Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Георгій Арпентін: Основою високоякісних вин від Purcari Wineries plc є сучасні технології від винограду до бокалу
Виноробство Молдови налічує тисячолітню історію, а вино стало символом країни. Що саме допомагає молдовським виноробам тримати високу планку на міжнародній арені? Своїми думками поділився ексдиректор Національного офісу винограду і вина у Молдові, доктор технічних наук Георгій АРПЕНТІН, який нині поєднує роботу директора із досліджень, розвитку та інновацій у Purcari Wineries і розвиває власну виноробню IM Les terres noires srl.
МОЛДОВСЬКЕ ВИНОРОБСТВО СЬОГОДНІ: БІЛЬШЕ МІНУСІВ, АНІЖ ПЛЮСІВ
Якщо порівнювати з минулим роком, ситуація у молдовському виноробстві відчутно змінилася, стверджує Георгій Арпентін. Рівень продажу вин зменшився через пандемію Covid-19. У 2020 році, зокрема, дуже постраждали вина наливом, адже, за словами Арпентіна, близько 70 % вин Молдови реалізують наливом. Але, як стверджує фахівець, це і добре, і погано, адже в складній ситуації виробники будуть більше думати про те, як отримати додану вартість через бутильоване вино.
Також виробництво вина, каже фахівець, гальмує війна в Україні. З об’єктивних причин поставки відчутно скоротилися. Тому винороби намагаються диверсифікувати ринки збуту, зокрема, розглядають африканський континент як потенційного партнера.
До вищезазначених факторів додалися несприятливі кліматичні умови, адже впродовж трьох років в країні була засуха, і виноградники постраждали через нестачу води. Тим не менше, виноробство в Молдові лишається однією з найбільш успішних галузей економіки.
– Тренд сьогодення – це вина з географічними назвами, які мають попит, – особливо на європейський ринках, де споживач давно знає молдовські вина, як високоякісні і такі, що мають глибоке коріння.
VINĂRIA PURCARI ПОКЛАДАЄТЬСЯ НА ВИРОЩУВАННЯ ЯКІСНОГО ВИНОГРАДУ
Виноградники компанії Vinăria Purcari вирощують в легендарому регіоні Пуркарi, що в південно-східній частині Молдови. На початку XIX століття іноземні колоністи виготовляли тут досконалі вина, які не поступалися навіть французьким. Тут, у долині річки Дністер, сформувався унікальний теруар, який славиться неперевершеними винами й сьогодні. У цьому регіоні дреновані ґрунти – суглинисті чорноземи. Коріння винограду проникає глибоко в землю в пошуках вологи. Близьке розташування до Дністра є передумовою кліматичної стабільності, виноградники не страждають ні від надто міцних морозів, ні від надто великої спеки. Немає перепадів температури, тому виноград визріває поступово, вбираючи в себе багатство ґрунтів та сонячне світло.
Структура асортименту сортів винограду Vinăria Purcari дуже різноманітна, 70 % насаджень займають червоні сорти, серед них автохтонні сорти Рара Негара, Фетяска Неагра, а також міжнародні сорти Каберне Совіньйон, Мерло, Мальбек. Саджанці винограду тут із італійського розсадника Vivai Cooperativi Rauscedo та з молдовського розсадника VITIS COJUŞNA.
В Purcari сьогодні виготовляють вина і з європейських сортів винограду – Шардоне, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар і з рідкісних для цієї місцевості сортів – Рара Неагра, Фетяска Неагра. Тут вирощують автохтонні та міжнародні сорти, навіть грузинський сорт Сапераві.
Читайте також:
Українські медові напої завойовують Антарктиду
Такі компанії, як Vinăria Purcari, першими розуміють обов’язковість впровадження інноваційних технологій виробництва, які забезпечують конкурентність продукції на ринку. Георгій Арпентін розповідає:
– У компанії налагоджений повний цикл виробництва – від вирощування винограду до виготовлення і продажу вина споживачеві. Ми зосереджуємо зусилля на пошуку нових сортів винограду, стійких до засухи та хвороб. Це дуже важливо, щоб забезпечувати на майбутнє якісну сировину. Ми досліджуємо хвороби, проводимо картографування ділянок, щоб розуміти виноробний потенціал. Зараз споживачі надають перевагу винам без консервантів та хімічних складників, тому ми вивчаємо технології, які допоможуть отримувати саме такий продукт.
Vinăria Purcari, як зазначає винороб, має долю лідера, який завжди повинен бути на крок попереду, ніж конкуренти. Саме тому тут так прискіпливо ставляться до процесу виробництва вина, щоб підтримувати марку високоякісної продукції. Для цього в компанії мобілізують весь арсенал технологічних процесів, обладнання, починаючи з виноградників.
– Якість вина закладена на виноградниках. Тому всі наші зусилля спрямовуємо на те, щоб отримати здоровий дозрілий виноград. Якщо сировина не буде відповідати всім вимогам, то ви не зможете отримати вартісне вино, навіть використовуючи найкращі технології для виробництва, – зауважує Георгій Арпентін.
Завдання, яке ставлять перед собою працівники компанії, – навчитися управляти сировиною, на яку здатні негативно впливати, зокрема, зміни кліматичних умов, наприклад, посуха. Через неї у винограді підвищується вміст цукру і зменшується кислотність. А це впливає на специфічні особливості вин.
– У виноградарстві ми, як правило, практикуємо класичні технології. Ми пильно слідкуємо за захворюваннями, адже є деякі фітоплазмові хвороби, які вкрай негативно впливають на врожайність. Це, наприклад, золотисте пожовтіння (Flavscence doree). Важливо йому вчасно запобігти.
У компанії зараз втілюють у життя проєкт, що полягає в заміні звичайних тракторів, які працюють на дизельному пальному, на електричні, марки Monarch. Як зауважує Георгій Арпентін, це особливо важливо для екології, адже так зменшаться шкідливі викиди в повітря. Та й економія на пальному відчутна.
Читайте також:
Leleka Wines: український бренд відновлює свою роботу
ВИНЗАВОД – ЦЕ ВЗІРЕЦЬ ТЕХНОЛОГІЧНОСТІ
Новітній період в історії розвитку пуркарських вин настав у 2003 році, коли була заснована компанія Vinăria Purcari, що поставила за мету відродити виробництво унікальних історичних купажів вина – Негру, Рошу де Пуркар. Для цього реконструювали завод у мікрозоні Пуркар, відродили старовинні погреби, побудовані ще 1827 року. Сьогодні це один із найвідоміших винних погребів Молдови.
ТУТ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЦІЛИЙ СПЕКТР ТЕХНОЛОГІЙ ВИНОРОБСТВА
– Все нове – це добре забуте старе. Наприклад, зараз ми повертаємося до глиняних амфор, які дозволяють отримувати більш мінеральні вина. Адже такі вина зараз стають все більше й більше затребуваними. Наш підхід – якомога менше впливати на продукт, щоб він не втратив своїх природних властивостей. Тому процеси обробки, стабілізації відбуваються без використання хімічних складників.
За якість вин відповідають і самі винороби. Адже вони, за словами Георгія Арпентіна, є тим двигуном, який просуває передові технології, щоб отримати високоякісний продукт, максимально адаптований до ринку.
– До речі, виноград ми збираємо тільки вручну, а зібрані грона кладемо в ящики. Перед переробкою виноград охолоджуємо, тоді його набагато легше перероблювати, також виключається процес його окислення в подальшому. Для переробки винограду в компанії використовують преси Siprem та Vaslin Bucher. Далі використовуємо технології виноробства, залежно від заданого стилю вина. Так, для витримки вин у нас є приблизно 1500 бочок. Упродовж останніх років для витримки використовуємо ще й амфори, – щоб отримати в них вина, у яких немає тієї специфічної ноти, яка лишається в напоях після витримки в дубових бочках. Після витримки ми поліруємо вина та лишаємо їх відпочивати бутах об’ємом 1775 літрів від італійської компанії Garbellotto. Цей процес дуже добре впливає на якість вина. Крім білих, рожевих і червоних вин, ми виготовляємо ще й ігристі вина класичним методом, – розповідає Георгій Арпентін.
У Vinăria Purcari витримують вина у 3 видах ємностей: класичних бочках (225 літрів), бутах (320 літрів) та амфорах (160 літрів). Ємність для витримки вибирають залежно від стилю вина.
– Витримуємо вино у спеціальних цехах, де впродовж року підтримуємо температуру приблизно +14–16 °C та вологість приблизно 80 %. Загалом, у нас є 3 підвали: в одному витримуємо ігристі вина, в інших – тихі червоні та білі. Рожеві вина не витримуємо, – зауважує Георгій Арпентін.
Лабораторія – це ключовий підрозділ на заводі, адже там контролюють якість вина. Лабораторія Vinăria Purcari перевіряє вино аж за 80 параметрами!.. А щоб переконатися в певних результатах на 100 %, зразки вина надсилають у європейську лабораторію. Проводять також дослідження вин у незалежній лабораторії, щоб підтвердити всі дані, особливо ті, які стосуються безпеки напою.
Читайте також:
«ВІН’С»: робота в умовах війни та курс на розширення насаджень
Від 24 лютого серце виноробні Purcari б’ється в унісон з українським серцем
Chateau і регіон Purcari відкрили двері для понад 3 000 родин, яким потрібен був перепочинок, спокій і відчуття безпеки. Майже 11 000 біженців зупинялися в імпровізованому шелтері у виноробні. Тут люди могли отримати допомогу: воду, гарячі напої, бутерброди, засоби гігієни, безкоштовні SIM-карти, теплий одяг. Команда Purcari запустила також довідковий центр та цілодобову контактну лінію для організації проживання українських родин, які втікають від воєнних дій. Пишаємося тими, хто виборює споконвічне право на свободу, право жити і любити свою землю. Ми поряд серцем, не лише кордонами.
Більше читайте у журналі «Напої. Технології та Інновації». Безкоштовно завантажити випуск журналу «Напої. Технології та Інновації» № 2 можна тут.
Аби придбати друковані випуски журналів, оформити передплату на рік або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти:
Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!
Читайте також:
«ТАТОВЕ ВИНО»: як експериментальне захоплення виноградом і вином стало справою всієї сім’ї