Волоський горіх: що ми знаємо про сіянці?
06.04.2020

Валентина ЛАНОВЕНКО,засновник Академії органічного садівництва Ecogarden, власник органічного розсадника родини Лановенко

Волоський горіх для людини – це джерело корисних поживних речовин, зокрема вуглеводів, білків, жирів і вітамінів А, В2, В1, Е, С, К. Завдяки наявності в його ядрі та зелених плодах юглону, горіх є потужним і безпечним джерелом йоду – життєво необхідного елементу, який забезпечує роботу щитовидної залози та імунної системи людини за- галом. Через відсутність інформації, яка стосується здоров’я людей, в Україні майже немає продуктів його переробки.

Так, з молодих зелених горіхів виготовляють варення і настоянки, з твердої оболонки – косметичні засоби, з цінної деревини створюють елітні меблі й оздоблюють ними приміщення, а з листя горіха роблять компост. При цьому заморожений горіх і горіхове молоко – це продукти з хорошим експортним потенціалом.

За кордоном попит на органічні горіхи постійно зростає, найбільшим імпортером волоських горіхів у світі є країни ЄС. Споживачі там стають більш усвідомленими щодо своєї їжі, її джерел і впливу на навколишнє середовище та зміни клімату. Найбільшими імпортерами органічної продукції з України стали Нідерланди та Німеччина, органічний ринок якої у 2018 році оцінений приблизно в 10,9 млрд євро. А в Україні працює лише одне господарство, яке вирощує органічний горіх на площі 100 га.

При цьому волоський горіх, вирощений органічним способом, продається дорожче за звичайний (конвенційний), і різниця в вартості може сягати близько 20%.

ВІТРОЗАХИСНІ СМУГИ З ВИКОРИСТАННЯМ СІЯНЦІВ ВОЛОСЬКОГО ГОРІХА

Загущену систему посадки сіянців можна використовувати для створення як горіхових насаджень, так і вітрозахисних смуг у садах. Для органічних насаджень плодових або ягідних культур потрібно виділити буферну зону, якщо органічна ділянка межує з тією, де використовуються традиційні засоби захисту. Якщо земля знаходиться біля дороги, за вимогами сертифікаційних органів також необхідно забезпечити «зелений паркан».

Висадка сіянців волоського горіха у вигляді природних лісосмуг за декілька років дозволить створити щільний паркан навколо саду, який не потребуватиме додаткового догляду. Висота смуги в дорослому вигляді – близько 8 м. Зелений паркан стане в нагоді для будь-яких насаджень, адже сильні вітри можуть пошкодити навіть дорослий сад з опорною системою. Крім того, горіх має фітонцидні властивості, що добре вплине на плодові дерева поряд.

Продовження статті читайте у номері 1-2 (82-83) журналу "Садівництво та Виноградарство/Горішник.ТІ".

Оформити передплату можна за тел.: +38 (0362) 60 88 21, а також зконтактувати з менеджером за тел: +38 063 056 47 88, +38 068 568 66 58, +38 096 491 66 92
або надіслати заявку на e-mail: info@techdrinks.info

359

КАЛЕНДАР
ЧИТАТИ ЖУРНАЛ
наверх