Вирощування кісточкових культур в умовах північного заходу України
03.11.2017

Юлія РАЦЕБУРЖИНСЬКА

Невеликий сад – це, насамперед, творчий проект. Промислові садові гіганти не мають часу на експерименти – вони прагнуть досягнути чіткості та порядку при виконанні усіх процесів. А коли сад – це, перш за все, заняття для душі, а вже потім бізнес-проект, то у фермера виникає бажання спробувати різні підходи, сорти і комбінації для щеплень. Деякі експерименти виявляються досить вдалими, інші – провальними. Але всі вони в результаті формують безцінний досвід, який може бути корисним, зокрема, і для великих садівничих проектів.

Діяльність «ЗАХІДСАДУ» Георгія МАСЮКА починалася як заняття для душі. Сьогодні так і залишається, однак з часом господарство стало одним із найвідоміших розсадників у Рівненській області та певною мірою експериментально-дослідницьким центром для великої кількості плодових і ягідних культур (сайт плодово-ягідного розсадника zaxidsad.com.ua). Аматор не просто шукає найцікавіші за врожайністю та товарними якостями сорти, а й досліджує їхню придатність для вирощування в умовах Західного регіону України. Розмножуються в розсаднику лише ті сорти, які підтвердили свою якість, витривалість та морозостійкість.

Кісточкові культури: сорти та особливості догляду

Георгій Масюк, закладаючи сад, надав перевагу не велико-кількісному саду, а різноманітності асортименту культур і сортів. Для правильної організації ділянок кісточкові культури були висаджені окремо від зерняткових. Це спрощує обробку, хоча схеми захисту і живлення у всіх кісточкових практично однакові. Проте садівник рекомендує розмежовувати кісточкові культури окремими рядами, оскільки терміни дозрівання і, відповідно, обробки у них не завжди збігаються.

Георгій Масюк, перебуваючи в постійному пошуку нових сортів, шукає садивний матеріал у різних розсадниках України та Східної Європи. Садівник дійшов висновку, що одна з основ приживлюваності рослин полягає в правильній підготовці кореневої системи до транспортування. Чим у більшій грудці «рідної» землі приїде коренева система саджанця, тим більша вірогідність того, що дерево успішно адаптується на новому місці. Як альтернатива ґрунту може використовуватися замочування коренів у спеціальній «бовтанці» перед відправкою, оскільки вона ефективно допомагає зберегти вологу і поживні речовини в коренях. А якщо саджанці приїжджають з ідеально чистим корінням, краще їх відразу повертати назад. Хоч виглядають вони дуже красиво і акуратно, але житиме такий саджанець, швидше за все, недовго.

Колектив плодорозсадника «ЗАХІДСАД» зібрав велику колекцію сортів вишні та черешні, які чудово підходять для вирощування в кліматичних умовах Півночі і Заходу України. Особливої уваги потребує сорт вишні раннього терміну дозрівання Встрєча. Цей сорт характеризується високими смаковими властивостями та вмістом амінокислот, і на відміну від більшості інших сортів його плоди не кислі, а характеризуються гармонійним поєднанням кислоти з цукром, де переважає цукор. Дозріває ця вишня на початку червня, при цьому вона чудово реагує на зимові морози та весняні заморозки.

Фаворитом серед сортів черешні у «ЗАХІДСАДУ» стала Кордія. Це пізній сорт, основною перевагою якого, крім гармонійного смаку, є стійкість до розтріскування. Навіть попри велику кількість опадів і відсутність спеціальних обробок проти розтріскування, плоди практично не піддаються цьому процесу. Для створення якісних товарних плантацій така властивість має велике промислове значення.

У колекції плодорозсадника «ЗАХІДСАД»  – більше десятка сортів слив. Основний акцент робиться на сині сливи. Вони мають кращі перспективи для переробки, тому в майбутньому Георгій Масюк розглядає варіант встановлення спеціальної сушки для фруктів та ягід.

З-поміж немаленької колекції абрикосів Георгій Масюк виділяє сорт Харостар. Він характеризується м’ясистою м’якоттю з високим вмістом сухих речовин, що дозволяє при сушінні на курагу отримувати якісні сухофрукти. Ще одна перевага цього сорту полягає в тому, що його плоди не опадають навіть після повного дозрівання.

Другий рік поспіль справжньою проблемою для абрикоса стало вірусне захворювання моніліоз (моніліальний опік). Ураження цим захворюванням відбувається під час цвітіння через маточку квітки, звідки збудник поширюється всією рослиною аж до кореневої системи. Моніліальний опік спричиняє швидку загибель дерева. Боротися з моніліозом після зараження марно, тому працювати потрібно тільки на випередження. Георгій Масюк зазначає, що проблем з цим захворюванням вдалося уникнути завдяки обробці препаратом Хорус, яка проводилася двічі.

Значну небезпеку для садів спричиняє також попелиця. Якщо не контролювати її популяцію, вона вкрай негативно впливає на молоді однорічні прирости. Зі свого досвіду фермер рекомендує такі інсектициди системної дії, як Актара, Моспілан, Антиколорад, Конфідор Максі, а також інші системні препарати, оскільки препарати контактної дії не здатні побороти попелицю.

При вирощуванні кісточкових культур у компанії «ЗАХІДСАД» надають перевагу позакореневому підживленню упродовж періоду вегетації та осінньому застосуванню мінеральних добрив в приствовбурову смугу з розрахунку 100 кілограмів діючої речовини на гектар.

Що потрібно знати про підготовку ділянки під сад?

Після обробки ділянки гербіцидом суцільної дії необхідно провести оранку та засіяти її сидератами. У компанії «ЗАХІДСАД» надають перевагу білій гірчиці та олійній редьці. На одній з ділянок саду, який закладався швидкими темпами, зізнається Георгій Масюк, не було можливості провести повноцінну підготовку та застосувати необхідні органічні добрива перед посадкою. Довелося саджанці висадити, а міжряддя засіяти білою гірчицею та олійною редькою. Коли сидерат виріс, його внесли в землю шляхом подрібнення мульчувачем та заробили ґрунтофрезою. Враховуючи стан молодих дерев, органічні речовини з гумусу в міжряддях ефективно надходять до кореневої системи дерев, забезпечуючи їх необхідним живленням.

На окремих ділянках, де планували висадити сад, виникла проблема з кислотністю ґрунту (pH), який був занадто кислим для саду. Для розкислення використовували дефекат  – продукт відходів з цукрового заводу, який містить велику кількість кальцію. Вказаний компонент вносився з розрахунку 7,5 тонни на один гектар. Його застосування себе виправдало: посаджені дерева у перший же рік дали хороший приріст, оскільки кальцій нормалізує та збалансовує транспортування стовбуром дерева мікроелементів.

У своїй практиці Георгій Масюк віддає перевагу висадці тільки на зиму, пояснюючи це тим, що при осінньому висаджуванні дерев відсутня спека та палюче сонце, тому вистачить і одного поливу води (приблизно 10-15 л під дерево). За період з моменту посадки і до весни коренева система добре з’єднується з землею та у достатній кількості забезпечує вологою саджанець навіть за відсутності системи поливу.

Окрім того, при весняному висаджуванні дерев існують більші ризики загибелі саджанців. Так, загроза полягає в тому, що коренева система не встигає достатньо з’єднатися з ґрунтом, а весняна температура починає підвищуватися, провокуючи розпускання бруньок та ріст листової пластинки, що значно збіль шує площу випаровування вологи. І в цьому випадку без крапельного поливу не обійтися. Корінь молодого саджанця через відсутність достатнього контакту не в силах забезпечити ту кількість вологи, яку потребує розвинена площа листкової пластинки. І як правило, в такому випадку при недостатній кількості вологи молодий саджанець гине. Висаджуючи саджанці на зиму, вони мають можливість ущільнитися та запастися вологою. Навесні такі дерева навіть не потребують поливу, адже входять у вегетаційний період вже адаптованими.

Враховуючи досвід фахівців плодорозсадника «ЗАХІДСАД», найкраще приживаються однорічні саджанці плодових дерев. Причому зовсім не обов’язково «гонитися» за кронованими саджанцями типу Кніп Баум. У такому віці увагу, насамперед, варто звертати на розвинену та здорову кореневу систему: приріст привитого культурного сорту може не перевищувати 10-20 сантиметрів, однак в подальшому при нормальному догляді з таких саджанців виросте чудовий сад.

 ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ЧИТАТЬ ЖУРНАЛ
наверх