V Міжнародна конференція «Від землі – до готового продукту» об’єднала представників галузей садівництва, горіхівництва і переробки навколо глобальних питань
Конференція «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» відбулася 22-23 жовтня 2020 року у Львові. Захід став таким необхідним для всіх офф-лайн майданчиком для об’єднання зусиль всіх гравців галузі. Об`єднання на шляху до нового етапу розвитку – виходу всією країною на міжнародну арену та формування статусу провідного виробника плодово-ягідної та горіхової продукції. Адже Україна поступово відмовляється від статусу сировинного придатка та нарощує власні потужності на цільовому ринку.
Масштабне зібрання представників галузі та дотичних напрямків зі всієї країни відбулося, попри складні обставини. Захід гостинно приймав готель «Варшава» із дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних норм. Все – заради популяризації та впровадження сучасних технологій вирощування й переробки фруктів, ягід і горіхів, сприяння відродженню традиційних українських напоїв на основі фруктів, ягід і меду та виробництву продуктів з доданою вартістю. Для організаторів конференції – медіа-групи «Технології та Інновації» – ця мета залишається незмінною протягом багатьох років та активно реалізовується з кожним новим випуском конференції.
– Ми – команда нашої медіа-групи разом зі всіма учасниками – великі молодці, адже разом провели важливий та крутий захід! І кожен з нас доклав до цього зусиль. Дякуємо вам, що були з нами, що розвіртуалилися. Такі конференції додають бажання жити, досягати успіхів, творити своє щасливе, успішне майбутнє з улюбленою справою, і – майбутнє країни! – відзначила засновниця медіа-групи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.
22 жовтня у першій залі відбулися пленарна частина садівничої конференції та Горіховий форум, а також два круглих столи, що зібрали флагманів галузі та експертів. В другій залі паралельно проходили технологічна виставка, презентація та дегустація продукції переробки, IIНародна дегустація соків. 23 жовтня відбувся бізнес-тур у провідне садівниче господарство «Грін Гарден» і підприємство із заморозки продукції GP-Group.
Голова Асоціації «Укрсадпром» Олександр МАТВІЄЦЬ, – Головний Діловий партнер конференції, відзначив:
– Недарма конференція називається «Від землі – до готового продукту»! На цьому заході розглядалися дуже широке коло питань, які характеризують шляхи розвитку галузі. Окремо відзначу розумно сформовану програму і підбір спікерів та учасників: більшість актуальних питань були успішно висвітлені, що буває не так часто!..
І продовжив:
– Ми провели змістовний круглий стіл, зустрічі, обмінялися досвідом, поспілкувалися з однодумцями. Якраз усього цього не вистачало садівникам в цей буремний рік!.. Приємно, що ми змогли обговорити ситуацію, намітити шляхи розв’язання нагальних питань, подальшого розвитку. А головне – подивитися один одному у вічі. І, що також важливо, проведена онлайн-трансляція круглого столу, яку змогли переглянути десятки садівників, котрим не вдалося потрапити на конференцію.
Конференція зібрала широку аудиторію. Прибули представники садівничих та переробних господарств фактично з усієї країни: Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської, Полтавської, Черкаської, Чернівецької, Закарпатської, Львівської області тощо. І завдяки інтерактивному формату заходу змогли почути один одного.
Проблеми галузі та шляхи їх вирішення
Програма конференції охопила актуальні теми, інновації, бізнес-інструменти садівничої і горіхової галузей. Важливою подією став круглий стіл «Підсумки садівничого сезону 2020 року. Державна підтримка галузей садівництва й переробки. Проблеми галузі та шляхи їх вирішення». Модератором обговорення виступив голова Асоціації «Укрсадпром» Олександр Матвієць. Учасниками стали Олена Пастух, голова ФГ «Перлина Поділля», Тарас Мельник, головний агроном ФГ «Гадз», Василь КОЗАК, голова Наглядової ради Асоціації «Укрсадпром», голова Сокирянської районної ради, Анатолій СЕМЕНЮК, генеральний директор Корпорації «Вінницясадвинпром», Михайло ФЕДИНЕЦЬ, керівник ФГ «Надія сад», Олександр Ярещенко, заступник директора Інституту садівництва НААН України, Віктор Дитинко, співзасновник ТОВ «Долина агро», Максим Бортник, представник групи компаній VITAGRO.
Сьогодні перед садоводами стоять надзвичайно складні питання. Галузь розвивається, але без певної державної підтримки може зупинитися. І мова йде, в першу чергу, не про бюджетне фінансування, а про податкове законодавство, яке потребує змін, про пільгові кредитні ресурси, допомогу держави в експорті продукції в усі країни світу.
– Ми вже навчилися вирощувати якісну продукцію, тож допоможіть нам відкрити ринки Єгипту, Азії, де нас чекають. Європейський ринок перенасичений, нас там сприймають як конкурентів. Зараз необхідно об’єднати зусилля – господарств, органів державного самоврядування, дипломатичних служб, міністерства, – для того, щоб ми змогли підготувати відповідні фіто-санітарні сертифікати, документи тощо. Потрібно далі розвиватися, але для цього необхідні розуміння та підтримка зі сторони держави, – резюмує модератор.
Комунікація між садоводами, менеджерами, агрономічними службами різних компаній вже почалася!..
Всі чітко розуміють, що не є один одному конкурентами, вважає Тарас МЕЛЬНИК, головний агроном ФГ «ГАДЗ»:
– Я займаюся садівництвом протягом 10 років, і в останні 3 роки бачу серйозний прорив, тому що завдяки зусиллям Асоціації фермери змогли об’єднатися і виставити гідне українське яблуко на ринок. Там, як і на міжнародних виставках, ми презентуємося саме як Україна, українська продукція. І міжнародна спільнота бачить, що ми можемо бути конкурентоспроможними, розвиватися. Також хочу відзначити заслуги галузевих журналів медіа-групи «Технології та Інновації», адже ще років 10 тому практично жодної профільної літератури не було. Сьогодні маємо багато інформації, журнал, що завжди в тренді, де зібрані інновації, поради та досвід. Ми всі разом розвиваємо українське садівництво і, сподіваюся, у майбутньому виробники зможуть активно й продуктивно кооперуватися!
Традиційно на конференції були широко представлені техніка й технології. Свої технологічні інновації, рішення та продукцію на виставці представили українські та європейські виробники й постачальники: «Евкаліпт Р», Advice&Consulting SRL, Escande, «Сортер Пак», «Профполив», «Розетта Агро», «Іригаційні системи», ПП Сорока, «Каренс», «ЄФТ Плюс», «Еко Ягода», «Інсолар-Холод», Клуб рослин, «Русбана», «Водовід», «Бірок», VITAGRO, Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат, «Фрукти Полтавщини»,«Еко-Край»,«Кліома сервіс», ФГ «Надія сад», OBSTTECHNIK-FRUITTECHNO, «Фруктовий сад», «Старий підвал», «Трансхімтрейд», «Секатор», «Бахус», «Еко-органік», JNP group, FMC, «Кингспан-Україна», «Анівол», «Смарт агро», «Пак Лайн», «Брацлав», «Росана 1» та інші.
Конференція для садівників охопила теми вирощування, збору та переробки зерняткових і кісточкових, а Горіховий форум – різноманітних сортів горіхів. За словами експертів, промислові горіхові сади в Україні незабаром тільки вступатимуть у повне плодоношення, їм у середньому по 5-6 років. Але вже виникла потреба механічного збору та переробки того врожаю, що вже є.
– Приємно відзначити, що горіховоди починають цікавитися обладнанням та інноваційними технологіями для роботи в саду, збору й переробки врожаю. Наша аудиторія – ті господарі, що дивляться наперед, і розуміють важливість якісного обладнання, яке впорається з обсягами та завданнями, які кожного року збільшуються, – відзначає Олег СКОРОБАГАТИЙ, комерційний директор компанії OBSTTECHNIK-FRUITTECHNO. – На таких заходах, як ця конференція, справді цільова аудиторія: люди, які прагнуть навчитися нового та розвиватися!
Дійсно, аудиторія конференції прогресує з кожним роком, – розвиваються господарства, освоюються нові напрямки. Так, господарства, які раніше займалися тільки вирощуванням свіжої продукції, сьогодні вже заморожують або переробляють іншим способом – на соки, пастилу, джеми тощо. Фермери, які вирощували тільки один вид фруктів, диверсифікують виробництво, впроваджуючи нові культури.
Наприклад, ПРАТ «Вікторія» спеціалізується на виробництві соків, але наступного року збирається відкривати виробництво грильяжних цукерок на базі горіхів з власних закарпатських садів.
– Я постійно відвідую конференції медіа-проєкту «Технології та інновації». Зустрічаю тут нових друзів, пізнаю новий матеріал: про культури та сорти, рішення та підходи. Раніше займався тільки плодовими саджанцями, а останні два роки почав займатися лохиною, виноградом. Сьогодні я вже маю колекцію з понад 25 сортів, і цього року вже зібрав до 700 кг персиків з власного саду на продаж. Тож такі заходи надихають на розвиток і згуртовують нас, українців! – ділиться фермер Віталій ЧАТА.
Переробка – вихід на новий рівень прибутковості
Окремим важливим блоком, що об’єднав господарства різних напрямків, стала переробка фруктів, ягід та горіхів. Про поточну ситуацію в галузі та перспективи говорили в рамках круглого столу «Заморозка й переробка фруктів та ягід як ефективний інструмент створення доданої вартості». Участь в обговоренні взяли Анатолій Кручинін (ПРАТ «ВІКТОРІЯ»), Тетяна Кучеренко («Фрукти Полтавщини»), Володимир ДМИТРУК, (Гільдія медоварів України), Еміль ВІННИЦЬКИЙ, директор підприємства з заморозки фруктів й овочів GP-Group.
Модератором виступив Максим БЄЛОЗЬОРОВ, незалежний консультант:
– Вітчизняна галузь переробки плодово-ягідної продукції має суттєві перспективи. Порівнюючи Україну з Польщею, можна побачити, який ми ще маємо дефіцит потужностей. Кожного року будуються і відкриваються нові підприємства, це свідчить, що ринок продукції переробки ненасичений. Більшість підприємств уже рухаються в сторону сертифікації безпеки харчових продуктів. Це маркер того, що Україна рухається в цивілізованому напрямку і прислухається до тих тенденцій, які існують в Європі. Працюючи в харчовій галузі, ми завжди повинні прагнути до інновацій, змінювати продукти в сторону корисності та якості.
Експерти зійшлися на думці, що, наразі основні проблеми садоводів, – це: відсутність якісних потужностей зі зберігання; необхідність створення умов для інвестицій та підвищення рівня довіри до країни; неідеальна законодавча база. Реальною перспективою для розвитку та виходу на міжнародні ринки спікери назвали кооперацію. Але на чому робити акцент – розвивати продаж свіжих фруктів та ягід або йти в переробку – вирішує для себе кожне окреме господарство.
Величезне різноманіття вітчизняних продуктів переробки, які є сьогодні на ринку, продемонструвала виставка, що пройшла в рамках конференції. У виставці-презентації вин та інших алкогольних напоїв на базі фруктів та ягід взяли участь бренди «Старий підвал», «БАХУС», «БІРОК» та представники Гільдії медоварів України. Свою продукцію презентували компанії «Фрукти Полтавщини», ФГ «Валентина», «Сади Карлівщини», «Володимирські сади», ТМ Лонго Май, ДП Глорія, ФГ «Агро світ-СВ».
Народна дегустація соків
Кульмінацією свята української натуральної продукції стало оголошення результатів та нагородження переможців Народної дегустації соків прямого віджиму. Конкурс вдруге проводився в рамках конференції. Соки були представлені в чотирьох номінаціях: «Яблучний сік прямого віджиму», «Сік яблучний прямого віджиму з плодовими і ягідними компонентами», «Сік спеціальний» (всі види соків, які не увійшли в перелік).
Абсолютним лідером дегустації стало ФГ «Еко-край»: соки полтавського господарства завоювали золото в кожній категорії. Срібними та бронзовими медалями також відзначені виробники соків прямого віджиму ФГ «Валентина», ПРАТ «Вікторія» та компанія «Вітмарк-Україна».
– Маємо сад майже 100 га, вирощуємо всі сорти яблук, груш, абрикос, слив, черешні, а також ягідні культури. Виготовляємо з них соки, пастилу, цукати, сушку, заморожену продукцію, – коментує Тетяна КУЧЕРЕНКО, технолог ФГ «Еко-край». – У виробництві соків ми стараємося зберегти колір, смакові та поживні властивості ягоди, сік якої додається до бази – яблучного соку. Жодних хімічних домішок, цукру і консервантів, все натуральне. Граємо на ароматі ягід, сортових властивостях яблук. Участь та перемога в Народній дегустації переконала, що ми йдемо правильним шляхом, надала імпульс вдосконалюватися та розвиватися далі!
Бізнес-тур перспективними підприємствами Львівщини
Візити до провідних господарств регіону – традиційна частина конференції «Від землі – до готового продукту». Тож 23 жовтня учасники заходу змогли побачити, як на практиці впроваджуються інноваційні рішення та працює успішний сад «Грін Гарден» й переробне підприємство GP-Group.
ФГ «Грін Гарден», розташоване в селі Новосілки Буського району, – це понад 38 га переважно яблуневого саду, а також груші, сливи, персики й вишні. Уся ділянка обладнана крапельним поливом, через який рослини і поливають, і годують. На території є все необхідне для автоматизованої системи: власна свердловина, штучна водойма, метеостанція та швидкісний інтернет й відеоспостереження. Сортують яблука й персики на лінії потужністю 3 тони на годину, зберігають в сучасному фруктосховищі з РГС.
Компанія GP-Group спеціалізується на вирощуванні та заморожуванні власної ягоди , і надає послуги із заморожування й підготовки до продажу продукції інших аграріїв. Переробний комплекс обладнаний флюїдизаційним тунелем шокового заморожування Unidex, тут встановлені сучасні мийка, транспортери, інспекційні столи, віялка, фасувальник, відділювач плодоніжки, ваговий дозатор, металодетектор.
– Бізнес-тур мені дуже сподобався. Ми отримали змогу не просто побачити садівниче та переробне підприємства в реальності, але й дізнатися, як усе працює зсередини, які в компанії виникають труднощі, як вони їх долають та розвиваються. Побачила для себе багато нового, а також, що важливо, зробила певні висновки: якої інформації зараз потребують фермери, виробники, на чому варто робити акцент, які аспекти детальніше розбирати, – коментує керівниця проєктів ROSANA BIOLOGICAL SOLUTIONS Олена БОЛТОВСЬКА.
Кожен з учасників конференції зробив власні висновки, отримав новий досвід, знання та контакти. Разом обговорили багато важливих питань, знайшли спільну мову та заручилися підтримкою. Резюмуючи два дні насиченої аналітики, можна сказати, що сьогодні Україна займає передові позиції з виробництва яблучного концентрату та замороженої ягоди, однак все ще виготовляє продукт з низькою додатковою вартістю. Перспективи – за масштабуванням виробничих площ та переробкою, за умови переходу від ринкової боротьби у площині ціни – до формування та розвитку власних «цінностей». Тож створення українського бренду, наповнення його змістами, підкріплення репутацією – спільне та нагальне завдання всіх представників галузі!