вдалося взяти участь у багатьох грантових програмах. Сьогодні це вже третій тур грантової програми FAO, де винороби Закарпаття беруть участь. Ще одна перемога Асоціації у 2024 році: відкриття в регіоні сучасної лабораторії із визначення якості напоїв, – говорить голова ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр ГАРНОВДІЙ. –    Далі було проведення дегустаційного конкурсу «Червене вино». Це не просто конкурс, а справжнє свято традицій, майстерності та любові до виноробства, що нагадує, наскільки багатий наш край на талановитих виробників і неперевершені смаки. Робота над підвищенням якості вин – головна складова нашої стратегії розвитку. Якість має підвищуватися завдяки вдосконаленню матеріально-технічної бази та впровадженню сучасних технологій. Все це органічно формує зміст нашого географічного зазначення Вин Срібної Землі», – розповідає голова ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр ГАРНОВДІЙ.

 «У світі дуже багато чудових винних регіонів. Закарпаття – це перлина, яка наповнена теплою та позитивною енергетикою. Вже маю два роки гарного досвіду із виноробами Вин Срібної Землі. Хочу презентувати нашу концепцію, яку назвали «Винні діалоги» Вин Срібної Землі – відкрита система до якої всі йшли б шляхом закоханості у наше вино. Адже маємо не достатньо інформації для професіоналів про місцеві виноградики. На Закарпатті унікальні умови для виноробства, які ми вже досліджували. Тут дуже цікавий сортовий склад виноградників, аніж на іншій території України. Такі умови надихнули нас наполегливо працювати. Сьогодні Вина Срібної Землі – це 17 ліцензованих виноробень.  Також, в рамках нашої концепції, пропоную проводити пленери художників на виноградниках. Хочу, аби на наступному винному конкурсі «Червене вино» була представлена перша виставка картин, які написані на виноградниках вашого регіону», – ділиться Оксана Ткаченко, професор Одеського національного технологічного університету, завідувач кафедри технології вина та сенсорного аналізу, доктор технічних наук, експерт FAO.

Як говорить Наталія Каменєва, професор Одеського національного технологічного університету кафедри технології вина та сенсорного аналізу, доктор сільськогосподарських наук, в цьому році дещо піднявся рівень вин, представлених на конкурс. Якщо в червні було подано 118 зразків вина, то сьогодні маємо 152 зразки для дегустації. На заході оцінювали такі категорії вин: ігристе, біле сухе (напівсухе), біле солодке (напівсолодке), червоне сухе (напівсухе), червоне солодке (напівсолодке). Також, вперше на конкурсі, в окрему категорію для оцінювання виділили: десертні вина, сидри та фруктові дистиляти. До речі, дистиляти, каже Наталія Каменева, були на дуже високому рівні:

«Цьогоріч участь у винному конкурсі взяли 37 виробників з різних куточків Закарпаття, та сподіваємося, що наступного разу у конкурсі буде брати участь ще більше виноробів».

Конкурс відбувся відповідно до Правил міжнародних конкурсів, які розробила OIV. На заході використовували спеціалізовану дегустаційну програму GustosLife, побудовану на технології блокчейн. Дегустаційна комісія у складі висококваліфікованих експертів була розділена на дві частини: перша оцінювала білі вина, друга – червоні вина.

У 2024 році намагаємося розвивати експертів всередині вас, і тому ми проводили навчання відповідно до міжнародних вимог та створили дегустаційну комісію Асоціації Вин Срібної Землі. Тож у 2025 році серед членів комісії були стажисти, які поступово набувають навичок правильної дегустації. Надіємося, що у майбутньому ми досягнемо рівня європейської наукової спільноти, аби разом удосконалювати вина.

Винний конкурс «Червене вино 2025» виявив такі результати: серед виноробів 30 зразків вин та дистилятів здобули «Золото», понад 50 зразків вин та наливок отримали «Срібло», понад 40 – отримали «Бронзу».

Іван Бачурін, голова Асоціації сомельє України, зазначив:

«Я був керівником комісії з оцінювання білих вин. Безумовно, всі вина мають свій стиль та впізнаваність. Крім того, підтримую ініціативу з розвитку міцного алкоголю, дистилятів фруктового походження. Також приємно те, що комісія у нас була інтернаціональна. Рекомендую місцевим фахівцям попрацювати над іміджем Вин Срібної Землі, щоб про ці вина дізнавалися більше людей та частіше їх обирали».

Вже не вперше судить винний конкурс кваліфікований експерт, винний журналіст з Угорщини Золтан Беняк:

«Хочу дуже подякувати за участь у цьому оригінальному конкурсі. Для мене це теж є навчання і наука. Бачу, що протягом останніх п’яти років якість вина в Закарпатті розвивається. Більшість вин, які були п’ять років тому із технічними проблемами та були не такі якісні, зараз теж були представлені й гарно здивували, вийшло багато хороших вин, які набагато професійніше вироблені, без технічних помилок. Бачу великий розвиток у тому, що українські винороби бажають якісного вина, і знають, що воно буде професійно оцінене. Наступний крок у виноробів для покращення результату – вивчення смаків та органолептичних показників вина.  Адже, тільки методом дегустації багатьох видів вина можна розрізняти органолептичні плюси та мінуси. Тут дуже багатий і барвистий край. Бажаю виноробам хороших вин, процвітання та частіше зустрічатися і проводити такі заходи».

Винороб Іван Паук виготовляє вина з білого та червоного винограду європейських та місцевих сортів. За результатами конкурсу «Червене вино 2025» продукція цього виробника отримала найбільшу кількість нагород. У своєму вітальному слові Іван Паук зауважив, що вирощування винограду та його переробка  – це не бізнес, а спосіб життя та фанатизм, який необхідний у цій справі. Певні здобутки уже маємо та попереду ще довгий шлях. Ми перше покоління, яке почало відновлювати винну культуру в Україні.

Презентація вин від переможців Дегустаційного конкурсу «Червено вино» не випадково відбулася в приміщенні Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая. Адже вино і мистецтво органічно поєднуються.

 «Я, як художник, займаюся приватним виноробством лише для сім’ї та друзів. Оскільки мій дід і прадід займалися цією справою, то мені перейшла вся винна атрибутика. От і вирішив створити музей старовинних речей у своєму будинку у м. Ужгород. Дуже хотілося б відродити на Закарпатті культуру винопиття, – адже це завжди було особливістю нашого краю. Наші предки пили вино смакуючи, спілкуючись, радіючи життю. Також підтримую ідею Оксани Ткаченко, аби провести пленер художників на виноградниках. Адже, якщо ці речі об’єднати, то виходить гарна  творча «дитина» – вино і мистецтво», – говорить Борис Кузьма, голова спілки художників Закарпаття.

З результатами дегустаційного конкурсу «Червене вино 2024» можна ознайомитися за посиланням.

Читайте також: Компанія HOBRA Školník: професіонали у сфері фільтрації

А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.

Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно. 

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Передплата триває!

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті