Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
На Тернопільщині у виноробні «Галицькі пагорби» збирають технічний виноград
На півдні Тернопільщини, у Чорткові, виноробня «Галицькі пагорби» вирощує 0,5 га технічних сортів винограду і готує ще 5 га землі для розширення насаджень. Середина серпня ознаменувалася достиганням кількох сортів. Ще кілька сортів от-от достигнуть. Детальніше про особливості виноградарства та виноробства та Тернопільщині журналу «Напої. Т. І.» розповів засновник бізнесу Сергій Стельмащук.
На час розмови (16 серпня) Сергій Стельмащук збирав урожай Цитронного Магарача, Мускаріса, Йоханітера. Окрім того, ростуть на його плантації і Дублянський, Мостиський. Усі перелічені сорти добре почуваються в умовах півдня Тернопільщини. Трішки вимогливіший до догляду – Цитронний Магарача.
– У нас – зона укривного виноградарства. Багато зусиль займає вкрити всі кущі, а потім розкрити їх. Вважаю, якщо якісно виконувати всі агротехнічні роботи, можна убезпечити насадження від багатьох проблем. Зараз зелені операції займають більшість часу з догляду за виноградником. Крім того, у нас випадає багато опадів, і тому добре росте бур’ян. Доводиться просапувати виноград орієнтовно 6 разів на сезон. Обов’язкові операції – видалення пасинків, проріджування грон, видалення зайвих пагонів тощо. Якщо все якісно зробити, то можна обійтися 1–2 профілактичними обробками лози за сезон. Зважаючи на такий об’єм роботи, собівартість вирощування винограду в нашому регіоні вдвічі вища, ніж на Одещині, – каже Сергій Стельмащук.
Ще один напрямок роботи виноградаря з Тернопільщини – пошук аборигенних сортів. Сергій Стельмащук часто подорожує, шукаючи аборигенні сорти, придатні для вирощування та розмножування на Тернопільщині.
– Наш регіон має очевидні переваги – холодні ночі, завдяки яким у ягодах накопичується достатньо цукрів і зберігається натуральна кислотність. В Одесі чи в Херсоні цукор набирається, а кислота дуже швидко втрачається через недостатньо холодні ночі, – каже виноградар.
На етапі цвітіння Сергій Стельмащук видаляє 2/3 грон. Так виноградар пришвидшує терміни достигання плодів та покращує якість урожаю. Також він пильно слідкує за тим, щоб було оптимальне співвідношення грон до листя винограду. Комплексно це все впливає на раннє достигання винограду.
– Завдяки цим операціям я досягаю ультраякості вина. З одного куща збираю 1 кг або менше винограду. Тому просуваю думку про те, щоб люди купували крафтове вино, адже виноградар-крафтяр бережно працює з кожним гроном, – каже Сергій Стельмащук.
Визначення рівня стиглості винограду – ціла наука. Засновник бізнесу визначає стиглість і органолептично, на смак, і за допомогою устаткування. Чоловік має освіту хіміка, тому самостійно розібратися з аналізами, каже, зовсім не важко.
Загалом, Чортків, де працює винарня «Галицькі пагорби», – територія найбільших в Україні печер. Тут неподалік є печера Оптимістична, Вертеба, Угринська. Територія вкрита пагорбами. А Дністер і печери утворюють систему каньйонів. Тому теруар у регіоні унікальний. І вино, за словами Сергія Стельмащука, виходить таке ж унікальне – ароматичне, з ніжним смаком, хорошою мінеральністю, приємним тілом і ніжними танінами.
Читайте також:
Бренд Frumushika-Nova презентував нову етикетку для вин
Виноробство Закарпаття виходить на новий етап розвитку, – професорка виноробства Оксана Ткаченко