Заробляти на горіхах реально!

 Заробляти на горіхах реально!

Довели учасники Всеукраїнського Горіхового форуму

Стабільно заробляти на горіхах реально! Це довели учасники Всеукраїнського Горіхового форуму 2021, що відбувся 2-3 вересня в м. Ірпінь (Київська обл.), в Конференц-Холі «Ірпінь».

Форум зібрав майже 20 спікерів, 150 учасників з різних регіонів України, 28 компаній-партнерів, які презентували сучасні технологічні рішення для успішного вирощування, переробки горіхів. Це – горіхівники-професіонали, а також садівники, які лише хочуть розпочати горіховий бізнес. Фахівці під час своїх виступів проаналізували всі особливості ведення горіхового бізнесу: від вибору саджанців і закладки плантації – до отримання високоякісного урожаю у промислових масштабах, його переробки та реалізації.

Учасники форуму довели, що в Україні є всі умови для побудови успішного горіхового бізнесу.

2 вересня відбулася пленарна частина Всеукраїнського Горіхового форуму. В обговоренні важливих тем за круглим столом взяли участь експерти галузі, серед яких керівники успішних горіхових господарств, представники профільних асоціацій, науковці. Паралельно для учасників конференції діяла технологічна виставка, виставка горіхів різних видів, саджанців, презентація-дегустація безалкогольних і алкогольних напоїв та іншої продукції на базі фруктів та ягід, з використанням горіхів та меду. 3 вересня відбувся бізнестур до одного з успішних горіхових господарств регіону – компанії «Горіх Полісся».

Всеукраїнський Горіховий форум відкрили вітальним словом засновники медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА та Надія ЯЩУК.

Видаючи п`ять років поспіль журнал «Горішник», ми побачили необхідність зібрати в одній залі, на одному інформаційному майданчику, наших читачів і партнерів. Минулого року, коли ми започаткували горіховий форум, провівши його в рамках конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту», ми впевнилися: горіхівництво – потужна галузь, яка обіцяє всім, хто нею займається, солідні дивіденди. Але, щоб не «закопати» свої гроші в землю, потрібно знати всі деталі вирощування і подальшої обробки чи переробки горіхів. Я рада, що приїхало так багато учасників. Мета цього форуму – залучити людей, які мають вільні землі та час, зайнятися новим бізнесом. І сьогодні ми доведемо, що вирощувати горіхи – вигідно та перспективно, наголосила Катерина Конєва.

Після цього виступила Людмила ЛУК’ЯНЧУК, радник патентно-правової фірми «Пахаренко та партнери», Генерального юридичного партнера Всеукраїнського Горіхового форуму, патентний повірений України. Фахівчиня акцентувала увагу присутніх на темі інтелектуальної власності у горіхівництві.

— Сортові присвоюється назва, яка повинна його однозначно ідентифікувати і відрізнятися від будь-якої іншої назви існуючого в Україні і державах-учасниках сорту того ж чи спорідненого виду. Якщо сорт був захищений або якщо заявка на сорт рослин подана в іншій країні, назва сорту в Україні повинна бути однаковою із назвою в іншій країні. Якщо на сорт не була отримана патентна охорона в будь-якій країні, але він продається на ринку або відомий під певною назвою, ідентична назва повинна бути використана при отриманні охорони. Це відповідає політиці «один сорт — одна назва» і відображає важливість єдиної назви для кожного сорту у всьому світі, – зазначила Людмила Лук’янчук.

Інтерактивний формат Всеукраїнського Горіхового форуму дозволив учасникам з усієї України обмінятися досвідом, обговорити нагальні проблеми горіхової галузі, знайти їх рішення. А головне – кожен учасник форуму переконався, що горіховий бізнес – це справді прибуткова справа, за допомогою якої можна здобути фінансову стабільність для своєї сім’ї.

Українське горіхівництво сьогодні: очікування і реальність

Важлива частина Всеукраїнського Горіхового форуму 2021 – круглий стіл на тему «Українське горіхівництво сьогодні: очікування і реальність. Проблеми галузі та шляхи їх вирішення». Модераторами круглого столу стали Катерина КОНЄВА, головний редактор медіагрупи «Технології та Інновації» та Олександр МАТВІЄЦЬ, голова Асоціації «Укрсадпром».

В обговоренні за круглим столом взяли участь представниця Міністерства аграрної політики Надія КЛЮВАДЕНКО, голова ГС «Укрсадвинпром» Володимир ПЕЧКО,  керуючий партнер Патентно-правової фірми «Пахаренко і Партнери» Антоніна ПАХАРЕНКО-АНДЕРСОН, директор ТОВ «ТД «КОРФУ» Сергій ПОДОРОЖНИЙ,  доцент кафедри плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва Володимир МАЙБОРОДА; директор Горіхового центру ГЦ «Залісся» Микола КУЧЕР, директор ПП «ПКЦ «Суцвіття» Анатолій БУРЛАКА, представник ФГ «КОМ» Олександр КОСМІДАЙЛО, Євген ЛАЙТЕР, представник компанії «Беріка».

Садівництво, як і горіхівництво, сьогодні, насамперед, соціально спрямоване. Якщо в кожному селі будуть  більше 5 га садів – це будуть нові робочі місця та, відповідно, надходження в бюджет, – зазначив Олександр Матвієць.

За словами Надії  Клюваденко, менше 30% продукції, яка є на території України, сертифіковано. Все інше перебуває «в тіні».

— Хотілося б, щоб більше садивного матеріалу сертифікувалося. Але нормативно-правова буза сьогодні перебуває у плачевному стані. Тому при міністерстві, яке почало функціювати з травня, було створено 2 робочі групи, які працюють над програмою удосконалення нормативно-правової та законодавчої бази. Зараз спрощується система сертифікації. Садивний матеріал повинен бути внесений у Реєстр сортів України. Документи на реєстрацію сорту можна подавати через електронні кабінети в центр сертифікації, їх розглядають онлайн. Це спрощена система, завдяки якій все можна зробити дуже швидко, – акцентувала Надія Клюваденко.

Голова ГС «Укрсадвинром» Володимир Печко зазначив, що горіховий сектор – один із важливих напрямків у галузі садівництва, який особливо потребує державної підтримки:

— Ми не можемо конкурувати, наприклад, із американськими компаніями. Адже у 2019 році в Америці фінансування тільки окремого напрямку садівництва – вирощування яблук – збільшилося від 8 до 12 млн доларів. У нас загалом фінансування на садівництво, виноградарство, хмелярство, горіхівництво становить 15 млн доларів. Горіховому сектору необхідне фінансування, у тому числі  переробку плодів. Адже в цю сферу держава не вкладала фінансів ще з радянських часів. Ми сподіваємося, що з останніми змінами в законодавстві у нас буде поштовх і в горіхових поставках, і в переробці, і в експорті цього продукту. На 2021 рік виділено 450 млн грн, у тому числі на горіхоплідні культури –  грецький горіх, фундук і мигдаль. Компенсація на саджанці становить до 80% від вартості. Компенсація на шпалеру – близько 50%, на механізми, техніку й обладнання – до 30%.  В Україні фінансується деяка техніка для фермерських господарств, але садівництво потребує спеціалізованої техніки, яку не виробляють в Україні. Треба надати можливість фінансувати  і техніку і обладнання, що виробляються не тільки в Україні, а й за кордоном.

Як було зазначено під час обговорення за круглим столом, в Україні сьогодні є 39 зареєстрованих сортів грецького (волоського) горіха, 27 – фундука. Тоді як зареєстрованих сортів яблуні існує 68.

За словами представника Горіхового центру ГЦ «Залісся» Миколи Кучера, упродовж останніх трьох років в Україні спостерігається стрімке падіння попиту на волоський горіх. Натомість, за словами Миколи Кучера, фермери створюють промислові насадження горіха сорту Чандлер. Фахівець спрогнозував можливий прогрес сортів латерального типу плодоношення.

Як створити успішний горіховий сад: сучасні підходи

Серед учасників конференції були успішні та досвідчені горіхівники, а також ті, хто лише розпочинає або тільки створив власний горіховий бізнес, і потребує орієнтирів для гарантованого отримання прибутків. Учасники форуму дізналися про всі етапи закладки горіхової плантації: від вибору саджанців – до прибуткової реалізації продукції.

Закордонний досвід горіхівництва представив президент Асоціації горіхівників Молдови Олег ТИРСИНЕ.

— Горіх росте в Молдові більше 2 тисяч років. Коли горіх почали вирощувати в садах, було мало відомо про технологію його вирощування. Висаджували не до кінця вивчені сорти. Через 5-7 років виявилося, що результати не були задовільними. Тому в середині 2010 років горіхівництво почало кардинально мінятися. Ми вчилися на своїх помилках: консультувалися із досвідченими європейськими горіхівниками, почали використовувати нові технології вирощування горіха. А головне – садівники почали перещеплювати дерева. Високі, великі крони дерев повністю видалили та прищепили на них нові сорти горіхів, серед яких – один традиційний молдовський та кілька американських і французьких. Зараз ми успішно експортуємо горіхи в шкаралупі й без неї. Європейські партнери дуже задоволені якістю нашої продукції, – поділився досвідом Олег Тирсине.

Основами закладки і запилення горіхового саду поділився Іван ЮКАЛ, горіхівник-експерт, власник ФГ «Твій горіх». Запальна доповідь на основі власного досвіду викликала неабияке зацікавлення аудиторії, яка охоче ставила запитання спікеру. Іван Юкал зазначив, що основна помилка горіхівників полягає в тому, що вони не до кінця вивчили цю культуру та не до кінця розуміють, як вона плодоносить.

— Основне питання, яке хвилює горіхівників – чому ж горіх не плодоносить? Інформації багато, ніша велика, люди вкладають величезні гроші, але бажаного рівня врожаю нема. Горіхи не плодоносять через несприятливі умови для запилення, якщо в основі саду – батьківська форма, якщо під час цвітіння була низька температура, якщо не закладені плодові бруньки та був хімічний опік. При підвищеній вологості пилок не хоче летіти. При високій температурі (від +26) він гине. Якщо температура опускається до рівня +4 градусів, пилок стає нежиттєздатним. Жіночі й чоловічі квітки горіхів цвітуть у різний час. За цим принципом їх класифікують на протиандричний, протигінічний, гогогамний типи. 70% усіх квітів становить протиандричний тип, 20% – протигінічний тип, 10% – гогогамний (самозапильні сорти). Тому коли вибираєте сорт, просіть у виробника детальний опис сорту: коли він цвіте, скільки днів триває їх вегетація. За цими даними потім можна скласти таблицю й коригувати захист, – поділився досвідом Іван Юкал.

Про особливості вирощування фундука на шпалері  із застосуванням циклічної обрізки та збору за допомогою підвісної сітки розповів Ігор ЦИБЕНКО, засновник горіхового розсадника «Батьків сад». Зокрема, фахівець акцентував на сортах, придатних для вирощування на шпалері:

— Для вирощування на шпалері придатні сорти із слабкою або помірною силою росту, із вертикальною звичкою росту, а також ті, які закладають плоди на коротких приростах. Це Косфорд, Сирена, Панський, Акорн, Трапезунський, Барбакан, італійські сорти групи Тонда. Придатність інших сортів для інтенсивного вирощування ще досліджується.

За словами Ігоря Цибенка, вирощування горіхів на шпалері вигідне. Адже не потрібно чекати 5-7 років, щоб отримати той самий урожай, що й при класичній схемі посадки. Урожай горіха на такому рівні збирають на другий рік при вирощування на шпалері. Основні витрати – це саджанці. Держава видає компенсацію на рівні 70% від загальної суми, витраченої на придбання саджанців, стверджує Ігор Цибенко. За словами фахівця, рентабельність вирощування фундука на шпалері з 1 га значно вища, і окупність настає швидше, ніж при традиційній схемі вирощування культури.

Микола СТЕЦЮРА, голова ФГ Стецюра М.П., у виступі акцентував увагу на вирощуванні фундука, щепленого на ведмежому горісі.

Про вибір місця для посадки, аналіз ґрунту, тонкощі посадки фундука розповів Макар ТЕРЕЩЕНКО, засновник компанії HAZELSTAR.

— Сад закладається на десятиріччя. Якщо ви зробите помилку при закладанні саду, то є два варіанти: або жити з цією помилкою, або викорчовувати сад і закладати його по-новому. Тому велику увагу треба звертати на різні етапи закладки горіхового саду: вибір місця, відповідність властивостей ґрунту вимогам, передсадивне підживлення, передсадивну підготовку ґрунту тощо. Особливу увагу слід звертати на якість садивного матеріалу. Потрібно звертатися в ті розсадники, які перевіряє фіто санітарна служба і які пропонують безвірусні саджанці. Купувати треба тільки зареєстровані сорти. Розсадники повинен дати вам сертифікат, що засвідчує сортові властивості, та сертифікат, що засвідчує товарні властивості сортів. Так ви будете впевнені, що отримали якісний садивний матеріал, який має 100-відсотковий потенціал. Ще один важливий аспект – розміщення запилювачів. Є 4 різні схеми висаджування саджанців. Але я схиляюся до такого розміщення: 6-8 рядів основного сорту і 2 ряди запилювача. Це полегшує збирання горіха. Розміщувати запилювачі по всьому саду, через кожних 3-4 дерева, не зручно, адже при збиранні ви втрачаєте нормальний вигляд товарної партії. У вас виходить суміш сортів, – поділився досвідом Макар Терещенко.

На особливостях створення сучасних садів фундука акцентував Віталій ВОРОНЦОВ, експерт ринку, керівник Сільськогосподарської дорадчої служби AgroCare ASC. Як зазначив експерт, ефективний горіховий сад неможливо створити без фітопатологічного аналізу ґрунту, за допомогою якого можна отримати повну інформацію про видовий склад і кількість фітопатогенних грибів, цистоутворювальних нематод, комах, а також прогнозувати розвиток безлічі небезпечних хвороб та правильно спланувати систему захисту.

Дмитро ГРІНЕНКО, керівник проєкту компанії «Імпак», презентував розсадник волоського горіха із закритою кореневою системою. За словами фахівця, вирощування горіхів у закритій кореневій системі перспективне, це має багато переваг:

Якщо ми висадимо саджанець із закритого ґрунту в відкритий, то він стовідсотково приживеться.  Значною перевагою є те, що висадити саджанець у відкритий ґрунт можна в будь-яку пору року. Після висадки не втрачається цілий рік. Адже коли ви садите саджанець із відкритою кореневою системою, то йому потрібно цілий рік для акліматизації та приживлення. Перевагою є також ціла коренева система, що в подальшому сприяє  здоровому розвитку дерева.

Дмитро Гріненко назвав декілька критеріїв правильного саду: правильно дібраний саджанець, земля для саджанця, полив і підв’язка.

Про низькорослий волоський горіх як майбутнє горіхівництва розповів Петро СКРИПЧУК,  професор НУВГП, голова Асоціації «Зелені ініціативи», керівник проекту «Горіхи Полісся». За словами фахівця, швидкоплідні низькорослі волоські горіхи – це успіх на 20-30 років уперед. Однорічні саджанці, висажені восени 2019 року (висота 40 -50 см), навесні 2021 року вже мали висоту від 150 до 200 см.

Технології вирощування горіхових культур

Закласти та в результаті отримати високопродуктивний промисловий горіховий сад неможливо без використання інноваційних технологій у догляді за ним. Цій темі присвятили свої виступи Павло ГОРБИЛЄВ, представник компанії «Евкаліпт Р», Сергій РЯБКОВ, директор компанії «Проєктно-технологічне бюро», Володимир Сіленко, к.с.-г.н, керівник експертного відділу БТУ-ЦЕНТР, Дмитро ФІЛІПОВ, керівник компанії «Полив Сервіс», ФОП Сітарська Олеся, Володимир ВОЄВОДІН, менеджер з маркетингу спеціальних культур компанії BASF.

Щоб закласти горіховий сад, який буде давати хороший та якісний урожай, потрібно створити його грамотний проєкт. На цій тематиці акцентував директор компанії «Проєктно-технологічне бюро» Сергій Рябков:

Спосіб та техніка поливу повинна відповідати низці вимог. Це, зокрема, забезпечення рівномірного розподілу води по всій площі насаджень в активному кореневмісному шарі ґрунту на потрібну глибину зволоження. Повинне бути економне використання води. Полив не повинен шкодити родючості ґрунту (не допускати руйнування структури, ерозії, засолення, заболочення). Механізований та автоматизований полив зменшує затрати ручної праці і витрат коштів на полив. Найповніше цим вимогам сьогодні відповідає краплинне зрошення.

Важливою складовою вирощування будь-якого саду, у тому числі горіхового, є досконале зрошування. Про сучасні тренди у технологіях зрошення горіхового розповів Павло ГОРБИЛЄВ. Зокрема, фахівець закцентував на важливості контролю вологи у ґрунті, адже це забезпечує отримання кращого врожаю.

Нестача вологи та постійні стреси призводять до нестачі поживних речовин та знижують якість плодів. Вільно ж доступна вода у ґрунті забезпечує найкращий результат, – зазначив фахівець.

Про особливості догляду за горіховим садом розповів менеджер з маркетингу спеціальних культур компанії BASF Володимир ВОЄВОДІН. Фахівець розповів про найбільш поширені хвороби горіхів та презентував препарати компанії BASF для боротьби з ними.

Тему комплексного підходу у вирощуванні  горіхоплідних культур  в сучасних умовах розкрив керівник компанії «Полив Сервіс» Дмитро ФІЛІПОВ. Фахівець проаналізував різні способи поливу горіхових садів – дощування, мікродощування та крапельне зрошення.

— Системи поливу працюють ефективно, якщо був зроблений якісний проєкт поливу із урахуванням додаткових вихідних даних (аналіз води, ґрунту, топографічних особливостей тощо.),  проведений якісний монтаж поливної системи, навчені фахівці, які будуть експлуатувати цю систему, а також налагоджена робота з технічного обслуговування цієї системи, – підсумував свою доповідь Дмитро Філіпов.

Ще один важливий аспект у догляді за горіховим садом – правильне його підживлення та добір якісних препаратів для цього. Цій темі присвятив доповідь к.с.-г.н, керівник експертного відділу БТУ-ЦЕНТР Володимир Сіленко, акцентувавши на біопрепаратах:

— За допомогою біопрепаратів можна здійснювати лікування та профілактику грибних і бактеріальних хвороб, пригнічувати розвиток фітопатогенів. Біопрепарати стимулюють розвиток кореневої системи та збільшують площу поглинання елементів живлення, покращують якісні показники ґрунту, нейтралізують фіто токсини тощо, – розповів Володимир Сіленко, який презентував учасникам препарати компанії БТУ-ЦЕНТР та їхню дію на горіхи.

Також темі живлення горіха була присвячена доповідь Марії ПАНАС, продакт-менеджера компанії Timac Agro Ukraine, яка  також подалилася своїм досвідом горіхівництва.

Кінцевий етап у вирощуванні горіхових культур – вигідна реалізація врожаю. Цій тематиці була присвячена доповідь Олесі Сітарської, що розповіла про підготовку горіхів до продажу.

— Основне – якісно підготувати горіх до продажу і продати його. Це доволі довгий процес. Перший етап підготовки плодів – це сушка, під час якої працівники контролюють якість горіха. Дуже важливі показники вологості готового товару. Після закінчення сушки вологість контролюють за допомогою додаткових приладів. Далі горіх потрапляє на калібратор, вібросито, де він розділяється на фракції. Там відокремлюються дрібні частинки пилу та інші зайві елементи. Далі горіхи потрапляють до короба. Також їх можна додатково обробляти для більш тривалого збереження. Після цього товар готовий до транспортування, – коротко розповіла Олеся Сітарська про процес підготовки горіхів до продажу.

Також тему переробки горіхів порушив Андрій ЛАПА, засновник компанії Orehovod. Фахівець висвітлив тему переробки горіхів.

Традиційно на конференції були представлені техніка й технології. Свої технологічні інновації, рішення та продукцію на виставці представили українські та європейські виробники й постачальники: «Полив-Сервіс», «Тімак Агро Україна», ФОП  Лапа Андрій Миколайович, Водовід, БТУ-ЦЕНТР, БАСФ, ФОП Новосад, Центр швейного обладнання, РОДОНІТ АГРО, ЄФТ ПЛЮС, ТОВ Профполив, ГАРДЕН ТУЛЗ Україна, Рамос, СмартАгро.

Також у рамках форуму відбулася виставка продуктів переробки на базі горіхів, напоїв, а також плодів та саджанців горіхів. Варення із грецького горіха презентувало ФГ «Фруктовий рай». Фермер Михайло Костюк представив напої на основі чорного горіха. Горіхи та горіхові саджанці презентували компанія «Батьків сад», «Імпак», Олег Ліщук, ФГ «КОМ», ФГ «Органік беррі». У виставці напоїв взяли участь компанії «Мед домашній Мезинський», Гільдія медоварів України.

Наприкінці пленарного засідання відбувся традиційний розіграш лотереї від партнерів медіагрупи «Технології та Інновації». Зокрема, цінні подарунки гостям подарували компанії Farmer.ua, «Тімак Агро», Buhler, Orehovod. Також кілька учасників отримали сертифікати на передплату журналів медіагрупи «Технології та Інновації».

Дякуємо організаторам за чудову конференцію. Присутнім бажаю гарного врожаю! – зазначила Галина МАТУСЕВИЧ, представниця компанії «Родоніт», яка отримала в подарунок сертифікат на передплату журналів «Садівництво і Виноградарство & Горішник & Напої. технології та Інновації».

Власник ФГ «Твій горіх» Іван Юкал, який отримав у подарунок сертифікат на 2 тис грн. від компанії Farmer.ua, дав мудру пораду учасникам форуму:

Хто володіє інформацією, той володіє світом. Мудрий вчиться на чужих помилках. Тому бажаю всім наполегливо вчитися, як правильно вирощувати горіхи.

Бізнестур на горіхове підприємство Житомирщини

Візити до провідних господарств регіону – традиційна частина конференцій медіагрупи «Технології та Інновації». Цього разу учасники на другий день конференції, 3 вересня, відвідали перспективне підприємство на Житомирщині – «Горіх Полісся» (с. Хомутець).

«Горіх Полісся» – горіхове господарство, де вирощують 55 га фундука італійських сортів. Серед сортів, представлених у фундуковому саду – Барселонський, Tonda Gentile Romana тощо. Керівник горіхового саду каже, що майже всі  саджанці придбані за кордоном в компанії CORYLUS EST S.R.L (Італія).

Учасники бізнестуру побачили, як у господарстві Олександра Волошенка вирощують фундук у кущовій формі, яка, за словами керівника господарства, доволі рідкісна для України, адже більшість горіхівників нині вирощує штамбові культури.

— Я радий привітати вас сьогодні у своєму саду, якому 4 роки. Є деякі саджанці, яким ще тільки рік. Ми розкажемо вам про свій досвід вирощування фундука, покажемо свою техніку, систему зрошення, – привітав присутніх Олександр Волошенко.

Гості бізнестуру ознайомилися зі спринклерною системою зрошення, яку в саду компанії «Горіх Полісся» встановила компанія «Евкаліпт Р», Головний технологічний партнер Всеукраїнського Горіхового форуму. Засновник компанії Віталій Разкевич розповів гостям про всі особливості зрошувальної системи.

— У господарстві встановлена автоматизована система подачі добрив. Процес їх подачі контролюють датчики, вмонтовані в систему. У цьому саду ми встановили 5-компонентну систему подачі добрив. Тобто одночасно можна подавати 5 різних компонентів. Також тут є система автоматичного розмішування добрив. Система зрошення – також автоматична, із передачею сигналу від контролера до електромагнітних клапанів, розташованих у полі. Це розробка компанії «Евкаліпт Р», якою ми гордимося – зазначив Віталій Разкевич.

Також фахівець презентував учасникам бізнестуру метеостанцію та розповів про принцип її роботи. Зацікавлені слухачі охоче ставили питання.

Кожен учасник форуму отримав новий досвід, знання та контакти. Упродовж форуму горіхівники обговорили низку важливих питань, обмінялися досвіду.

— Я тільки навчаюся горіхівництву. Вирощую 14 сортів фундука у Рівненській області. Загалом 250 кущів. На форумі я хотів побачити легенди горіхівництва. Адже тут зібралися люди, яких є про що послухати. Мені дуже сподобалося, що спікери висловлювали багато ідей щодо боротьби з різними проблемами. Обмін досвідом – це дуже цінно. Для цього я й приїхав, – поділився враженнями один із учасників форуму Юрій ІВАХНЕНКО.

Резюмуючи інформативне насичення двох днів форуму, можна впевнено сказати, що Україна має всі умови для промислового вирощування горіхів завдяки родючим ґрунтам і помірному клімату. В Україні активно вирощують не лише популярний волоський горіх, але й фундук, мигдаль, навіть фісташку й арахіс. Все більше підприємств встановлюють обладнання для сортування й переробки горіхів.

Також повідомляємо, що стартувала реєстрація на VI Міжнародну науково-практичну конференцію «Технології та Інновації: від землі – до готового продукту. Зерняткові», що відбудеться 28-29 жовтня у Вінниці. Цьогоріч програма заходу буде ще більш насичена цікавими подіями. Слідкуйте за новинами, реєструйтеся – станьте частиною масштабного заходу, де зберуться передові спеціалісти ягідної галузі не тільки України, а й Європи.

Читайте також:

Всеукраїнський Горіховий форум 2021: українські садівники розбиратимуть структуру прибуткового бізнесу від саджанця до промислового саду

Всеукраїнський Горіховий форум 2021 запрошує учасників у бізнестур на перспективне горіхове підприємство «Горіх Полісся»

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті