Захист від заморозків: компанія «САД ОК» презентувала в Умані теплогенеруючу машину Frostbuster F501
08.08.2019

Презентація машини, що захищає насадження від заморозків, відбулася в інтенсивному черешневому саду в Умані під час Дня поля. Бельгійські партнери компанії «САД ОК» наочно продемонстрували можливості нової теплогенеруючої машини Frostbuster F501, призначеної для захисту садів, ягідників і горішників від весняних заморозків.

День поля відбувся на базі інтенсивного черешневого саду ТОВ «Уманська фруктова компанія». Звертаючись до учасників семінару, директор компанії «САД ОК» Наталія ЛУТ подякувала «Уманській фруктовій компанії», яка надала можливість продемонструвати в своєму саду роботу машини для захисту від
заморозків. Варто зазначити, що ТОВ «САД ОК» спеціалізується в галузі опорних та захисних систем у фруктово-ягідному секторі, а також є офіційним дистриб’ютором Agrofrost в Україні.

Компанія реалізує комплексні проекти, починаючи від поставки матеріалів і закінчуючи встановленням опорних конструкцій та систем захисту від граду, дощу, птахів і комах. Фахівці з Бельгії продемонстрували останню модель теплогенеруючої машини Frostbuster F501, розроблену в 2018 році компанією Agrofrost NV (Бельгія). Треба наголосити, що це не єдина машина від заморозків, яку виробляє компанія, – є розробки з різними принципами дії. На рахунку підприємства – більше 75 машин, які інженери компанії винайшли та постійно удосконалюють. Принцип їхньої дії полягає у використанні фазового переходу енергії. Всі ці інноваційні розробки – це енергоефективні рішення для захисту від заморозків, які до того ж дуже прості в обслуговуванні.

Марк ПОЛЛЕУНІС, директор бельгійської компанії Agrofrost NV, яка є розробником низки машин для захисту від заморозків, виступив з презентацією на тему боротьби з заморозками загалом та охарактеризував різницю між адвекційними (вітровими) і радіаційними заморозками. Проблемами захисту саду від заморозків бельгійський фахівець займається з 1991 року. Отож, він детально пояснив переваги та
недоліки різних способів захисту від них.

За словами Марка Поллеуніса, сама наявність будь-якої системи захисту від приморозків не гарантує успіху. Щоб отримувати гарні врожаї, треба правильно проводити обрізку й обробку саду, а головне – тримати насадження у чистоті, бо сад, зарослий бур’янами, підвищує ймовірність того, що температура в ньому буде
меншою, ніж у доглянутому саду з чистими міжряддями. До 10% бельгійських садів захищено системами надкронового зрошення, але найбільшою їхньою проблемою є вода, яка потенційно підвищує ризики, зокрема, розвитку бактеріозу на груші та обламування гілок на вишні та черешні. До того ж не у кожному саду є достатній запас води, а для якісного захисту від заморозків потрібно не менше 30 м3 води на 1 га на годину.

У той же час поєднання систем надкронового зрошення (25-30 розприскувачів) і системи генерування тепла (теплогенераторів Frostbuster) забезпечує захист навіть при температурах до -11 °С.

FROST ALARM – НАЙКРАЩА СИСТЕМА ОПОВІЩЕННЯ

Виявляється, близько 80% систем від приморозків використовуються садівниками неправильно. Так, значні втрати врожаю фруктів навесні 2017 р., коли у всій Європі спостерігалися суттєві заморозки на фоні низької вологості повітря, були спричинені тим, що системи захисту садів від заморозків переважно застосовувалися неправильно. Марк Полленіус вказує на те, що, починаючи з 2010 року, садівники все частіше спостерігають
поєднання двох видів заморозків – радіаційних і вітряних. Щоб боротися з цим природним явищем, треба
завжди брати до уваги індекс поєднання вологості та температури в саду. Більшість садівників мають на своїх плантаціях температурні датчики і вимірюють сухі показники температури. А, для прикладу, суха температура 1 °С в поєднанні з вологістю 60% дає результат -1,4 °С.

Це означає, що садівники, які вимірюють сухі показники температури, а не вологі, вмикають свою систему захисту від приморозків на 2-4 години пізніше, ніж потрібно. Поєднання систем надкронового зрошення (25-30 розприскувачів) і системи генерування тепла (теплогенераторів Frostbuster) забезпечує захист квіток навіть до -11 °С. Але для якісного захисту потрібно не менше 30 м3 води на 1 гектар на годину Саме тому дуже важливо, купуючи систему захисту від приморозків (неважливо яку), переконатися, що маєте в наявності правильну систему оповіщення. Багато садівників мають погодні станції, але це не зовсім те, що потрібно.

Інженери Agrofrost NV розробили власну систему оповіщення Frost Alarm, яка вимірює суху температуру, зіставляє її з вологістю повітря й автоматично видає показник вологої температури. Одночасно з показником вологої температури садівник отримує сигнал тривоги на свій телефон, який вказує, що систему захисту від приморозків потрібно вмикати негайно.

ФІЗИКА ПРОЦЕСУ ФАЗОВОГО ПЕРЕХОДУ ЕНЕРГІЇ

– З вихідного сопла машини видувається тепле повітря, яке потрапляє на траву, листки, квіти, плодові утворення та інші частини дерева. Під дією теплого повітря частина кристалів льоду, наявних на рослинах, перетворюється у газоподібний стан, а за той час, поки тепле повітря з машини рухається в іншому напрямку, молекули води у газоподібному стані охолоджуються та осідають на квітах у вигляді льоду. Тобто відбувається зворотній процес з виділенням енергії, – пояснює розробник системи.

Система працює завдяки енергії, яка вивільняється під час трансформації молекул із газоподібного стану у лід. При цьому вивільняється латентне тепло. Можна застосовувати Frostbuster F501 і при нижчих температурах, і при вітряній погоді, але у цих випадках вона буде накривати меншу площу. Також, використовуючи теплогенеруючі машини Frostbuster, садівники спостерігали краще формування зав’язі у своїх садах. Це пояснюється посиленим перехресним запиленням рослин завдяки струменю повітря, що виходить з сопел машини під час проїзду садом. Якщо погода сприятлива для цвітіння, то навіть немає необхідності застосувати газ, а за умов підвищеної вологості та понижених температур (менше 15 °С) можна активувати пальник.

ДЕМОНСТРАЦІЯ РОБОТИ МАШИНИ FROSTBUSTER F501

Велику зацікавленість учасників семінару викликала демонстрація роботи машини Frostbuster F501 – топ-моделі третього покоління (рік виходу на ринок – 2018) – в інтенсивному черешневому саду «Уманської фруктової компанії». За словами розробників, «пересувна машина Frostbuster F501 здатна захистити 8-10 га саду за температури до -5,5 °С, рухаючись через кожні 100 м у зворотному напрямку, оскільки тепле повітря з сопел машини видувається на 50 м у протилежних напрямках. Для оптимальної роботи системи одну й ту саму точку потрібно проходити з інтервалом 8,5-10 хв. Важливо також не збільшувати температуру вихідного повітря з 70-80 °С до 200-400 °С, як намагаються робити окремі садівники, оскільки це порушуватиме принцип роботи системи».

Головними перевагами машини є безпека (звукове оповіщення, контролер, датчик іонізації), тривала автономна робота (до 10 год.) і зручність управління (автоматичне вмикання та вимикання пальника). Ця остання розробка компанії Frostbuster F501 накриває від 8 до 10 гектарів за умови зниження температури не нижче -5,5 °С. Інші моделі мають меншу потужність і вони покривають менші площі, але їхня перевага в тому, що вони можуть використовуватися з допомогою тракторів меншої потужності.КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх