Засоби регулювання водного режиму ґрунту в насадженнях черешні на Півдні України
09.07.2020

Т. В. МАЛЮК, канд. с.-г. наук, старший науковий співробітник, Л. В. КОЗЛОВА, канд. с.-г. наук, Н. Г. ПЧОЛКІНА, молодший науковий співробітник, Мелітопольська дослідна станція садівництва імені М. Ф. Сидоренка ІС НААН

Черешня – це провідна культура Півдня України, яка займає у структурі кісточкових насаджень у середньому від 70 до 95%. Традиційна технологія її вирощування не передбачала зрошення, що пояснювалося раннім достиганням плодів і розгалуженою кореневою системою дерев. Водночас вирощування черешні у богарних умовах, особливо на фоні зростання посушливості клімату у зоні Південного Степу, негативно впливає на продуктивність плодових дерев і якість продукції. Крім того, масове впровадження інтенсивних технологій вирощування черешні, що передбачають використання вегетативних підщеп, нових сорто-підщепних комбінацій, ущільненої схеми садіння дерев і формування малогабаритних крон, вимагає ефективних заходів регулювання ґрунтових режимів.

За таких умов використання краплинного зрошення сприяє, з одного боку, оперативному управлінню вологозабезпеченістю дерев, з іншого – умовам живлення завдяки локальному внесенню добрив відповідно до фізіологічних потреб культури. В той же час мульчування пристовбурних смуг різними матеріалами у поєднанні з краплинним зрошенням забезпечить зменшення непродуктивного випаровування вологи з ґрунту і його захист від ерозії.

У зв’язку з актуальністю вищенаведеного на базі МДСС імені М. Ф. Сидоренка ІС НААН з 2016 р. уперше в Україні проводяться дослідження щодо вивчення комплексного впливу зрошення, мульчування та фер-
тигації на умови вологозабезпеченості, живлення та формування продуктивності черешні сорту Крупноплідна 2015 р. садіння (схема садіння 5х3 м). Для мульчування використано як природні матеріали (солому злакових культур і тирсу неплодових дерев), так і штучний (чорне агроволокно). Полив саду здійснюється системою краплинного зрошення. Рівень передполивної вологості ґрунту (РПВҐ) – 70% НВ.

Схемою досліджень передбачені варіанти з застосуванням зрошення у поєднанні з різними видами мульчувальних матеріалів і варіанти природного зволоження у поєднанні з такими ж матеріалами для мульчування, а також за традиційного утримання ґрунту в садах під чорним паром.

Дослідження показали, що формування водного режиму ґрунту в насадженнях черешні залежить від погодних умов, які складаються упродовж вегетації, а застосування зрошення у гостро посушливі періоди дозволяє підтримувати вологість ґрунту на заданому рівні.

Ознайомитись з продовженням статті можна у випуску №2 (21) журналу "Садівництво і Виноградарство. ТІ".

Оформити передплату ви можете за тел.: +38 (0362) 60 88 21

Або зв`язатися з менеджером за тел:

+38 097 968 95 16,

+38 096 491 66 92,

+38 095 921 04 33

Чи надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

952

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх