Зрошення, фертигація, захист від заморозків: як голландці змушують воду працювати на садівників
12.03.2018

Минулого року Європа потерпала від весняних заморозків, чимало садів було пошкоджено. Значних
збитків зазнали виробники яблук та груш. У виграші через підвищення цін на фрукти опинилися ті, хто
своєчасно подбали про захист саду від перепадів температур.

Беручи до уваги нестійкі погодні умови, враховуючи досвід 2017 року, «Розетта Агро» запросила на українсь-
кий ринок голландську компанію VGB Watertechniek. Підприємство VGB Watertechniek на ринку фертигації
працює вже більше двох десятків років. Компанія успішно поєднує досвід з інноваційним підходом та готовністю розвиватися разом з ринком, а то й випереджаючи його. У Нідерландах VGB має потужну базу клієнтів, серед яких – науково-дослідницький центр університету Вагенінген та Fruitconsult. За час своєї діяльності VGB Watertechniek реалізувала чимало іригаційних та фертигаційних проектів у різних країнах Європи, зокрема, в Україні.

Пропоновані компанією системи мають дистанційне керування та високоякісне програмне оснащення, яке
дозволяє відстежувати процес. Компанія успішно поєднує досвід з практичним та інноваційним підходом, го-
товністю випереджати запити ринку. Фахівці VGB Watertechniek переконують, що справді ефективною може бути лише та система поливу чи фертигації, при проектуванні якої були враховані всі параметри плантації. Йдеться не лише про площу та особливості місця розташування поля, наявність джерел води та енергії, але й про показники аналізів води та ґрунту.

Створення проекту майбутньої фертигаційної системи передбачає проектування власне конструкції з усіма магістральними та розподільними трубопроводами і крапельними трубками, а також конструювання насосної установки та контроллера. На цьому етапі спеціалістам важливо підібрати саме ті складові, які найкраще підходять для умов конкретної плантації. При проектуванні та виробництві систем зрошування VGB Watertechniek використовує тільки відомі та надійні бренди водяних насосів, фільтрів, електроніки для управління і контролю, дозуючих насосів для кислоти, датчиків контролю кислотно-лужного балансу (рН), електропровідності (ЕС), сенсорів напору та тиску. Всі ці елементи компанія використовує в різних конфігураціях: завдяки оптимальній комбінації складових елементів фертигаційного вузла досягається максимальна ефективність всієї системи. Важливо, що керувати такою системою можна на відстані.

Також виробники зробили акцент на економічності та легкості експлуатації системи. Весь вузол змішування та подачі води може бути змонтований в контейнері, що значно полегшує транспортування та встановлення
системи на місці. До кожного нового клієнта компанії обов’язково приїздить власник Тео Гісаккерс особисто
або ж уповноважений представник компанії, аби надати відповідні інструкції щодо експлуатації продукту. Також під час такого консультаційного візиту детально вивчаються усі сильні та слабкі позиції системи зрошення. Фахівці рекомендують клієнтам використовувати GPSсистему, щоб досягти максимальної ефективності.

Фертигаційні системи від VGB Watertechniek оснащуються спеціальним контролером, який моніторить основні показники: pH, ЕС, тиск, витрати води тощо. Усі дані в режимі реального часу передаються у спеціальний мобільний додаток – відстежувати їх можна з будь-якого мобільного пристрою чи комп’ютера. Важливо, що управління фертигацією від VGB Watertechniek може здійснюватися на основі показників датчиків або даних метеостанції. Система вмикається саме тоді, коли плантація потребує поливу. Це дозволяє забезпечити насадження оптимальною кількістю води та уникнути перевитрат ресурсів.

Зрошення дощуванням проти заморозків
Наразі зрошення є найефективнішим з існуючих методів захисту плодово-ягідних насаджень від нищівного
впливу заморозків, особливо під час цвітіння та утворення зав’язі. Класично виділяють два типи заморозків. Перший – класичний нічний приморозок (так звані радіаційні заморозки) за безвітряної погоди та ясного
нічного неба. З поверхні ґрунту випромінюється більше тепла, ніж отримується, тому температура швидко знижується, викликаючи температурну інверсію (чим вище від поверхні ґрунту, тим вища температура). З такими заморозками найлегше боротися. Туманоутворення досить ефективно зменшує втрати тепла поверхнею ґрунту.

Другий тип, який завдає значної шкоди, виникає під час вітру східного напрямку. Рішенням для боротьби з
заморозками, коли зниження температури починається не з поверхні ґрунту, а зверху, є надкронове зрошення. У процесі дощування спринклери покривають рослину водою та підтримують її у зволоженому стані. Навколо бутонів формується шар льоду. Температура льоду залишається незмінною (вона близька до 0°С) незалежно від температури повітря навколо. Причина у великій кількості енергії, яка виділяється при переході води в твердий стан (цей феномен відомий під назвою «приховане тепло затвердіння» або «теплота плавлення»). Доки триває процес зрошення, який підтримує лід у вологому стані, доти температура льоду та частин рослини залишатиметься приблизно на рівні 0°С. Важливо розуміти, що лід сам по собі не є ізоляційним фактором, здатним захищати цвіт або зав’язь. Якщо припинити дощування до того, як мине заморозок, температура почне стрімко знижуватися.

Компанія VGB Watertechniek BV розробляє зрошувальні системи для боротьби із заморозками. Їй відомо, на якій відстані розташовувати спринклери, де розміщувати датчики, щоб система могла визначити, коли застосовувати туманоутворення, а коли дощування тощо. У портфоліо компанії є різні конфігурації цих систем та окремих їхніх складових, які можна обирати, враховуючи особливості плантації. Також садівникам пропонується встановлювати в своїх садах датчики морозу власного виробництва, які при зниженні температури передають повідомлення на мобільний телефон. Враховуючи, що найчастіше весняні заморозки трапляються вночі, коли люди найменше контролюють ситуацію, сповіщення від такого датчика допоможе вчасно зреагувати на ситуацію.Читайте також:

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх