Enko Winery: на Сумщині вирощують виноград та роблять вино

 Enko Winery: на Сумщині вирощують виноград та роблять вино

Коли ми говоримо про винні регіони, згадуємо Південну Бессарабію, Причорномор’я, Закарпаття, Поділля, Наддніпрянщину. Виноробний бізнес нині розвивають на Львівщині, Тернопільщині, Київщині… А українські виробники доводять, що вирощувати виноград та робити вино можна й на Сумщині. Йдеться про виноробню Enko Winery, що в Нижній Сироватці на Сумщині. Які сорти винограду вирощують у цьому регіоні та які технології практикують, проєкту «Напої. Технології та Інновації» розповів ідейний натхненник та маркетолог виноробні Артем Яценко.

Enko Winery – родинний бізнес. Батько Анатолій Яценко робить вина, а син Артем допомагає та розвиває бренд.

– У Львові я співвласник мережі Marymo Group. У меню моїх закладів – кухня Італії, Греції, Середземномор’я. Особливість у тому, що ми поєднуємо національну кухню та локальні продукти. Одного разу зрозуміли, що варто доповнювати винну карту винами з України. Я навчався на сомельє, тому розуміюся у винах, відвідав не одну дегустацію та майстер-клас. І коли обираю вина для свого закладу – обов’язкого куштую сам, – ділиться Артем Яценко.

Батько, Анатолій Яценко, почав робити вина для себе понад 9 років тому. Коли вирішили з сином розвивати більш серйозний бізнес, одразу зосередилися на якості, а не на кількості вина. Почали працювати над усуненням дефектів вин, таких як високий рівень окислення, зайвий осад, проблеми з кольором, ароматикою.

– Удосконалюємо вина і завдяки професійному обладнанню. Якщо перше обладнання купували просте, для аматорів, то зараз працюємо з ємностями від компаній «Аргон Центр», «Каста Виноробів». Працюємо над розширенням виробництва, облаштовуємо приміщення виноробні, – каже засновник бізнесу.

У 2023 році у загальному виготовили 500 пляшок вина. Цього року планують виготовити 1500 тис. пляшок. Зі свого винограду минулого року зробили всього 100 пляшок. Решту винограду – Піно Нуар та Шардоне – купують у виноградарів у Рені, що на Одещині.

Спочатку на присадибній ділянці у Нижній Сироватці вирощували столові сорти винограду. коли обирали технічні сорти, орієнтувалися на те, щоб плоди набирали достатній рівень цукру й досягали фенольної стиглості.

– Зараз на винограднику росте Йоханітер, Лівадійський чорний, Маркет, Квітковий та Левокумський. Нещодавно висадили Піно Нуар, Шардоне, щоб побачити, як ці сорти будуть почуватися в нас. Обрали гібридні сорти, тому що вони швидше достигають. Хотіли посадити Тельті Курук, Сухолиманський білий, Одеський чорний, але ці сорти не наберуть достатньо цукрів у нашому регіоні, – пояснює Артем Яценко.

Виноградник вирощувати не просто: дошкуляють приморозки, хвороби, грибки, комахи. Наприклад, цього року сезон збору врожаю затримається на 2 тижні через весняні приморозки. Тут дотримуються принципу органічного вирощування, і в догляді зовсім не використовують пестицидів.

За словами Артема Яценка, добре себе демонструє Йоханітер і швидко набирає достатньо цукрів. Лівадійський чорний, Маркет, Квітковий та Левокумський також добре себе почувають в умовах Сумщини. Особливо виноробам подобається Квітковий, адже це дуже ароматний сорт.

– Ми орієнтовані на легкотілі вина без витримки, з мінімальним втручанням, без фільтрації і без додавання сірки. А ще наша фішка – польові збори. Наприклад, в один час збираємо весь білий виноград, який у нас росте, разом його ферментуємо і робимо вино з цього купажу. Так працюємо і з білими сортами, і з червоними. До купажу з білих вин входить Йоханітер, Цитронний Магарача, Квітковий. Купаж із червоних вин складається з сортів Лівадійський чорний, Маркет та Левокумський. Для ароматики додаємо туди Квітковий, – каже Артем Яценко.

Один із таких зборів оцінив Войчех Боньковськи, Master of Wine із Польщі, який разом з експертами з інших країн відвідував Україну у межах освітнього проєкту, що орагнізував проєкт Wines of Ukraine у квітні цього року. Ще 3 вина нагородити срібними медалями на VII Міжнародному дегустаційному конкурсі Ukraine Wine&Spirits Awards, що відбувся 26 квітня під час Wine&Spirits Show 2024. Нагороди здобули такі вина: Шардоне 2023, біле сухе Field Blend 2023, Pinot Rose.

Цікаве візуальне оформлення бренду та етикетки. Оскільки виноробня розміщена біля лісосмуги, до виноградників часто прибігають «гості» – лисиці, їжаки тощо.

– На етикетці у нас – їжак. Адже батько одного разу спостерігав картину, коли їжак, пробираючись між кущами, зачепив гроно винограду і поніс його зверху на голках. Їжак прикрашає етикетку Піно Нуар, лисиця зображена на етикетці Шардоне, наш кіт – на етикетці Pinot Rose. Плануємо й надалі працювати в такій стилістиці.

Виноробня Enko Winery працює за 60 км від кордону з росією. Проте це не заважає мріяти, вкладати гроші в розвиток та працювати з вірою в майбутнє.

Читайте також:
Вина Срібної Землі: результати дегустаційного конкурсу і конференції
Ukrainian Wine Festival: новинки від українських виноробів та кращі вина за результатами дегустаційного конкурсу

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті