Процедура реєстрації сортів в Україні переходить на «цифру»
![Процедура реєстрації сортів в Україні переходить на «цифру»](https://techdrinks.info/wp-content/uploads/2021/08/20190819193637.jpg)
Український інститут експертизи сортів рослин впродовж останніх двох років запровадив низку інновацій з метою спрощення та прискорення процедури реєстрації сортів. Як повідомив директор інституту Сергій Мельник, за цей час вдалося на 30% автоматизувати основні процеси, пов’язані із сортовипробуванням. Йдеться про передачу інформації із пунктів дослідження в режимі он-лайн, заповнення форм на електронному майданчику та інше. «Ми поставили для себе завдання з 2021 року повністю перейти на «цифру», тобто максимально автоматизувати всі процеси отримання, обробки і видачі результатів, що значно прискорить розгляд документів», пише “Інфоіндустрія”
Установа оновила лабораторне обладнання, провела навчання фахівців у Голландії, що дало змогу запровадити програму ДНК-паспортизації. Вже завершено процедуру паспортизації сортів ячменю, триває паспортизація гібридів кукурудзи. «Гібриди та сорти сьогодні за характеристиками, настільки схожі, що їх дуже важко відрізнити. А тому ДНК-маркери допомагають об’єктивній експертизі, особливо на перших етапах, коли ми проводимо дослідження на відмінність, однорідність, стабільність сорту, цей метод виключає будь-яку помилку…» — пояснює Сергій Іванович.
Один із супер-приладів, який освоїли працівники установи — фрагментний аналізатор нуклеїнових кислот.
«Аналізатор має 96 капілярів, їхня довжина 55 см, по кожному з них проходить зразок ДНК, який фіксується спеціальною відео-системою для того, аби можна було визначити довжину цих фрагментів, котра аналізується з допомогою спеціального програмного забезпечення. Це дуже точний прилад, його роздільна здатність становить 2-3 нуклеотиди, тобто якщо довжина фрагментів відрізняється навіть на 2-3 нуклеотиди, то прилад їх може зафіксувати. Прилад достатньо універсальний, оскільки дає змогу давати кількісну оцінку нуклеїнових кислот. Це важливо, коли оцінюється експресія генів щодо стійкості до хвороб, або несприятливих факторів навколишнього середовища…» — розповіла завідувач лабораторії Лариса Присяжнюк.