Захист волоського горіха та фундука від шкідників і хвороб
30.11.2020

Останніми роками в Україні найбільше садових насаджень закладають горіхоплідними культурами, насамперед волоським горіхом і фундуком. З’являються нові насадження різних сортопідщепних комбінацій вітчизняної селекції та завезених із країн Європи й Америки. Разом з останніми завозяться нові хвороби як вірусного, так і грибкового походження. У великих масивах насаджень хвороби щороку прогресують, а шкідники невпинно поширюються.

В Україні листки, плоди, гілки і штамб волоського горіха та фундука пошкоджують і уражують близько 50 видів шкідників і хвороб. Серед хвороб найбільшу небезпеку становлять плямистості (чорна й бура, або марсоніоз), гриби меланколій, фома, діатріпс, рак штамба (призводить до всихання гілок і штамба), гнилі деревини (білу спричиняє несправжній трутовик, жовта утворюється внаслідок ураження справжнім трутовиком і лускатою губкою, а червоно-бура – від ураження дерева сірчано-жовтою губкою), а також бактеріальні хвороби плодів і кореневий рак дерев. Плямистість плодів волоського горіха ушкоджує листя й плоди, спричиняючи загибель листків та опадання недозрілих плодів. Пошкодження проявляються у вигляді бурих або сіро-бурих плям різної форми.

Серед шкідників, які пошкоджують дерева та плоди волоського горіха й фундука, – горіхова та яблунева плодожерки, горіхова міль, галовий і бородавчастий кліщі, тлі, ліщиновий довгоносик. Молодим деревам загрожують личинки травневого хруща.

Найнебезпечніша хвороба в Україні та світі – бактеріоз, або бактеріальний опік горіха (Xanthоmonаs cаmpestris px juglandis). Вона пошкоджує всю надземну частину дерева: спочатку на листі утворюються чорні плями, які згодом зливаються, через що листя опадає. Пошкоджені плоди теж опадають, а дерева стають ослабленими. Це призводить до засихання дерев улітку та пошкодження взимку морозами.

Лікування бактеріального опіку досить складне і часто неефективне. Насамперед треба, щоб дерева були здоровими протягом усього вегетаційного сезону. Це стосується й агротехніки (зрошення, мінеральне живлення, обрізка), і захисту від шкідників та хвороб. Система захисту від хвороб і шкідників має бути надійною та задовольняти всі вимоги до експорту плодів волоського горіха й фундука.

В. В. ВОЄВОДІН, канд. с.-г. наук, експерт компанії «Сингента»

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

508

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх