Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
«Винний дім Гігінеішвілі»: вина, зроблені з любов’ю
П’ять років тому «Винний дім Гігінеішвілі», що на Вінниччині, отримав ліцензію на виробництво та продаж вина й відтоді радує прихильників якісними і витонченими винами. Три з них – Rkatsiteli, Alibernet та Alibernet reserve – змогли оцінити в березні й гості відновленого Винного клубу «Галерея» у Рівному. Про особливості і технології виробництва вин кореспондентам журналу розповіли власник виноробні Володимир ГІГІНЕІШВІЛІ та головний технолог Заза ІОРДАНІШВІЛІ.
Коли грузини беруться за виробництво вина – це вже 50 відсотків успіху, бо традиція виноробства в них у крові. Заза та Володимир запевняють: роблять вони саме українські вина, з українського винограду. Однак тут важлива не географія, а підхід до процесу.
Для вин «Винного дому Гігінеішвілі» відбирають лише найкращий виноград, в основному з півдня України, зокрема з Тарутинського і Білгород-Дністровського районів Одеської області.
– За ці роки ми вже маємо кількох постійних партнерів-виноградарів, які вирощують певні сорти винограду спеціально для нас, – розповів Володимир Гігінеішвілі. – З невеликим навантаженням на кущ, потрібною нам обрізкою та дорожчими добривами. І ми готові за це платити їм більше. Зазвичай виноградарі зацікавлені у більшій кількості винограду з високим вмістом цукру. Ми ж, навпаки, вимагаємо певний рівень цукру, кислотності та найвищий рівень якості винограду. Для цього наш технолог відвідує ділянки, перевіряє, як доглядають за лозою, як її обрізають, обприскують. Якщо якість винограду нас не влаштовує, ми не робимо з нього вина. Мають бутилише здорові й відбірні ягоди.
Другий фактор, необхідний для отримання якісного вина, – виробництво з використанням сучасних технологій. У виноробні Гігінеішвілі до справи підійшли ретельно: спочатку розробили проєкт, погодили його з досвідченими технологами, далі закупили найкраще на ринку обладнання.
– Маємо ємності для бродіння з регуляторами температури, 5-тонний сучасний прес, чилери, фільтри, насоси – все необхідне для виробництва якісного вина. Надзвичайно важливо дотриму- ватися температурних режимів, охолоджувати сусло, яке бродить, ін акше можна втратити арома- тику вина, – зазначає Володимир Гігінеішвілі. – Також у нас працює лабораторія, де роблять мікробіологічні аналізи. Вручну розливаємо вино та наклеюємо етикетки.
Третій, але не менш важливий за інші, фактор для отримання якісного вина – це робота винороба, який у процесі виробництва дегустує вина і дає змогу їм максимально розкрити свій потенціал.
– Головне, щоб у вині не було недоліків. Які ж будуть переваги, від початку й сам не знаєш. Це як дитина: вона здорова, а вже ким стане, оперним співаком чи сантехніком, покаже час, – зазначає головний технолог Заза Іорганішвілі. – Важливо докладати зусилля, любити свою справу, дотримуватися чистоти і порядку. За вином доглядаю, як за дітьми.
Заза Іорданішвілі детальніше розповів про вина «Винного дому Гігінеішвілі», презентовані у Винному клубі «Галерея».
– Ркацителі – найпоширеніший грузинський сорт винограду, його вирощують не лише в Грузії, популярний він і в Україні. Сорт врожайний, стійкий до високих та низьких температур. Також він майже не хворіє, на відміну від інших сортів винограду, – звернув увагу головний технолог. – Ми представили «Rkatsiteli біле сухе» 2019 року. Вино виготовляється за європейською технологією: подрібнюємо виноград, забираємо самотік, освітляємо й пускаємо на бродіння. Тобто воно відбувається по-білому, коли виноградний сік бродить окремо від твердої маси і за температури +22…+24 градуси. Після закінчення бродіння відділяємо сусло від грубого осаду, зливаємо й до кінця березня залишаємо на тонкому дріжджовому осаді. Потім другий раз знімаємо з осаду і дивимось показники вина: чи варто відправити його на витримку, чи як ординарне готувати до розливу.
Rkatsiteli має фруктовий аромат, характерну гармонійну гірчинку, сам смак, як і букет, насичений.
– Порівнювати українське та грузинське «Ркацителі» немає сенсу, виноград росте на різних ґрунтах. На півдні України переважно чорнозем, якого в Грузії майже немає. Наше, українське «Ркацителі» – гідне вино, і мені подобається не менше за грузинське, – зазначив Заза Іорданішвілі.
До речі, «Rkatsiteli біле сухе» від «Винного дому Гігінеішвілі» на конкурсі «Одеський залив» у 2018 році було відзначене золотою медаллю.
Назву Alibernet для вина з сорту винограду, відомого як Одеський чорний, ввели саме у «Винному домі Гігінеішвілі». Це український сорт винограду, виведений в Одесі, в Інституті виноградарства та виноробства імені Таїрова. Ім’я отримав від своїх «батьків» – Каберне та Алікант Буше. Гості Винного клубу «Галерея» дегустували два вина «Винного дому Гігінеішвілі» із цього сорту винограду: «Alibernet червоне сухе» 2019 року та «Alibernet reserve червоне сухе» 2017 року.
– Цей виноград дає найкращий результат, бо його батьківщина – тут. Його ні з чим не можна порівняти, – підкреслив Заза Іорданішвілі. – Вино з нього має винятковий фруктовий аромат і смак, відчувається слива, чорнослив, вишня. У цього сорту дуже велике майбутнє. Я про це кажу з тієї миті, як його скуштував і одразу в нього закохався. Про це стверджують і фахівці. Торік із семи золотих медалістів на «Одеському заливі» п’ять вин було зроблено саме з Одеського чорного. Виготовляємо «Аліберне» за класичною техно- логією для червоних сухих вин. Бродіння триває на меззі з плаваючою шапкою. Це французька технологія, яку використовують і в Грузії. Шапку під час бродіння треба по кілька разів на день опускати в сусло, щоб вона не підсохла. Або спеціальними машинами, або, як робимо ми, поливати зверху суслом, яке набираємо на дні місткості. Бродіння червоних вин відбувається за температури +18 градусів. Дотримуємося класичної технології виробництва, бо виноробство консервативне, йому мінімум 10 тисяч років, і нічого принципово нового придумати неможливо. Для Alibernet reserve вино витримуємо протягом двох років у дубових бочках, потім розливаємо в пляшки. І ще півроку триває витримка в пляшці. Вино має збалансований смак із пряним післясмаком та нотками смородини в ароматі.
Володимир Гігінеішвілі також зазначив, що вино Alibernet його виноробні дегустували навіть у британському Кембриджі, де воно отримало високу оцінку фахівців.
–Ми робимо вино з любов’ю. Чесні перед собою, Богом і нашими споживачами. Всі наші вина однаково якісні – ті, що виставлені на полицях магазинів, що пропонуємо на дегустаціях чи вживаємо самі. І цього принципу ми завжди дотримуємося, – підсумував Заза Іорданішвілі.
В асортименті «Винного дому Гігінеішвілі» – 13 позицій вин. Окрім описаних, це сухі, напівсо- лодкі і десертне.
ПЛАНИ: СВІЙ ВИНОГРАДНИК І РЕБРЕНДИНГ
– Цього року через засушливу погоду ми взяли майже вдвічі менше винограду, ніж торік. Не знайшли потрібної нам якості. Тому вперше придбали виноград із Закарпаття, сортівСовіньон та Біанка. Спробували зробити з нього вино, гадаю, вийде вдалим, – поділився думками Володимир Гігінеішвілі. – Маємо й свої 16 гектарів для виноградників у Могилеві-Подільському, на схилах берегів Дністра. Разом з німецькими енологами та фахівцями інституту Таїрова підібрали для цієї місцини сорти винограду. За їхньою рекомендацією посадили Каберне, Мерло, Сапераві, Рислінг, Шардоне, Ркацителі. Поки що 300 кущів. Цьогоріч матимемо врожай, подивимось, як ці сорти себе у нас поводитимуть. Ми прагнемо ро- бити вина, конкурентні з винами високої якості, як-от французькі. Багато споживачів досі купує іно- земні вина, гадаючи, що вони кращі. Насправді вина високої якості, виготовлені українськими виноробами, за кордоном коштують ра- зів у десять дорожче, аніж тут. Ми розширюємо ринок, тому плануємо робити ребрендинг.
Адреса:
вул. В. Порика, 44, Вінниця,
Вінницька область, 21000
+38(068) 858 5038