Молдова презентувала вино, зроблене за допомогою штучного інтелекту

 Молдова презентувала вино, зроблене за допомогою штучного інтелекту

Молдова презентувала нове покоління вин, виготовлених за допомогою штучного інтелекту, на провідній міжнародній виставці вина та спиртних напоїв ProWein 2024 у Німеччині, пише АgroNews.

На стенді Wine of Moldova відвідувачі виставки ProWein змогли ознайомитися з першими трьома винами, які виготовив Chelaris – віртуальний енолог, який створив ШІ (він виключно консультує, надає поради щодо того, коли саме і як потрібно комбінувати сорти винограду, у яких це краще зробити пропорціях, коли саме вино ідеально готове для бутилювання тощо). Напій був випущений обмеженою серією 150 пляшок.

Заввідділом Національного бюро винограду та вина Єлизавета Бряхне зазначила, що ця ініціатива є першою для місцевого ринку, та висловлює поєднання традицій і передових технологій. Незважаючи на те, що штучний інтелект не має смакових рецепторів та не відчуває запахів, ця технологія може допомогти виноробам.

– Віртуальному енологові Chelaris було дано завдання створити вино, яке представляє нашу країну. Так були отримані три види вина з сортів Feteasca Albă, Feteasca Regală та Viorica для білого вина та купажу Feteasca Neagră – для червоного, – зазначила Єлизавета Бряхне.

Ці вина стали результатом пілотного проєкту, започаткованого рік тому за участю представників Технічного університету Молдови та під егідою Національного бюро винограду та вина, за підтримки Проєкту конкурентоспроможності та стійкості уела (PCRR) USAID Moldova.

Chelaris було доручено створити репрезентативне вино на основі всіх даних, зібраних за останні п’ять років із дослідно-демонстраційних партій ONVV. Так було отримано два купажних вина, що складаються з сортів Фетяска Албе, Фетяска Регале та Віоріка для білого вина, а також купаж Фетяска Нягре з 3 різних дослідно-демонстраційних партій для червоного вина.

Штучний інтелект для виноробної галузі вже зарекомендував себе як украй амбітну та перспективну систему. Його використання призводить не тільки до зростання якості вина, а й спрощення виробництва.

Зокрема, за використання цієї технології на винограднику курсують робот і дрон: робот переміщується між рядами виноградних лоз і збирає дані про їхній стан, наявність захворювань та ступеня визрівання, а дрон стежить за станом виноградника з повітря. Усі результати збирають до спеціалізованих баз даних, на основі яких систему навчають своєчасно виявляти хвороби та з високою точністю визначати ідеальний час для збирання врожаю.

– Між традиціями та інноваціями, між пристрастю та точністю, аудиторія віддала перемогу винам, створеним виноробами з майстерністю, але, проте, інновації та штучний інтелект також заслуговують на своє місце в цій галузі виноробства, – підсумувала Єлизавета Бряхне.

Читайте також:
Президентка Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталія Благополучна: «У нас точно є те, чим можемо здивувати світ»

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті