Мода на петнати: що питимуть українці цьогоріч

 Мода на петнати: що питимуть українці цьогоріч

У 2019-му ж у світі були популярні петнати. Справедливості заради варто відзначити, мода на них не зійшла нанівець. Навпаки – ароматні та надзвичайно легкі ігристі вина припали до душі багатьом поціновувачам. Тому сьогодні поговоримо саме про них.

Що таке петнат?

Pét-Nat або Pétillant naturel – перекладається з французької як «натуральне ігристе». Ви можете його впізнати за написом Méthode Ancestrale на етикетці або за характерним кронекорком. Але ми до цього ще повернемося. Петнат можна вважати першим ігристим вином, пише “Сомельє в зелених штанях”.

Згідно з записами синдикату Les Vins de Limoux діло було так. Десь між 1500-1531 роками ченці-винороби з французького абатства Сен-Ілер помітили, що у пляшках з вином з’явилися бульбашки. Вочевидь з настанням холодів сусло перестало бродити і його бутилювали. Ніхто і гадки не мав, що ферментація не припинилася – просто дріжджі поснули. А навесні, коли почало теплішати, процес бродіння відновився. Дріжджі у вині почали перетворювати цукор в алкоголь, внаслідок чого у пляшках почав виділятися вуглекислий газ. Можна тільки уявити, як бубоніли ченці, адже вино вважалося зіпсованим.

На відміну від традиційного методу виробництва ігристих вин (Méthode Champenoise), де вино піддається вторинній ферментації у пляшці з додаванням дріжджів та цукру, Méthode Ancestrale передбачає лише один етап бродіння. Зазвичай таке вино не фільтрується, а осад не видаляється.

Випнороб Наталія Пимченко розповідає, що пре-шампанський метод (або ансестраль), за допомогою якого народжуються ПетНати, виник задовго до винаходу вторинної ферментації – років п`ятсот тому. Вино з незакінченною первинною ферментацією розливається у скляні пляшки для ігристих вин. Бродіння триває вже в пляшці: вуглекислий газ виділяється і залишається під пробкою доти, поки її не відкоркують. Градус алкоголю у петнатів нижче, ніж у інших вин з бульбашками. Тиск теж низький, тому і перляж ніжний і менш надокучливий. Його не фільтрують, отже в келиху ігристе буде непрозорим, з дріжджовим осадом. Зате смак у нього яскравий, а кислотність гастрономічна. Обов`язкова умова споживання – охолодження пляшки з ПетНатом до +1°.

Як пити петнат – дивіться ТУТ, консультує український винороб Олександр Ковач.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар