Вирощування щеплених саджанців горіха із закритою кореневою системою – унікальний досвід ПП «ІМПАК»
25.01.2019

Ще зовсім недавно Україну на світовому ринку ніхто не сприймав як країну, що може зайняти
високі щаблі у ніші вирощування та експорту горіха. Та й у самій Україні одиниці-ентузіасти вірили в перспективність цього бізнесу. Минуло трохи часу, і вже в 2018 році Україна впевнено посідає 4 місце з експорту горіха в світі.

Сьогодні, за словами багатьох садоводів, горіхова галузь із розряду «посадив і забув» переходить у площину технологій, коли закладка саду вимагає не тільки коштів, але і знань.

Основна перевага – швидка адаптація

На початку вересня на базі агропідприємства «ІМПАК» у Житомирській області провели День поля і семінар із вирощування щеплених саджанців волоського горіха із закритою кореневою системою. Учасників заходу ознайомили з особливостями догляду за рослинами в кліматичних умовах регіону, новітніми технологіями та методиками вирощування волоського горіха, а також говорили про ситуацію в галузі і перспективи розвитку горіхівництва в Україні.

Як продовження практичної частини семінару гості могли безпосередньо побачити результати застосування описаних інновацій на прикладі розсадника і саду компанії «ІМПАК». Сергій МАЛИНОВСЬКИЙ, власник і директор ПП «ІМПАК», розповів про етапи створення промислового горіхового саду, розсадника і матково-живцевого саду, а також про подальші плани та перспективи розвитку даного напрямку діяльності компанії.

Горіховий сад ПП «ІМПАК» був закладений восени 2015 року саджанцями із закритою кореневою системою. І сьогодні тут на 80 гектарах постійно проводять експерименти, досліджуються нові форми і сорти, апробуються новітні технології. За словами Сергія Малиновського, технологію вирощування горіхів із закритою кореневою системою на підприємстві запозичили в американців, однак адаптували її під місцеві кліматичні умови і продовжують удосконалювати.

– Ми шукаємо оптимальні варіанти догляду за горіхом і потім із задоволенням ділимося усіма напрацюваннями з садоводами. Грамотний догляд за садом складається з технологічних прийомів, продуманого підходу і безлічі інших дрібниць, – розповідає Сергій Малиновський. – При посадці саджанців із закритою кореневою системою корені зовсім не ушкоджуються, і при цьому не марнується цілий рік на адаптацію, адже дерево 100-відсотково приживається одразу. Тобто основною перевагою наших рослин є швидка адаптація до відкритого ґрунту, – зазначив Сергій Малиновський. – Адже коли в розсадниках викопують рослини і висаджують у відкритий ґрунт, вони ще цілий рік повинні приживатися.

Новий підхід – нові сорти

Розсадник «ІМПАК» має у своєму арсеналі саджанці української, молдавської та європейської селекції і активно співпрацює з ученими в цьому  напрямку. Всі сорти компанії, що йдуть на продаж, сертифіковані і перевірені в лабораторних умовах. Про гарантії якості свідчить і державний сертифікат, який розсадник «ІМПАК» отримав цьогоріч.

– Думаю, на наступний рік наша зустріч буде базуватися вже на практичному порівнянні сортів різних груп, різних селекцій. Наш сад – це великий дослідний майданчик як для нас, так і для інших садоводів, котрі цікавляться розвитком галузі. Те, що ви сьогодні бачите тут, це наш дослідницький проект, де синтезовані спільні зусилля науки і практиків. Ми показуємо вам нові сорти і наші спостереження, як вони поводяться в реальних умовах, наскільки морозостійкі, схильні до шкідників, який догляд за ними потрібен. Ми ростемо разом з вами і готові ділитися нашим досвідом. Крім того, на сьогодні у нас є ще чотири форми, які тільки проходять сортові дослідження. Це реальні дерева, висаджені в нашому саду, тому ми і візуально, і на практиці будемо бачити їх характеристики і адаптивність до наших погодних умов.

Виступ керівника підприємства доповнив агроном ПП «ІМПАК» Дмитро ГРИНЕНКО, який детально ознайомив учасників семінару з особливостями агротехнологій при вирощуванні саджанців із закритою кореневою системою. За його словами, якісний безвірусний матеріал – це вже 30% успіху. Ще одним
важливим елементом є зрошення.

– Коли ми безпосередньо прищепили саджанець, поміщаємо його в теплиці. Тут вони на мікрокрапельному поливі, який дає і вологу для саджанця, і збиває високі денні температури. Після цього дорощують саджанці, і при висоті 1,50-1,80 м виносимо їх під навіс для природної акліматизації, де у нас представлена вся лінійка сортів, – розповідає Дмитро Гриненко.

Догляд і технологія: без міфів і ілюзій

Що стосується дискусій щодо закритої кореневої системи, то, на думку агронома «ІМПАК», вирощування горіха в контейнерах має фактично лише один недолік – дорога доставка товару, оскільки в фуру поміщається всього 1500 саджанців у контейнерах (дерев із відкритою кореневою системою можна завантажити до 4-5 тисяч). Але все це компенсує саджанець відмінної якості, який можна висадити і навесні, і восени, і влітку, отримавши відмінну приживлюваність, а в майбутньому – хороший, здоровий сад і урожай, додає Дмитро Гриненко.

– Взагалі ж перші три роки за рослинами необхідно стежити, як за малими дітьми, – зазначає агроном. – Навіть такий нюанс, як опора для дерева, має своє надважливе значення – адже стовпчик не повинен бути квадратним або зрізаним, щоб при сильному вітрі він не пошкодив дерево, і воно не зламалося разом з ним. Штамб, наприклад, потрібно формувати на відстані 1,1-1,2 м. Якщо збір горіха буде механізованим, це потрібно для нормального під`їзду під дерево, – розповідає Дмитро Гриненко. До 10% насаджень в саду компанії – це дерева-запилювачі (для кожного сорту свій), які висаджують з урахуванням рози вітрів, але в основному на кожен 10-й ряд. Наприклад, для сортів української селекції використовуються такі сорти-запилювачі, як Ярівський і Яблунівський.

– Перші 2-3 роки плодоношення ми повністю прибираємо урожай із горіха ще в зав’язі, щоб рослина добре вкоренилася і набралася сил. Адже основне завдання – це корінь, тому не даємо навантаження на дерево, воно повинно рости і розвиватися. Крім того,на наше переконання, перші три роки взагалі не варто особливо старатися з якимись технологіями, добривами, живленням або обрізкою, – зазначає агроном компанії. – При цьому ми не говоримо, що урожай у нас буде вже на 4-5-й рік. Усе це міф. Насправді хороший урожай ми розраховуємо отримати на 7-8-й, а то і 10-й рік після посадки. А перші 5-6 років необхідно тільки інвестувати в горіховий сад.

Дмитро Гриненко також підкреслив, що вони не плекають ілюзій із приводу обсягів урожаю: на 10-й рік планують отримати до 2 тонн горіха з гектара.

– Ми не обіцяємо 5-6 тонн з гектара, як, наприклад, у Каліфорнії, де з посадки 6х4 збирають і до 12 тонн. Потрібно розуміти, що там зовсім інша технологія, інше підживлення, що разів у 10 перевершує класичну схему.

Держава допомагає

Теоретичну частину семінару представили кілька гостей. Віце-президент Української Горіхової асоціації Геннадій ЮДІН у своєму виступі представив аналіз і перспективи розвитку горіхової галузі, розповів про фінансову підтримку з боку держави. А також урочисто вручив директору агропідприємства «ІМПАК» державні сертифікати підтвердження сортових якостей на сорти горіха волоського, вирощувані в розсаднику компанії.

– Ринок волоського горіха досі не насичений. Постійно в світі зростає схема споживання цього продукту: в Європі на одну людину припадає 5 кг горіхів на рік, а в Азії – від 9 до 11. І ця цифра продовжує зростати, – зазначив Геннадій Юдін і додав, що для того, щоб українські виробники горіха змогли гідно займати лідируючі позиції на світовому ринку, держава вже простягнула руку допомоги садоводам.

– Минулого року уряд підтримав нашу програму щодо реанімації бюджетної програми підтримки молодих садів і заклав 300 мільйонів гривень компенсації садоводам. Фінансова підтримка розбита на 2 частини – весняну та осінню посадку. Наприклад, компенсація за горіхоплідні культури становить 330 гривень за саджанець, тобто реальна собівартість саджанця обійдеться в 100 гривень. Отримати держдопомогу можна, якщо у вас «білий сад» – суб`єкт підприємницької діяльності будь-якої форми власності, є проект саду і весь матеріал для посадки сертифікований, – резюмував фахівець.

Технологічні вимоги і новинки

Про вимоги при проектуванні промислових садів, технічні умови створення проектів горіхових садів докладно розповів Віктор СОБОЛЬ, завідувач відділом Інституту садівництва НААНУ.

– Сьогодні серед основних вимог до посадкового матеріалу садоводи відзначають: скороплідність, високопродуктивність і стійкість до морозів і хвороб. Дослідження показують, що визначальним фактором
продуктивності є сорт, і тільки потім враховуються технологічні аспекти: ділянка, рельєф, наявність води і т. д. Аби вибрати хороший саджанець горіха, варто враховувати такі фактори: однорічний саджанець повинен бути заввишки 20-30 сантиметрів, дворічний – 120-140, діаметр кореневої шийки 10-12 мм, а для дворічних – 6 мм, довжина кореневої системи в однорічних – 25 см, дворічних – 30-35 см. Крім цього, у саджанця горіха має бути від 2 до 6 бічних хорен до 30 см завдовжки, – поділився напрацюваннями вчений.

Крім того, в Інституті садівництва створили проектну групу, яка займається суто виготовленням проектів для створення горіхових садів.

Із системою живлення горіха учасників семінару ознайомила Валентина ЯМКОВА, представник компанії «Вітера Україна». Вона розповіла про те, як правильно користуватися засобами захисту рослин, і зробила акцент на листовій діагностиці дерева, яку проводять у компанії.

– Завдяки листовій діагностиці лаборант за активністю хлорофілу визначає потребу дерева в елементах живлення – чого йому не вистачає, що в надлишку, або який елемент блокує роботу іншої речовини. Крім цього, така діагностика дозволяє визначити рівень стресового стану рослини і вчасно зреагувати на проблему, – зазначила фахівець.

Неабиякий інтерес викликав виступ про методи ДНК-паспортизації горіхоплідних культур, що представила Тетяна КОРЕНЯ, директор НВЦ «Ін вітро Плант».

– ДНК-паспорти рослин дозволяють досить швидко ідентифікувати сорт за шматочками тканини. Цей
метод підходить тим, хто робить свої маточники або займається щепленням рослин і хоче зменшити кількість помилок у роботі, виключити людський фактор, перевірити себе і бути впевненими в тому, що певний сорт горіха є дійсно таким, – пояснила директор компанії.

Під час огляду промислового саду і теплиць компанії, який відбувся після пленарної частини семінару, учасники заходу відзначили, що за рівнем технологічного обслуговування і агрозабезпечення таких садів, як в компанії «ІМПАК», в Україні небагато. Крім того, гостей ознайомили і з таким цікавим експериментальним досвідом, як вирощування в міжряддях горіхових садів суниці садової.

932

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх