Виноробний сектор України матиме Дорожню карту для подолання труднощів та об’єднання
Проєкт International Trade Centre Ukraine, Торгово-промислова палата України та ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України» зібрали експертів для обговорення розробки «Дорожньої карти розвитку виноградно-виноробної галузі України».
Дорожня карта – це комплексний стратегічний документ, план дій і перелік рекомендацій щодо стратегії розвитку галузі, які допоможуть посилити конкурентоспроможність малих і середніх підприємств, вдосконалити законодавчу базу, ефективно включитися до національних і глобальних ланцюжків створення вартості.
Мета першої зустрічі за участі представників галузі, органів влади, профільних асоціацій та зацікавлених сторін – почути думки зсередини, визначити реальний стан та спланувати подальші кроки.
Зазначимо, що ось уже 5 років в Україні успішно працює проєкт «Сприяння виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектора на зовнішні ринки і включення їх до ланцюжка доданої вартості». Його веде International Trade Centre Ukraine (спільна програма ООН і СОТ), фінансовий донор – Уряд Швеції.
З цього року проєкт розширив свої межі, приєднавши виноградарсько-виноробну галузь.
– Дорожня карта покликана допомогти визначити та напрацювати шляхи вирішення проблемних питань галузі, – зазначив Володимир ПЕЧКО, голова ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України» (УКРСАДВИНПРОМ). – Наразі пропрацьовуємо окремі проблемні сегменти. Спільно буде визначено ряд заходів та кроків, які допоможуть вирішити ту чи іншу проблему.
Допомагатиме українським виробникам куратор проєкту з боку ITC Марко ТІГГЕЛЬМАН. Міжнародний фахівець має досвід подібних проектів в Австралії, Болівії, Македонії, Молдові, Вірменії. На думку Марко Тіггельмана, українське виноробство має дуже хороший потенціал, але для його просування необхідні два фактори: системність і єдність учасників ринку.
За словами міжнародного консультанта, українському виноробству та виноградарству зараз «бракує єдиного голосу для презентації інтересів сектору».
– Для динамічного розвитку виноробства в Україні доведеться системно працювати з такими факторами, як єдність та довіра. Виробники мають об’єднуватись, бо жоден винороб самотужки не зможе вирішити проблеми всієї галузі. Також важливо відповідати очікуванням споживача і працювати разом над репутацію українських вин, – зазначив пан Тіггельман. – І чим швидше ми зорганізуємось і говоритимемо одним голосом, тим швидше ми адаптуємось до стандартів ЄС і зможемо краще розвивати сектор, – вважає міжнародний консультант ІТС.
Під час круглого столу відбулося обговорення багатьох аспектів українського виноградарства і виноробства: виробництво, сертифікація, ліцензування, брендування, просування, культура споживання, внутрішній ринок, експорт та багато інших.
Кожен учасник міг долучатися до дискусії, основні тези якої будуть узагальнені консультантами ІТС для подальшої роботи над Дорожньою картою.
– Дуже важливо, що зустріч відбулася майже з усіма основними представниками виноробної галузі та з представниками органів влади, які безпосередньо працюють з галуззю, впливають на формування державної політики та розробку нормативно-правових актів, – наголосив Олег ЮХНОВСЬКИЙ, голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті України. – Чудова презентація від Марко Тіггельмана: загальний огляд та оцінка ситуації, навіть попри те, що він поки мало поспілкувався з виробниками. Однак він виокремив дві ключові проблеми, які сьогодні є в галузі.
Перша – необхідність єдиного голосу, консолідація. Друга – довіра. Над цими проблемами потрібно працювати не тільки виноробам, а й усім дотичним до цієї галузі. Нам треба концентруватися саме на тих, хто хоче розвиватися, зацікавлений у промоції бренду українського вина, виходу на експорт, у підвищенні культури споживання в Україні. Звичайно, питань і проблем дуже багато. Але саме такий план, коли спочатку розробляється Дорожня карта з урахуванням багатьох позицій і пріоритетів вважаю правильним. Багато країн уже пройшли цей шлях.
Президент асоціації «Виноградарі і винороби Одеської області» Владислав БЛЮМБЕРГ закликав колег до співпраці задля спільної мети:
– Дискусія була емоційною, мабуть, занадто вдавалися в деталі. З одного боку, у всіх наболіло. З іншого, відчувався скептицизм деяких учасників (а ля «не вчіть мене жити»).
Моя ж позиція – обережний оптимізм: перша зустріч не може повністю розкрити потенціал проєкту, але будь-який рух вперед точно краще, ніж стояння на місці.
Наступні етапи – анкетування учасників ринку, створення робочих груп за напрямками, робота над документами. Тож прошу долучатися!
Своїми враженнями та сподіваннями поділилась Наталя КАМЕНЕВА, доцент кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеської Національної академії харчових технологій, доктор сільськогосподарських наук:
– Вважаю, що ініціатива від ІТС дуже вдала і взагалі – великий плюс, що плодоовочевий проєкт звернув окрему увагу на виноградарство. Гадаю, цю інформацію треба максимально поширювати серед малих виноробів. Зокрема, про ліцензії, про якість винограду і вина. Хочеться, щоб проєкт також допоміг створити низку практичних рекомендацій з вирощування винограду та основних технологій, сортів, розширення виноградарських зон, легалізації виноробів.
– На жаль, відомчі програми, такі, як галузева програма розвитку виноградарства і виноробства України до 2025 року, не працюють, адже не дають ключів для вирішення питань, – констатує Володимир Печко. – Маю сподівання, що напрацювання плану дій зі спасіння виноградно-виноробної галузі України дасть свої плоди. Запрошую до розробки Дорожньої карти інші галузеві об’єднання.
Карта розвитку виноградно-виноробної галузі України буде розрахована на три роки.
Презентація її відбудеться вже цьогоріч, у листопаді.